Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Za dálniční známku pokuta až půl milionu

Jan Vaca

Za jízdu po dálnici bez platné dálniční známky bude hrozit po 1. lednu příštího roku pokuta až půl milionu korun. Takový je výsledek dalšího z nepovedených zákonů, které v poslední době schválili poslanci v parlamentu.

Jet bez známky na předním skle bude tím nejhorším přečinem na českých silnicích (alespoň pokud vezmeme v úvahu výši pokuty). Dokonce i za jízdu pod vlivem alkoholu je desetkrát menší trest: jen padesát tisíc. Obrovské pokuty hrozí i za to, když řidič zapomene sundat ze skla loňskou známku. Může ho to stát až sto tisíc. Nesmyslně vysoké pokuty obsahuje novela zákona o pozemních komunikacích, kterou přijali poslanci v lednu a podepsal ji i prezident Václav Klaus.

„Lidovou tvořivostí pánů poslanců vzniklo něco, co se dá označit za absolutní nesmysl,“ řekl Václav Špička z Autoklubu ČR. To, že se zákon nepovedl a pokuty jsou vysoké, uznává i ministerstvo dopravy. „Navrhneme novelu, musí se to změnit,“ řekla jeho mluvčí Marcela Žižková. Za horentní pokuty mohou především poslanci, kteří svou pozornost věnovali jiné části zákona, a proto obrovské tresty mohly projít. Během poslední doby to není zdaleka jediný zákon, který se jim nepovedl a musí se kvůli chybám nebo nesmyslům hned po schválení novelizovat.

Stejný osud potkal například zákon, který zavádí bodový systém za dopravní přestupky. Z původní verze totiž vypadla padesátitisícová pokuta pro řidiče, který zaviní dopravní nehodu a ujede.

Senát zase nedávno vrátil poslancům zákon, kterým omezoval možnosti umělého oplodnění. Muži nad 40 let nesměli být dárci spermatu. A to ani v případě, že o oplodnění žádala jejich vlastní manželka.

O tom, že se legislativa upravuje a opravuje často, svědčí fakta - živnostenský zákon byl od roku 1990 upraven 85krát, trestní zákon čekalo za stejnou dobu 77 novel. Poslanci chyby vysvětlují tím, že toho projednávají mnoho a občas jim něco „uteče“. „Jestli je v tom zákoně až půlmilionová pokuta za chybějící dálniční známku, tak je to úlet,“ řekl například předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který pro vysoké pokuty hlasoval také. „Projednává se toho prostě moc a ne vždy si takových věcí všimneme,“ dodal. „Je skutečně vidět, že tomu nikdo nevěnoval pozornost. Jinak by něco takového nemohlo projít,“ řekl Václav Špička. Právě představitelé Autoklubů na nesmysl upozornili.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že za chybu mohou poslanci. „My jsme navrhovali nižší pokuty. Nevím, proč to nakonec tak zvýšili,“ řekla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková. „Ty částky jsou skutečně nesmyslné, musí se to změnit. Čas na to je, když má zákon platit až od ledna příštího roku,“ dodala.

Jenže ani ministerstvo není bez viny. Poslancům totiž poslalo návrh, ze kterého vyplývalo, že za jízdu bez dálničního kuponu by řidič nemusel pokutu vůbec zaplatit. Přímo na silnici by mu sice policisté mohli dát pokutu 5 000 korun, ale pokud by s tím nesouhlasil a rozhodl se jít před přestupkovou komisi, trestu by se úplně vyhnul. Odstavce zákona, ve kterých se o takovém přestupku mluví, totiž nebyly vůbec provázané ze sankcemi. Poslanci z ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, kteří společně novelu prosadili, pak udělali jediné - obě věci propojili. Už však neřešili, že u pokut ve správním řízení jsou tak horentní částky.

Včera MF DNES oslovila několik poslanců, kteří pro návrh ruku zvedli. Většina z nich si ani nevybavovala, že o pokutách vůbec hlasovali. Ani proto netušili, jak vysoké sankce stanovili. „Něco jsme k tomu řešili na hospodářském výboru. Asi to ale nebylo kvůli výši pokut,“ připustil včera sociálnědemokratický poslanec Miloslav Kala. „Nevím, kde ta chyba vznikla, chyba to však jednoznačně je. Jestli v tom ministerstvo dopravy bude navrhovat změny, určitě pro to zvednu ruku,“ dodal. Do parlamentních voleb poslanci úpravu nepřijmou, podle plánu se totiž mají sejít již pouze jednou. O možných změnách proto budou jednat až jejich nástupci.

Obří pokuty pro řidiče

500 tisíc korun - za jízdu na dálnici bez platné dálniční známky

100 tisíc korun - za to, když na předním skle zůstane nalepena loňská známka

100 tisíc korun - pokud řidič nepředloží druhý, kontrolní díl dálniční známky

(MFDNES)Zpátky