Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Káva někdy může za infarkt

Je pití kávy bezpečné, nebo ne, protože kvůli horké hnědé tekutině stoupá riziko srdečního infarktu? Vědci tvrdí, že mají odpověď, ale ta je poněkud šalamounská. Káva totiž může škodit - avšak jen někomu.

Odborníci z kanadského Toronta totiž dospěli k závěru, že více než dva šálky kávy za den zvyšují riziko srdeční choroby, avšak jen asi u poloviny lidí s genetickou mutací, která zpomaluje rozklad kofeinu v těle. Svou studii zveřejnili v odborné revue Journal of the American Medical Association, odkud ji převzal i server www.medicina.cz.

Podle vědecké práce lidé bez této mutace mohou pít kávy, kolik chtějí, aniž se u nich zvýší riziko infarktu. Nicméně zatím není k dispozici komerčně použitelný test zjišťující tuto mutaci, která se vyskytuje asi u poloviny lidí. Výsledky ukázaly, že jen nositelům mutace, jež zpomaluje rozklad kofeinu, hrozilo vyšší riziko infarktu souvisící s pitím kávy. U lidí s pomalým metabolismem kofeinu, kteří pili dva až tři šálky kávy denně, bylo riziko infarktu vyšší o 32 procent než u lidí s touto mutací, kteří pili méně než šálek denně. U spotřeby více než čtyř šálků kávy za den bylo riziko větší o 64 procent. Jeden šálek kávy neměl na riziko infarktu vliv ani u lidí se zmíněnou genetickou mutací. Podle Davida Robertsona, profesora medicíny na Vanderbiltově univerzitě, jsou výsledky studie „zajímavé a hodnověrné“, ale je třeba je potvrdit dalším výzkumem.

(čtk, wall)

(MFDNES)



Zpátky