Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


„Válka“ začala pádem Grosse

Jaroslav Kmenta

Začalo to už vlastně loni po otřesech v české politice a pádu premiéra Stanislava Grosse. Vezměme to od začátku. Policie si najednou nevěděla rady s kontroverzním podnikatelem Radovanem Krejčířem. Loni v červnu jim utekl během domovní prohlídky a uchýlil se na Seychely. Odtamtud začal mluvit o tajných dohodách, které měl s ČSSD a konkrétně právě s Grossem. Tvrdil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun na volební kampaň a za to měl prý domluvené, že ovládne strategický státní podnik Čepro. ČSSD všechna jeho tvrzení odmítá.

Po Krejčířovi přišla kauza Unipetrol. Ukázalo se, že privatizace tohoto petrochemického gigantu provázejí dohady o korupci a o zmanipulování. Dlouholetý Grossův spolupracovník a pak i tajemník premiéra Jiřího Paroubka Zdeněk Doležel si dokonce řekl o „pět v českých na stole“.

Tady už se jasně ukázalo, že vlastně propuká válka mezi jednou skupinou podnikatelů kolem Setuzy a Grossovými pohrobky ve vládě. Paroubek označil nejvíce viditelného představitele Setuzy Tomáše Pitra za „nepřítele státu“, který se snaží narušovat ústavní pořádek země.

Kvůli kauze Krejčíř se začaly prošetřovat spletité vztahy mezi policisty a podsvětím a od policie musela odejít řada jejích činitelů. Pak propukl skandál v Národním bezpečnostním úřadě. Konkurzní mafie kolem soudce Berky totiž prorostla až do nejvyšších pater tohoto klíčového bezpečnostního úřadu. Na Pitra vydali na konci loňského roku soudci pod tlakem rozvědky zatykač, ale pak byl zrušen. A před měsícem nakonec nájemný vrah zastřelil vlivného vládce podsvětí a Pitrova spolupracovníka Františka Mrázka. Teď se ukazuje, že bývalý šéf NBÚ Tomáš Kadlec dostal v době, když šéfoval Čepru, na účet peníze od Krejčíře, tedy od muže, který byl s představiteli Setuzy domluven na některých obchodech. Kadlece přitom do funkcí vždy protlačoval expremiér a bývalý šéf ČSSD Stanislav Gross. A Kadlec se dnes netají tím, že udržoval styky s Františkem Mrázkem.

Dalo by se tedy říci, že se kruh uzavírá. Je namístě se ptát: Neexistovaly skutečně nějaké tajné dohody mezi podsvětím, podnikateli a politiky, které se postupně hroutí? A nepřerozdělují se nyní role a vliv ve světě zdejšího byznysu a politiky?

(MFDNES)



Zpátky