Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Tolstolobik ohrožuje Velká jezera

Jsou to ryby velké, dravé a hlavně žravé - a to tak, že jejich apetit podle amerických ekologů ohrožuje vodu pro 40 milionů Američanů. Když před deseti lety uniklo pár tolstolobiků a tolstolobců z rybích farem v Arkansasu na jihu Spojených států, nikdo se moc nevzrušoval. Dnes bijí všichni na poplach. Už jen pár kilometrů vody a neprověřená elektrická bariéra totiž odděluje tyto ryby od Velkých jezer, největšího sladkovodního systému světa. „Je to krize,“ lamentuje nad rybí invazí Phil Moy ze Sea Grant, vládní skupiny na ochranu vody.

Tolstolobik i tolstolobec jsou „přistěhovalci“ z Asie. V amerických vodách proto nemají žádné přirozené nepřátele, kteří by brzdili jejich nástup. Tak se mohlo stát, že během pouhých deseti let ovládli tito „cizáci“ velkou část Mississippi a míří stále dál na sever.

Ryby, které váží až 45 kilogramů, spotřebují obrovské množství potravy - jejich denní příjem odpovídá asi čtyřiceti procentům jejich hmotnosti. Kdyby byl stejně žravý i normální člověk vážící 75 kilogramů, spotřeboval by každý den aspoň 30 kilogramů jídla. Po vpádu tolstolobiků a tolstolobců voda jakoby prohlédne. „Jezera vypadají čistěji, protože je z nich odstraněna potrava,“ konstatuje Cameron Davies ze Sdružení pro Velká jezera. Ale ochranáři a vodohospodáři nad průzračnější vodou nijak nejásají. Čím je totiž voda čistší, tím více slunečního světla do ní pronikne. A čím více světla je ve vodě, tím lépe se v ní množí řasy.

Žravé tolstolobce a tolstolobiky, kteří se živí mikroskopickými rostlinami a drobnými živočichy, to asi potěší. Lidé však mají důvod ke znepokojení. Řasy totiž produkují jedovaté látky a takováto voda je pro spotřebu riskantní - podle agentury Reuters mohou toxiny z řas způsobit i smrt.

Bakterie žijící z odumřelých řas navíc dodávají vodě nepříjemnou pachuť. Dobře to znají lidé žijící okolo jezera Saint Clair, jež spojuje známější jezera Erie a Huron. Řas je tam už nyní hodně a pití zdejší vody zejména v létě ohrožuje lidské zdraví. S tolstolobiky hrozí totéž i obyvatelům Chicaga, Detroitu a dalších míst, kde žijí desítky milionů lidí.

(Reuters, mcm)

(MFDNES)



Zpátky