Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Baterie nabitá během pár okamžiků

Petr Mára

Téměř každý přístroj, který pravidelně používáme, je závislý na elektrické energii. Mobilní telefon, notebook, holicí strojek či dálkové ovládání k televizi se bez baterie neobejdou. Rozumnou a velice výkonnou alternativou k dnešním bateriím by mohlo být řešení nesoucí název ultracapacitor, tedy superkondenzátor.

Od roku 1800, kdy byla baterie vynalezena Italem Alessandrem Voltou, nedošlo v dalším vývoji k zásadním změnám. Baterie jako taková je stále postavena na principech, které Volta stanovil. Po více než 200 letech vše nasvědčuje tomu, že inženýři a vědci z laboratoří Massachusetts Institute of Technology (MIT) mají připravený zásadní posun v oblasti baterií a uchování energie. Zatímco dnešní akumulátory ukládají elektřinu v podobě chemické vazby, kondenzátory ji umějí uložit v podobě elektrického náboje. Hlavní výhodou kondenzátorů oproti běžným akumulátorům, které pravidelně používáme, je vysoká účinnost, schopnost podat okamžitě plný výkon, odolnost proti přebíjení i extrémnímu vybíjení, životnost několik desítek let, mnohonásobně větší počet nabíjecích cyklů a především krátká doba nabíjení.

Problémem je jejich omezená kapacita. Respektive byla. Vědci hledali řešení a tím je superkondenzátor (ultracapacitor). Jedná se o kondenzátor, který má elektrody tvořeny z pórovitého uhlíku, jehož vnitřní povrch má plochu až 2 000 metrů čtverečních v jednom gramu. Tím dochází k mnohonásobnému nárůstu kapacity, která by mohla být ještě zvýšena využitím obrovského množství uhlíkových nanotrubic. Výše uvedené výhody dávají těmto superkondenzátorům zelenou především v automobilovém průmyslu. Elektromobily s tímto zdrojem energie by byly schopné mít dostatečný výkon při stoupání v těžkém terénu díky schopnosti podat maximální výkon během okamžiku, což by se projevilo i na prudké akceleraci. To jsou oblasti, kde klasické baterie ztrácejí dech, což je handicap elektromobilů. Využití těchto baterií se předpokládá i u jízdních kol, kde by mohly sloužit jako doprovodný zdroj energie, či v tramvajích, kde by nahradily či doplňovaly dnes používaná řešení. Dle předpovědí bychom se mohli dočkat prvních superkondenzátorů v horizontu pěti let.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky