Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2006


Každý osmý účet byl předražený

Jan Ziegler

Majitelé restaurací se brání a tvrdí, že sehnat poctivý personál je téměř nadlidský úkol. Okrádání zákazníků, malé porce jídla a pivo pod míru patří k nejčastějším proviněním restaurací. Zjistila to Česká obchodní inspekce.

Usměvavá servírka v restauraci Na Provaznici postavila včera (18. 01. 2006 – pozn. red. CS-magazínu) odpoledne před hosta půllitr piva. Při testu hospod MF DNES zde vloni v létě chybělo poctivé míře asi půldruhého centimetru. Tentokrát to dopadlo dobře, hladinka byla přesně na rysce.

Bohužel to, co by mělo být pravidlem, je v hlavním městě spíše výjimkou. „Restaurace velmi často šidí lidi na nápojích i na jídlech,“ potvrdila mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. Ta také dodala, že ze 749 kontrolních objednávek jídla v hlavním městě a Středočeském kraji jich nebylo účtováno správně 91.

Dal jsem jim vyhazov

Majitel několika restaurací v Praze 4, Jaroslav Novotný, uvedl, že se musel rozloučit s desítkami pracovníků. „Oni si z mých podniků udělali zlatý důl a okrádali mě i mé hosty. Účtovali vyšší ceny, maso z kuchyně si nosili domů, točili pivo pod míru a podobně. Tím samozřejmě poškozovali dobré jméno mé firmy. Bohužel sehnat dobrého číšníka, servírku nebo kuchaře je velký problém,“ tvrdí.

Jeho kolega ze Smíchova Hanuš Moravec problémy s personálem nemá, nabízí recept na to, jak nepoctivcům čelit. „Já jsem se setkal s tím, že se několik lidí pokusilo okrást mě, ale to byly výjimky. Ono je potřeba být přímo v restauraci a lidi si ohlídat. Pak je to v pohodě,“ objasnil Moravec.

Další bolestí pražských pohostinství jsou nevšímaví číšníci. „Jednou jsem seděl s přítelkyní v jedné restauraci na Uhelném trhu a číšník stál snad dva metry od nás. Chtěli jsme si objednat další pití, ale on se schválně díval jinam,“ řekl Vladimír Pavluš z Vršovic.

Kromě České obchodní inspekce dohlíží na restaurace i lidé z hygienické stanice, také oni se potýkají s problémy. Hygienička Marie Čemusová uvedla, že v minulém roce její pracovníci provedli v hlavním městě 3 500 kontrol restaurací a stánků rychlého občerstvení, a i tady řada prohřešků souvisí s podváděním zákazníků. „Nejvíce chyb bylo při skladování potravin. Zeleninové saláty se například daly do nechlazených vitrín, což je nebezpečné a nesmí se to,“ zdůraznila Čemusová.

Nejvíce se šidí cizinci

Oběťmi nepoctivého personálu jsou v Praze hlavně zahraniční turisté. Vrchní počítají s tím, že ceny v restauracích jsou v České republice obvykle výrazně nižší než v USA či v západoevropských zemích a při placení si předražení nevšimnou. Cizinci si také kvůli jazykové bariéře neradi stěžují.

„Poprvé jsem byl v Praze v roce 1985 a od té doby se toho hodně zlepšilo. Například fasády na historických domech v centru. To je nádhera. Ovšem chování některých číšníků je pořád strašné jako za socialismu. Jsou neochotní a účtují si i stovky korun navíc,“ tvrdí Helmut Schulz z Norimberku.

Bohužel chování personálu v restauracích je hrozbou pro jinak slibně se rozvíjející turistický ruch v metropoli. To potvrzuje i šéf Pražské asociace kongresové turistiky Michael Hvížďala. „Dva angličtí lékaři z jednoho kongresu, který jsme pořádali, měli obrovskou smůlu. Okradli je kapsáři i taxikáři, nakonec je „natáhl“ i personál v restauraci na Staroměstském náměstí. A ti prohlásili, že už k nám nikdy nepojedou,“ řekl Hvížďala.

(MFDNES)



Zpátky