Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Technika už dokáže vracet zrak - zatím jen u křečků

Šest týdnů stačilo, aby se křečkům vrátil zrak, o který je předtím připravili vědci. Technika použitá při jejich léčení může podle amerických expertů už za pět let pomáhat i lidem.

K obnově zraku u křečků američtí a hongkongští vědci použili neobvyklý nástroj: nanotechnologii, využívající neobvyklých vlastností droboučkých částic hmoty. Do poraněné části mozku, kde se nachází zrakové centrum křečků, vstříkli roztok obsahující nanočástice, peptidy dlouhé pět miliontin milimetru.

„Sledovali jsme pak, jak se tkáň sama uzdravuje, což jsme předtím nikdy neviděli,“ řekla časopisu Scientific American doktorka Rutledge Ellis Behnke z Massachusets Institute of Technology (MIT). Pod jejím vedením probíhal pokus, na němž se podíleli odborníci z MIT a z Hongkongské univerzity. Roztok vyléčil tři čtvrtiny poraněných zvířat. Druhá skupina křečků, která byla poraněna stejně, ale nedostala roztok, zůstala slepá.

Podle studie, která má být zveřejněna v magazínu Proceedings of the American Academy of Sciences, vytvořily vstříknuté peptidy gel, který se rozšířil po poraněné části mozku a pak začal působit. Vědci tvrdí, že tam vytvořil jakousi „kostru“ či „lešení“, s jehož pomocí se poškozená nervová spojení začala obnovovat. Když bylo zranění vyléčeno, peptidy se rozložily. Podle Ellisy Behnke bude nutná ještě řada pokusů, než se ověří, že tento postup je pro lidi bezpečný. Zpočátku by prý nový objev mohl posloužit k léčení ran po odstranění nádorů mozku.

(mcm)

(MFDNES)



Zpátky