Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Polsko chtělo vlastní atomovou pumu

Luboš Palata

Polští komunisté měli v sedmdesátých letech plány vývoje vlastní jaderné zbraně. Vyplývá to z odtajněných dokumentů Varšavské smlouvy. Česká republika a Polsko se měly podle plánů Varšavské smlouvy stát spolu s bývalým východním Německem hlavními bojišti třetí světové války.

Dosud se mělo za to, že i Varšavská smlouva měla především obranné plány. Podle dokumentů paktu, odtajněných ve Varšavě, se však naopak počítalo s útokem na západní Evropu, a to i s použitím několika set jaderných raket krátkého doletu. Polská a česká armáda měly spolu se sovětskými vojsky a východoněmeckou armádou tvořit hlavní síly útoku, jenž měl být proveden především tankovými vojsky. V nich měla Varšavská smlouva nad NATO značnou převahu. I tak se ale počítalo s tím, že čtyři z deseti vojáků více než milionového prvního sledu zahynou. Zkáze měla podlehnout v důsledku odvetného jaderného úderu NATO i většina Česka, Polska a bývalé NDR.

Z dokumentů vyplývá, že na území Polska, východního Německa i tehdejšího Československa byly umístěny stovky jaderných zbraní připravených k útoku na západní Evropu. „Spolková republika měla být okupována během několika dnů a největší německá města měla být zničena jadernými zbraněmi,“ uvedl náměstek polského ministra obrany Aleksander Szczyglo. Zatímco Poláci měli zaútočit na severu, hlavním cílem prvního útoku československé armády byl Mnichov, po němž měla tanková vojska postupovat směrem na Belgii.

Poláci jako jediný stát Varšavské smlouvy měli i vlastní jaderné ambice. S vývojem vlastní atomové bomby chtěl počátkem sedmdesátých let začít tehdejší první tajemník komunistické strany Edward Gierek. Bylo už vybráno místo pro polský jaderný polygon, a to v jihopolských Biesczadech na hranicích se Slovenskem. Z tohoto malebného pohoří, které je dnes jednou z nejproslulejších přírodních rezervací Polska, byli na konci čtyřicátých let při akci Visla vyhnáni původní obyvatelé, kterými byli ukrajinští horalé.

Polsko rozhodlo o odtajnění 90 procent dokumentů Varšavské smlouvy, které byly uschovány v bývalém sídle paktu. „Je v zájmu všech, aby historie byla psána na základě faktů a ne mýtů,“ řekl ministr obrany Radoslaw Sikorski. Proti odtajnění dokumentů smlouvy protestovalo Rusko.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky