Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Po 63 letech našel vraha své rodiny

Po 63 letech od spáchání činu vystopoval izraelský obchodník Roni Lerner posledního ještě žijícího údajného vraha své rodiny v Polsku. Případ vraždy jeho babičky, pěti jejích dětí a dvou dalších židovských mladíků na farmě blízko Lublinu, kde se v roce 1943 skrývali před transportem do koncentračního tábora, nyní znovu otevřela polská prokuratura. Zločiny z dob druhé světové války a z éry komunismu jsou totiž v Polsku nepromlčitelné.

Tehdy pětačtyřicetileté Gitl Lernerové se s pěti dětmi a dvěma židovskými mladíky podařilo utéci z vlaku, který je vezl do nacistického vyhlazovacího tábora Majdanek. Celých sedm měsíců se pak všichni skrývali na farmě u obce Komarovka, než je v noci 30. října 1943 ubodala k smrti pětice polských farmářů. Na zločinu se podílel i ten, který jim úkryt na statku našel. Vrazi se zmocnili jejich majetku, některé z uloupených předmětů se pak našly u jejich potomků.

Lernerův otec se v té době skrýval ve Varšavě pod falešným jménem a o vyvraždění rodiny se dozvěděl od přítele. Po válce na místě zjistil podrobnosti o masakru své rodiny a marně se domáhal potrestání vrahů. Odsouzen a popraven byl jen jediný z pěti mužů, ostatní nebyli vůbec stíháni. Roni Lerner se k případu opět vrátil a s pomocí izraelské ambasády ve Varšavě, místní židovské komunity a Nadace židovského odkazu v Polsku se dopátral posledního dosud žijícího vraha, dvaadevadesátiletého rolníka Josefa Radčuka. Ten ho dovedl na místo, kam byla těla obětí, původně zakopaná u statku, přenesena - na katolický hřbitov ve vesničce Paškalini.

Roni Lerner včera (02. 04 2006 - pozn. red. CS-magazínu) odletěl do Polska v čele delegace, která má ostatky vyzdvihnout a převézt do Izraele. „Nechci nechat členy své rodiny v té prokleté polské zemi,“ řekl Lerner. „Chci je pohřbít vedle svého otce.“

(čtk)

(MFDNES)Zpátky