Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Tukový hormon by se mohl stát lékem proti depresi

Jaroslav Petr

Opice účinně zahánějí deprese vzájemným probíráním srsti, lidé zase často přejídáním. Mnozí pacienti stižení depresí se ale nemohou na jídlo ani podívat. Tým vědců vedený Sin Jün-lu z University of Texas v americkém San Antoniu se rozhodl prověřit vztah depresí k jednomu z hormonů řídících naši chuť k jídlu.

Bílkovinný hormon leptin byl objeven v roce 1994. Jeho zdrojem je tuková tkáň. Čím více tuku tělo obsahuje, tím vyšší je produkce leptinu. Hormon působí na centrum hladu a potlačuje chuť k jídlu. Byl proto považován za klíč k úspěšnému boji s obezitou. Naděje, které do něj lékaři vkládali, se však nenaplnily. Většina obézních lidí má tělo zaplaveno leptinem, ale jejich mozkové centrum hladu je k jeho povelům hluché.

Výzkum Sin Jün-lu naznačuje, že by se leptin mohl stát účinným lékem proti depresím. Vědci z jejího týmu testovali hormon na laboratorních potkanech. Drželi zvířata v izolaci a vyvolávali tak u nich deprese. Ty se projevovaly například ztrátou zájmu o jinak velice oblíbený slazený nápoj. Vědci zjistili, že pokusným potkanům v depresi prudce klesají hladiny leptinu v těle. Náhrada tohoto výpadku injekcemi leptinu zaháněla depresi potkanů stejně účinně jako léky běžně využívané pro léčbu této choroby u lidí. Výsledky experimentů texaského týmu zveřejnil vědecký časopis Proceedings of the National Academy of Sciences. Depresemi trpí na celém světě 120 milionů lidí. Asi 850 tisíc z nich každoročně spáchá sebevraždu. V krácení lidského života jsou deprese čtvrtou "nejvýkonnější" chorobou. Podle prognóz Světové zdravotnické organizace se vyhoupne na seznamu největších "zkracovačů" lidského života ještě do roku 2020 na druhou příčku.

Mnohým pacientům nepřinášejí stávající léky od depresí úlevu, a farmaceuti proto hledají nové možnosti léčby. Leptin se ukázal jako velice nadějná látka, ale sám o sobě se lékem určitě nestane, protože má řadu "vedlejších" účinků. Podílí se na řízení chuti k jídlu, rozmnožování a na regulaci imunitní obrany. Úlevu od deprese by pacienti zřejmě zaplatili rozvrácením dalších důležitých funkcí organismu. Vědci budou muset najít molekulu, která si udrží schopnost leptinu potlačit duševní deprese a přitom nebude zasahovat do dalších dějů v lidském těle.

Pátrání po látce s takovými účinky nebude jednoduché. Navíc není jisté, zda bude mít u člověka stejné účinky jako u potkanů. Sin Jün-lu ale čerpá optimismus z faktu, že mnozí lidé trpící depresemi mají rovněž snížené hladiny leptinu v těle. Deprese u nich spouští stejné procesy, jaké postihují hlodavce.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky