Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Předběhl čínský admirál Kolumba?

Jan Rybář

Stará mapa přiživuje dohady, že Ameriku objevilo čínské loďstvo již počátkem 15. století. Měl jednu z největších flotil, které kdy brázdily světová moře. Patří k nejslavnějším objevitelům historie. O tom není pochyb. A nyní je stále více lidí přesvědčeno, že to byl on, čínský admirál Čeng Che, kdo objevil Ameriku desítky let před Kolumbem. V Pekingu byla včera (16. 01. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) představena mapa světa, která podle jejího majitele dokazuje, že při jedné ze svých cest počátkem 15. století doplul Číňan až do Nového světa. Dnes má být tento „klíčový důkaz“ představen i v Evropě, v mekce milovníků zámořských plaveb: v londýnském Národním námořním muzeu.

Jak je stará?

„Tato mapa nám ukazuje, že čínský objevitel připlul do Ameriky mnoho let před Kolumbem. A ukazuje též čínské chápání celého světa,“ prohlásil včera podle agentury Reuters Liu Kang, prominentní čínský právník a sběratel umění.

Před pěti lety ji koupil za pár set dolarů od překupníka a až po čase si, jak prohlašuje, uvědomil, jaký poklad vlastně má. Mapa tak stará není, pochází z 18. století. Stojí však na ní, že je kopií kartografického díla z roku 1418. Její věrné ztvárnění světa má být důkazem, že bude třeba přepsat dějiny velkých námořních výprav i dobývání nových kontinentů.

Samozřejmě je hodně i těch, kteří zatím nic přepisovat nehodlají. Celá teorie o Čengově prvenství má řadu odpůrců, stejně jako pravost mapy. Není zcela jisté, zda pochází opravdu z 18. století. To se nepochybně prokázat podaří - každý, kdo sbírá starožitnosti, ví, že u takto poměrně „nové“ mapy je padělek relativně snadné odhalit. Testy navíc probíhají i na renomovaných vědeckých pracovištích. Ale i když se mapu podaří datovat do onoho roku 1763, jak prokázat, že je opravdu kopií starší předlohy z počátku 15. století?

Ledacos sedí či sedět může: čínské znalosti geografie byly již v té době pozoruhodné a nedá se vyloučit, že mořeplavci měli vědomosti, z nichž mnohé během dalších staletí upadly v zapomnění.

Vědci pochybují

Ledacos je ale také podezřelé, vědci stále přistupují k úvahám o „čínském dobytí Ameriky“ značně skepticky. „Přikláním se k tomu, že to je padělek,“ citovala agentura Reuters Geoffa Wadeho, experta působícího v Singapuru. „Neexistuje jediný důkaz, že by Čeng Che někdy dojel dále než k východnímu pobřeží Afriky.“

Milovníky záhad i přepisování historie však vlna skeptických ohlasů nemůže zbrzdit. Mezi světové bestsellery se v uplynulých letech vyhoupla kniha Gavina Menziese 1421: Rok, kdy Čína objevila svět. Její autor, historik-amatér, v ní spekuluje právě o americkém dobrodružství dvoumetrového admirála Čenga. Od vědecké komunity si zasloužil spíše výsměch, pro nemálo Číňanů je však nyní bezmála hrdina. Právě po přečtení jeho knihy si prý majitel této „prastaré mapy“ uvědomil, že má doma důkaz podporující celou tuto napínavou teorii.

Nikdo však nezpochybňuje, že Čeng byl opravdu nesmírně významným objevitelem, jehož flotila (čítala někdy až tři sta lodí s třiceti tisíci mužů) musela při svých cestách vzbuzovat hrůzu i nadšení. V prvních třiceti letech 15. století vstoupilo jeho loďstvo při sedmi prokazatelných plavbách do dějin bezpočtu končin počínaje dnešní Indonésií přes Indii, Persii až po východ Afriky.

A zda opravdu dojel do Ameriky? To snad ukáže budoucnost. Mimochodem: první stejně nebyl. Jako první k břehům Severní Ameriky prokazatelně mnoho set let před Kolumbem připluli Vikingové.

(MFDNES)



Zpátky