Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Vychází kniha o spolupráci šéfa komunistů Filipa s StB

Luděk Navara

Lidé si budou moci koupit knihu obsahující svazek, který o předsedovi KSČM a místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Filipovi vedla komunistická tajná policie. „Svazek jsem získal naprosto legálně,“ říká autor knihy Bořivoj Čelovský. Vojtěch Filip, který byl podle svazku takzvaným ideovým spolupracovníkem s krycím jménem Falmer, byl získán v dubnu 1986 a měl plnit úkoly pro komunistickou rozvědku. Svazek byl zpřístupněn v archivu již dříve, nyní však bude poprvé zveřejněn knižně. Stane se součástí knihy „Slova do větru“ spisovatele a publicisty Bořivoje Čelovského. Kniha se věnuje i řadě jiných témat z nedávných českých dějin, a to nejen z doby komunismu, ale i z druhé světové války.

„Podle mého soudu je ten spis autentický, i když, jak jsem se díval na číslování těch stránek, není úplný. Chybí například titulní stránka. Ale jinak není důvod pochybovat o autenticitě. Všechny dokumenty, jako například verbovka (získání), vyhodnocení spolupráce i návrh na uložení svazku, vše tam je. Myslím, že ten spis prokazuje spolupráci Vojtěcha Filipa s rozvědkou, přesněji s oblastním odborem rozvědky, která měla na starosti západní státy,“ říká historik Petr Blažek, který měl možnost se s knihou už dopředu seznámit.

Bude se Filip soudit?

Blažek upozorňuje, že v zahraničí je knižní zveřejňování svazků vedených komunistickou tajnou službou běžné. „Například v Německu už vyšla knižně řada svazků,“ připomíná. Svazek není nijak komentován, každý čtenář si tedy o roli Falmera musí udělat svůj obrázek sám.

V knize je ovšem odkaz na skutečnost, že Filip v roce 1993 vyhrál soudní spor a podle tehdejšího rozsudku nebyl vědomým spolupracovníkem tajné policie. „Zajímalo by mě, na základě čeho soud rozhodoval. Svazek vypovídá o tom, že spolupracoval vědomě,“ říká Blažek.

Sám Filip zřejmě nebude proti knize nijak protestovat. Jde mu totiž především o to, aby tam byl uveden zmíněný soudní verdikt. „Když tam bude uvedeno, že jsem soudní spor v roce 1993 vyhrál, nemám důvod se soudit, když to tam vydavatel nedá, zvážím další kroky. Třeba požadavek, aby ta informace tam byla doplněna,“ říká Filip.

Naopak, soudní spor s předsedou KSČM by přivítal autor, Bořivoj Čelovský. „Doufám, že mne bude žalovat a spor vyhraji,“ řekl.

Filip byl podle svazku získán ke spolupráci před dvaceti lety na schůzce v Českých Budějovicích. V záznamech tajné policie je uvedeno, že se jako občerstvení podávalo pivo, káva a salám za pětatřicet korun. Jedním z mužů, který Filipa tehdy pro StB získával, byl podle svazku jistý František Hanzalík. Muž stejného jména pracuje v českobudějovické advokátní kanceláři Vojtěcha Filipa. Předseda komunistů však tvrdí, že se s ním jako příslušníkem komunistické tajné policie nepotkal.

(MFDNES)



Zpátky