Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Češi a Poláci Němcům nevěří

Ve vztazích Němců, Čechů a Poláků stále převládají emoce nad znalostmi historických skutečností, zvláště pokud jde o bezprostředně poválečné období. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který uskutečnilo německé historické muzeum v Bonnu ve spolupráci s demografickým institutem v Allensbachu. Průzkum je součástí příprav na výstavu Útěk, vyhnání, integrace, která byla otevřena v Bonnu od 3. prosince.

V průzkumu bylo dotazováno 2 200 Němců a po pěti stovkách Čechů a Poláků. Plných 61 procent Poláků a 38 procent Čechů v něm například označilo za pravděpodobné, že Němci budou jednoho dne požadovat vrácení pohraničních oblastí nebo odškodnění za ně. Podle ředitele muzea Hermanna Schäfera jsou to „děsivé“ výsledky. „Je zřejmé, že u našich východních sousedů stále přetrvává určitá nedůvěra vůči Německu,“ řekl Schäfer.

V Německu uvádí plná čtvrtina lidí, že má v rámci rodiny nějakou osobní zkušenost s poválečným vyhnáním. Je to více než v roce 1950, což je způsobeno tím, že se po válce díky sňatkům smísili vyhnanci se starousedlíky.

Přes tento nárůst jsou znalosti o vyhnání mezi Němci stále poměrně malé. Velká většina dotázaných Němců například nebyla schopna správně uvést počet německých uprchlíků a vyhnanců ze střední a východní Evropy. Podobně malé jsou znalosti Poláků. Jen asi polovina z nich ví, že před válkou byly Štětín, Gdaňsk nebo Vratislav obývány převážně Němci.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky