Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Vědci slibují opilost bez kocoviny

Vypijete láhev vína nebo i dvě. Máte příjemnou náladu a velice dobře se bavíte. Netěžkne vám jazyk, nevrávoráte a druhý den vám není zle. Takové účinky by měl mít speciální koktejl, na jehož vývoji nyní intenzivně pracují britští vědci. Nenamíchají ho však z alkoholických nápojů. Bude se skládat z různých pro farmaceutické účely používaných preparátů.

Vytvoříme směs s podobně uvolňujícími účinky, jaké má alkohol, plánuje David Nutt z University of Bristol. Člověk, který ji ochutná, se však nemusí obávat, že bude mluvit zmateně, špatně koordinovat své pohyby nebo se chovat agresivně. Následující den se u něj neobjeví žaludeční nevolnost či bolest hlavy.

Pravidelným pijákům alkoholu hrozí vážná poškození zdraví: cirhóza jater nebo třeba nádorová onemocnění. Nový koktejl by však neměl ublížit ani častým konzumentům, uvádějí britští výzkumníci v jednom z dubnových vydání populárně vědeckého časopisu New Scientist.

Alkohol v mozku blokuje takzvané GABA-A receptory. Díky tomu ale může docházet například ke ztrátě paměti. Na tyto receptory však podle Davida Nutta mohou působit také preparáty bretazenil a pagoclone. Člověka přivedou do stavu opilosti „bez vedlejších účinků“. Farmaceutické firmy, které tyto medikamenty vyvíjejí, se domnívají, že by v budoucnu mohly sloužit především k potlačení stresu a stavů úzkosti. Alkohol působí také na receptory NMDA. Nahradit tyto účinky by měla látka zvaná dizoclipine, o které se uvažuje hlavně jako o léku na mrtvici. Výše zmiňované preparáty smíchané do koktejlu a „ochucené“ případně ještě dalšími přísadami by tak podle britských vědců v budoucnu mohly nahradit alkohol.

Otázkou však zůstává, zda by konzumenti tohoto nápoje měli skutečně pocit, že mají dobrou náladu „bez vedlejších účinků“. Vědci z novozélandské Victoria University totiž nedávno zjistili, že opilost může vyvolat i obyčejná limonáda. Pozvali do baru 148 středoškoláků a naservírovali jim nealkoholický nápoj. Polovině z nich však řekli, že mají ve skleničkách alkohol. Po několika „rundách“ promítli vědci studentům detektivku a požádali je o převyprávění obsahu.

Dobrovolníci, kteří se domnívali, že pili alkoholický nápoj, si nepamatovali řadu detailů a popisovali děj filmu s mnoha chybami. „Paměť se zhoršila jenom vlivem sugesce,“ okomentovala výsledek jedna z výzkumnic Marianne Garyová.

(hev)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)Zpátky