Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Z pivní velmoci jogurtový ráj

Kristýna Dušková

Češi snědí ročně téměř sto tisíc tun jogurtu. Pět největších výrobců zásobuje téměř dvě třetiny českého trhu kysanými mléčnými produkty. Reklamní masáž jim dopomáhá k mnohamiliardovým ročním tržbám.

Prostředek proti rakovině, zkrášlující pleťová maska, zaručená cesta ke dlouhověkosti, a dokonce lék na zažívací potíže psů. Nadpozemské účinky připisuje reklama a odborný výzkum jogurtům. Obojí pomáhá domácímu mlékárenskému průmyslu: podle informací Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) se ročně v jogurtovém byznysu otočí 5,4 miliardy korun.

Jogurtové počty

Kolik jogurtů vlastně pozře průměrný Čech? Počítejme pro zjednodušení s bílým jogurtem, jehož ceny sleduje Český statistický úřad: cena jednoho kusu v klasickém balení o obsahu sto padesáti mililitrů se pohybuje kolem šesti korun. Vzhledem k ročním tržbám se tedy v Česku sní zhruba devět set milionů jogurtů. Na jednoho obyvatele včetně nemluvňat připadá plných devět desítek kelímků ročně. Jeden Čech dá ročně 540 korun za jogurty. Ve srovnání s pivem je to stále pouhá třetina.

Problém nastává s jednotlivými výrobci. Čísla o produkci často vůbec neposkytují nebo nerozlišují mezi jogurty, šlehačkami a dezerty v kelímcích a vykazují jen jeden souhrnný údaj za všechny. K lídrům v oboru patří Danone, Olma, Zott, Yoplait a Hollandia. Ovládají přes šedesát procent trhu. Údaje zcela tají největší výrobce jogurtů Danone, jemuž podle odhadů patří třiadvacet procent českého trhu. Následuje olomoucká Olma, ta vyrobí za rok sto milionů jogurtů.

Bio smršť

Spotřeba jogurtů v Česku rok od roku narůstá, ačkoli kupříkladu mléko sleduje přesně opačný trend. Podle údajů ČMSM se loni (2004 – pozn. red. CS-magazínu) prodalo na domácím trhu 91,8 milionu litrů jogurtů, ovocných i bílých dohromady, což je meziroční nárůst o šest procent. A v letošním roce bude zřejmě produkce ještě o dost vyšší. Jen za první pololetí se vyrobilo přibližně padesát milionů litrů jogurtu. Zajímavé je cenové srovnání mezi jednotlivými regiony (viz tabulka). Nejvíce stojí jogurty v Olomouckém kraji. Naopak nejlevněji lze zdravou výživu pořídit na Vysočině.

Velcí mlékárenští producenti vděčí za spotřebitelský úspěch jogurtů nové vlně "bio módy". Věc má ale jeden háček. Zákon přesně definuje jogurt jako kysaný mléčný výrobek získaný kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsi pomocí stanovených mikroorganismů. Běžné konzumenty vyhláška ministerstva zemědělství vůbec nezajímá, a tak si klidně pořídí směs konzervantů a želatiny, kterou nelze ani s přimhouřením oka označit za jogurt.

Více než kde jinde působí v tomto odvětví reklama. Dokazuje to prostý fakt, že největší výrobce jogurtů je zároveň jedním z nejvýznamnějších zadavatelů reklamy v českých médiích. Podle údajů TNS A-Connect utratilo Danone jen během letošního července za propagační televizní spoty přes sto milionů korun.

(Týden)



Zpátky