Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2006


Výstava o Jarovi Filipovi predĺžená

Viac ako 30 tisíc návštevníkov si prišlo pozrieť v uplynulých šiestich mesiacoch výstavu Hudobného múzea „Jaro Filip na Hrade“. Netradičný projekt o človeku, ktorého si pamätáme ako herca, skladateľa, speváka, humoristu, angažovaného občana či zanieteného propagátora internetu. Každý si ho spája s niečím, či niekým iným. Pre jedného je autorom kultových piesní, ktoré interpretoval spolu s Milanom Lasicom a Júliusom Satinským, pre ďalších predstavuje neodmysliteľnú súčasť humoristického tandemu Noga – Skrúcaný – Radič – Piško – Tlučková – ujo Imro. Mnohí ho spájajú s legendárnou Cigaretkou na dva ťahy a inými hitmi Richarda Müllera, iní zase s Dežom Ursinym a skupinou Provisorium.

Z iniciatívy a v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Hudobným múzeom vznikla myšlienka realizovať výstavu o osobnosti tohto všestranného človeka pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia. Jej prípravy trvali viac ako desať mesiacov. Vernisáž sa uskutočnila 27. októbra 2005 za účasti Filipovej rodiny, priateľov a mnohých spolupracovníkov.

Úspešná výstava o Jarovi Filipovi, rozčlenená do šiestich častí mapujúcich jeho život a aktivity bude od júna pokračovať v Prahe v Slovenskom inštitúte. Ešte predtým však zostáva k dispozícii záujemcom na Slovensku. Napriek pôvodnému plánu potrvá až do 25. mája. Výstavné exponáty a fotografie, ktoré zapožičala nielen Filipova rodina, ale aj jeho spolupracovníci, priatelia a známi miestami prinášajú prekvapivé momenty či odhalenia a súvislosti. Autorke výstavy Lucii Fojtíkovej sa za odbornej spolupráce Petra Lehotského podarilo zostaviť mozaiku o človeku, ktorý sa nezmazateľne zapísal do histórie (internetu, hudby, filmu, humoru, Slovenska...).

Viac informácii o výstave nájdete na www.jarofilip.sk

-------------------------------------------------

Kontakt:

Lucia Fojtíková

Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum

tel.: 0907 720 704

Peter Lehotský

tel.: 0918 494 210, 0904 506 374Zpátky