Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Pražští kapsáři jsou „světoví“

Magdalena Nová, Bohdana Jarošová

„Dávat si pozor na kapsáře je pro turistu v Praze práce na plný úvazek. Většinu času hlídkuji. Nejsem paranoidní, jenom vím, že ten jediný okamžik, kdy polevím, zároveň znamená moment, ve kterém přijdu třeba o peníze,“ stěžuje si na svém blogu o životě v metropoli student Jeff. Stejné zkušenosti by loni mohlo popsat více než devět tisíc lidí, z velké části zahraničních turistů. Proti předcházejícímu roku jich opět přibylo - téměř o dva tisíce.

„K preventivním kampaním, které už běží, jsme přidali další prvek - čtyřjazyčné skládačky, v nichž budou kromě mapy a plánku dopravy důležitá telefonní čísla, snímky českých peněz a znaků policie. Snad se tak podaří připravit zahraniční turisty na rizikové situace, do kterých se v Praze mohou dostat,“ řekl náměstek primátora Jan Choděra. První padesátitisícový náklad letáků by měl skončit na letišti, nádražích, v hotelích a informačních centrech.

„Podkladem pro brožury byl výzkum mezi cizinci. V něm se například ukázalo, že 67 procent z nich nepozná státního a 93 procent městského policistu. Pak je může snadno okrást falešný strážník,“ uvedla Alena Šindlerová, vedoucí oddělení prevence kriminality magistrátu.

Kapsáři mají fantazii

Sendvič. Výpad ze zálohy. Pryč s kabátem. Falešný směnárník i strážník. Kapsáři mají velkou fantazii, když vymýšlejí své triky. Sendvič je klasický nával u vstupu do tramvaje, kde skupina zlodějů prošátrá oběti kapsy, využití chvilkové nepozornosti cestujícího se zase jmenuje výpad ze zálohy.

„Stává se, že dostanete na ulici nabídku výhodně směnit peníze a vy souhlasíte. Po pár minutách vás zastaví „policista“, aby vám zkontroloval peněženku, zda jste ilegálně nevyměnil peníze,“ popisuje jeden z internetových bedekrů další lest, na jejímž konci je prázdná peněženka.

Polapit kapsáře je těžké

Policie i magistrát kapsářské fígle znají, ale nedaří se jim drobné zloděje polapit. „Město velikosti Prahy není možné zbavit podobné kriminality úplně,“ komentuje to primátor Pavel Bém. Jenže počet kapesních krádeží dokonce každoročně stoupá - v roce 2004 se policii přihlásilo 7 317 okradených, z velké části cizinců, loni jich bylo už přes devět tisíc. „Do Prahy jezdí víc zahraničních turistů, a proto přibývá i těch, kteří se je snaží okrást,“ vysvětluje mluvčí pražské policie Eva Brožová.

Ve spolupráci s magistrátem se proto policisté snaží alespoň cizince varovat. Loni v létě obsadila Prahu kampaň Mějte oči všude, na podzim v tramvajích upozorňoval poručík Colombo s manželkou cestující na chmatáky, nyní v metru svítí žluté nápisy Pozor na zloděje. K tomu nechal magistrát vytisknout 50 tisíc informačních skládaček, od nichž si slibuje, že pomohou turistům orientovat se v rizikových situacích, a pokud už je kapsář okrade, budou schopni zavolat pomoc. „Investovali jsme sice do materiálů přes tři sta tisíc, ale ty se nám vrátí. Turisty neokradou, bude se jim u nás líbit a zase se vrátí. A utratí u nás nějaké peníze,“ říká náměstek primátora Jan Choděra.

Cizinci jsou neopatrní

Brožová zdůrazňuje, že oloupení cizinci nejsou jen bezmocné oběti. Mnohdy si podle ní za okradení mohou sami. „Neuvědomují si, že si musí své věci hlídat, že se nemohou po městě procházet s otevřenou taškou nebo s kamerou ledabyle pohozenou přes rameno,“ myslí si policejní mluvčí.

Její slova potvrzuje i Tomio Okamura, který přiváží do Česka zájezdy japonských turistů, kteří jsou nejčastěji obětí kapsářů. „Prostě na to z Japonska nejsou zvyklí, tam se nekrade,“ poznamenává.

A o co mají kapsáři největší zájem? Pochopitelně o anonymní hotovost. „Zloději ale berou vše, nač dosáhnou - kreditní karty, fotoaparáty, mobily. S elektronikou už mají více práce, musí ji odnést do zastavárny, kde ji prodají za zlomek ceny,“ říká Vladimír Veselý, šéf odboru obecné kriminality Prahy 1, pod který spadá i specializovaný Kapsa tým.

Kapsáři a Praha

rok 2003

7 053 ohlášených případů

škoda 63 355 000 Kč

rok 2004

7 317 ohlášených případů

škoda 70 508 000 Kč

rok 2005

9 042 ohlášených případů

škoda 75 297 000 Kč

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

(MFDNES)



Zpátky