Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2006


Rakovinu pomáhá léčit elektřina

Eva Vlčková

Pulsy vysokého elektrického napětí otevírají lékům cestu do některých zhoubných nádorů. Mnoha pacientům jsme už zachránili část těla, říká v rozhovoru pro LN španělský odborník doktor Lluis M. Mir.

LN Existuje řada metod, jak léčit rakovinné nádory. V čem je váš postup jiný?

Normální chemoterapie na některé nádory nezabírá, protože dostatečné množství léku nemůže proniknout dovnitř nemocných buněk. Pokud je ale vystavíme působení elektrického napětí, v buněčné membráně se dočasně vytvoří póry. Tento jev, zvaný elektroporace, funguje ve všech buňkách - u lidí, zvířat, rostlin i bakterií. My jsme se rozhodli ho využít při léčbě rakoviny. Elektrický proud „otevře dveře“ dovnitř nemocných buněk, takže se do nich lék dostane lépe.

LN Jak se tím zvýší účinnost léku?

Při použití Cisplatinu zabírala samotná chemoterapie v 19 procentech případů. V kombinaci s elektrickými pulsy zničil stejný lék celých 82 procent nádorů.

LN Výzkum této metody začal v roce 1997. Jak od té doby pokročil?

Nejdřív proběhly pokusy na myších, pak se účinnost ověřovala v klinických testech. Rád bych zdůraznil, že jde o náročný projekt, který se podařilo uskutečnit jen díky mezinárodní spolupráci několika klinik. Jeden tým by na stejném výzkumu pracoval mnohem déle.

LN Zmínil jste klinické testy. Kolik pacientů se jich zúčastnilo?

V uplynulých dvou letech jsme zkoušeli léčit 171 nádorů u 110 pacientů ve čtyřech nemocnicích ve Francii, v Dánsku, Slovinsku a Irsku - v rámci programu ESOPE podporovaného Evropskou komisí. Vybrali jsme pacienty, u kterých klasická chemoterapie ani ozařování nezabraly. Tito lidé neměli pomocí běžných metod žádnou naději na uzdravení. Elektrochemoterapie zabrala u 85 procent nádorů. Z toho v 74 procentech nádor úplně zmizel, v dalších 11 procentech se zmenšil nebo přestal růst. Mnoha pacientům jsme už zachránili některé části těla - například končetinu, ret nebo ucho, které by jinak lékaři museli amputovat.

LN Jak probíhá samotná léčba?

Podle konkrétního případu vybereme jeden ze dvou léků, užívaných při běžné chemoterapii - Bleomycin nebo Cisplatin. První z nich se aplikuje do celého krevního oběhu, druhý lokálně přímo do nádoru. Potom se k postiženému místu přiloží speciální elektroda, která do nemocných buněk pustí osm silných elektrických pulsů.

LN Jak silné jsou pulsy?

Napětí se pohybuje od 800 do 1000 voltů. Velikost elektrody a elektrického napětí se musí předem přesně vypočítat, aby pulsy zasáhly jen určenou tkáň do potřebné hloubky. Pokud je nádor velký, může se elektroda přikládat na více místech, ale každé místo musíme zasáhnout právě osmi pulsy. To je ideální počet, abychom dosáhli požadovaného výsledku.

LN Nebolí to?

Samozřejmě bolí, přestože pulsy trvají jen zlomek sekundy. Proto se terapie provádí s lokální anestezí, u vážnějších případů v celkové narkóze. Po probuzení pacient cítí trochu bolest, ale dá se vydržet.

LN Za jak dlouho se účinky léčby projeví?

Téměř okamžitým účinkem je to, že melanom nebo metastáze přestane krvácet, vytvoří se strup. Už to pacientovi usnadní život. Nádor pak zmizí do osmi až deseti týdnů.

LN Nemá vaše metoda nežádoucí vedlejší účinky?

Samotné použití elektřiny nikoliv. Co se týče léků, Bleomycin nemá závažné vedlejší účinky. Je to dobře ověřený lék, k chemoterapii se používá už od 70. let minulého století. Druhý lék, Cisplatin, se injekcí vpraví jen do nádoru, takže jinde v těle se jeho případné vedlejší účinky neprojeví.

LN Jaké typy rakoviny je možno touto terapií léčit?

Rakovinu kůže - lokální sarkomy a melanomy, ale také kožní metastázy a povrchové nádory, které se někdy objeví po rakovině prsu.

LN Uvažujete také o použití elektrochemoterapie pro léčbu vnitřních orgánů zasažených rakovinou?

Ano, touto myšlenkou se zabýváme a pracujeme na ní, ale klinické testy ještě nezačaly. Pro tyto účely musíme vyvinout jiné, speciální elektrody. V první fázi uvažujeme o tom, že by se elektrochemoterapie mohla používat při operacích ke zničení nemocné tkáně v obtížně dostupných místech, kam se lékař nemůže dostat a tkáň vyříznout.

LN Kolik léčba stojí? Bude dostupná pro každého?

Pořizovací cena přístroje je 45 tisíc eur (zhruba milion a 350 tisíc korun), jedna terapie stojí 750 eur (přibližně 22 500 korun). Výhodou je, že ve většině případů stačí jeden zákrok, tedy jedna investice, pacient se obvykle nemusí vracet. Považuji terapii za natolik dostupnou, že najde uplatnění i v rozvojových zemích.

LN Dočkají se léčby v brzké době i pacienti v České republice?

To záleží na tom, jestli nějaká česká klinika projeví o přístroj zájem. Pokud ano, v rámci projektu ESOPE pořádáme pro zájemce školení, jak ho používat. Zatím se pomocí elektrochemoterapie léčí ve čtyřech klinikách, které se podílely na vývoji metody, dále ve Španělsku a v Itálii. V brzké době se začne přístroj používat také ve skotském Glasgow.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky