Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Al-Kajda utržila od CIA citelný úder

Ladislav Kryzánek

Americký bezpilotní letoun v Pákistánu nebombardoval bezbranné civilisty. Jedním prý byl Midhat Mursí, špičkový expert na výbušniny a chemické zbraně, bin Ládinův muž na americkém seznamu nejhledanějších zlosynů, ceněný na pět milionů dolarů. Dalším byl abú Al-Misrí, ďábelský plánovač únosů. Jiný, zřejmě Chálid Habíb, obzvlášť „velká ryba“, který s oblibou útočil na americké vojáky a afghánské vládní terče - prý se podílel i na dvou nezdařených atentátech proti pákistánskému prezidentu Parvízu Mušarafovi. A ten poslední, Maročan Rahmán Al-Magribí, byl dokonce švagrem světového teroristy číslo dvě Ajmána Zavahrího. Věru povedená společnost.

A celou tuto krajně podezřelou partičku z organizace Al-Kajda dostal 13. ledna v pákistánské pohraniční vesnici Domadola jediný raketový úder amerického letounu. Je-li tomu opravdu tak a většina údajů včetně tvrzení pákistánských tajných služeb nasvědčuje, že ano, jde o velice tvrdý políček organizaci Usámy bin Ládina v Afghánistánu. Ten sice Al-Kajdu definitivně nezničí, ale podle analytiků ji může značně oslabit. „Jde o významný úder proti Al-Kajdě,“ řekl agentuře AP expert na terorismus a autor knihy Uvnitř Al-Kajdy Rohan Gunaratna. „Zabití jsou velmi zkušení vůdci a nahradit je v krátké době bude nesmírně obtížné,“ dodal.

Zabití výše uvedených teroristů by pak také znamenalo, že bezpilotní letoun Predator nestřílel v Domadole na žádné nevinné civilisty, jak tvrdí tisíce protestujících Pákistánců. Ano, třináct vesničanů při útoku opravdu zahynulo, ale byli to bezbranní civilisté? Těžko věřit, že pokud se u nich v domě teroristé opravdu vyskytli, neměli vesničané sebemenší ponětí, o koho jde. Navíc obvykle velice dobře informované pákistánské zpravodajské zdroje tvrdí, že právě v této pákistánské vesnici se loni objevil i arciterorista Ajmán Zavahrí - prý se tam sešel se svým zástupcem abú Faradžem, který to po svém zadržení přiznal.

Gunavatra k tomu říká: „Vše ukazuje na to, že se ve vesnici konala porada důležitých členů Al-Kajdy, a není vyloučeno, že se jí mohl zúčastnit i Ajmán Zavahrí. Bylo to něco jako zasedání armádního výboru,“ dodal pro agenturu Reuters.

Lze spekulovat o tom, zda si vesničané přáli či nepřáli, aby se „večírek“ špiček Al-Kajdy konal právě v jejich domech, ale na věci to příliš nemění. Po informacích o mrtvých teroristech je zřejmé, že letecký útok u Domadoly nebyl projevem nějaké šílené krvelačnosti či cynismu, ale měl své oprávnění.

Úder přinesl i další důsledky. Ukázal, že americká CIA si přece jen dokáže opatřit dobré informace a že vůdci teroristů, už tak s krajně omezeným akčním rádiem, se budou muset mít na pozoru ještě víc. Protesty, které americká operace v Pákistánu a sousedním Afghánistánu vyvolala, však zároveň naženou do náruče Al-Kajdy další rekruty.

(MFDNES)



Zpátky