Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Zloději rozkrádají povodňové stěny

Alice Kottová

Hyenismus. Tak označil primátor hlavního města Pavel Bém včerejší dva případy, kdy chtěli zloději ukrást části protipovodňových zábran. Hliníkové stěny se snažili odmontovat na dvou různých místech, zlodějů bylo celkem pět. Kvůli závažnosti trestného činu by měli být potrestáni ve zkráceném řízení. Pokud navíc policisté vyhodnotí jejich jednání jako obecné ohrožení, hrozí mužům až tři roky vězení.

Poškození protipovodňových zátaras by ohrozilo tisíce lidí

První případ se stal na Janáčkově nábřeží v Praze 5. Strážníci tady načapali hodinu po půlnoci dva muže, kteří chtěli povodňovou stěnu poškodit. Zadrželi však jen jednoho z nich. „Jde o třiadvacetiletého muže z Barrandova,“ upřesnil náměstek primátora Rudolf Blažek.

Stejná situace se opakovala ve tři hodiny odpoledne. „Tři mladíci ve věku čtrnáct, patnáct a sedmnáct let se pokusili ukrást části zátaras v Praze 7 na Maninách,“ řekl Blažek. Všechny tři mladíky chytli strážníci krátce po činu. „Zadrželi je, jak si v tašce na kolečkách odnášejí čtyři kusy nerezových krytů betonových sloupů protipovodňových zábran,“ upřesnil Blažek.

Podle Béma by mělo být rychlé potrestání hlavně výstrahou pro ostatní zloděje. „Poškozování preventivních protipovodňových zátarasů, které chrání život a majetek tisíců osob, považuji totiž za hyenismus,“ prohlásil Bém.

Co by voda zatopila?

Magistrát během soboty zpracoval scénář toho, co by se stalo, kdyby na Janáčkově nábřeží chyběl právě ten kus zábran, který zloději odmontovali - tedy zhruba devět metrů stěny.

Důsledky by byly katastrofální. Kdyby se opakovala situace z roku 2002, i tato poměrně malá skulina v zábranách by stačila zatopit na dvě stovky domů a ohrozila by přes čtyři tisíce obyvatel Prahy 5.

Magistrát odhadl možné škody na padesát až sedmdesát milionů korun. Primátor Bém proto považuje ničení zábran jako poškození obecně prospěšné věci. „Takovýto trestný čin lze posuzovat ve zkráceném řízení. Myslím si, že je možné pachatele potrestat během osmačtyřiceti hodin,“ uvedl Bém. Systém protipovodňových zábran podle primátora Pavla Béma funguje jako celek. „Pokud se poškodí byť i jen jedna jeho část, tak systém jako takový vlastně přestává fungovat,“ řekl Bém.

„Kdyby se opakovala povodeň z roku 2002, mělo by poškození protipovodňových zátarasů nedozírné následky,“ řekl ředitel krizového řízení na magistrátu Petr Beran, který se podílel na scénáři možného selhání zátarasů na Janáčkově nábřeží. Nejvýznamnějším objektem v této oblasti je pivovar Staropramen, dále se zde nachází Mateřská škola U Železničního mostu, Vysoká škola Finanční a správní, Vysoká škola Manažerské informatiky a ekonomiky, Policie ČR, hotel Balkán, hotel Otto, restaurace a drobné provozovny. Postupně by voda zatopila ulice Strakonická, Hořejší nábřeží, Svornosti, Na Celné, Staropramenná, Na Plzeňce, Pod Tratí, U Železničního mostu, Na Valentince, Pivovarská, Vltavská, Vrázova, Jindřicha Plachty a Na Bělidle.

Město by navíc muselo nechat uzavřít přívody plynu, odpojit elektrickou energii, uzavřít komunikace a evakuovat obyvatelstvo. U všech zatopených budov by potom museli odborníci provést statické posouzení staveb, revizi elektroinstalace, revizi a připojení plynu. Následovalo by čištění ulic a likvidace odpadu.

„Důsledky narušení zátaras by byly skutečně katastrofální. Proto městská policie ještě o třetinu zesílila hlídky, které povodňovou ochranu střeží,“ řekl Blažek. Současná protipovodňová ochrana Prahy je přitom připravena na stejně velkou povodeň jako v roce 2002. „Zátarasy navíc počítají s třiceticentimetrovou rezervou,“ uvedl náměstek primátora Jan Bürgemeister.

(MFDNES)



Zpátky