Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2006


Zloději prodávají urny do sběru

Ivana Karásková

Když minulý týden přišli pozůstalí uklidit po zimě svůj hrob na hřbitov v Brně-Židenicích, zjistili, že jim někdo ukradl urnu s popelem. Případ oznámili policii. Šance, že pachatele vypátrá, je téměř nulová. Podobných případů přibývá. Jenom během zimy nalezli zaměstnanci Správy hřbitovů v Brně na sedmdesát rozbitých uren.

„S tajícím sněhem se obnaží náhrobky a lidé zjistí, že tam chybí urna nebo něco jiného, co se dá zpeněžit,“ říká ředitel Správy hřbitovů Marek Šamšula. Zisk z výkupny sběrných surovin je přitom mizivý. „Když zloděj prodá měděnou nebo mosaznou urnu do výkupny, má na pár piv. Cena urny se pohybuje od patnácti set do pěti tisíc, ale morální újmu penězi vyčíslit nelze,“ posteskl si Šamšula. Podle něj zloději seberou obal - ozdobnou urnu a umělohmotnou schránku s popelem uvnitř buď pohodí, nebo dají do kontejneru. O mnohých případech se pracovníci správy ani nedozvědí. Když narazí na neporušené schránky s popelem, obvykle se podaří majitele dohledat podle identifikačního čísla.

Pracovníci Správy hřbitovů se nyní obávají, že mnohé z návštěvníků, kteří před Velikonocemi přicházejí uklidit hroby, nepříjemné překvapení teprve čeká. „Taková neúcta k mrtvým panuje snad jenom v Česku. Hrozně nás to štve, ale jsme proti tomu bezmocní,“ tvrdí Šamšula. „Hřbitov je veřejně přístupný park, a i když spolupracujeme s policií, uhlídat ho nedokážeme.“ Z jedenácti brněnských hřbitovů jsou na tom nejhůř zejména v Židenicích a Ústřední hřbitov, jejich velikost skýtá zlodějům potřebnou anonymitu. Jediné spolehlivé řešení je nechat uložit urnu do země,“ doporučuje Jan Hrdlička ze Správy hřbitovů. Zároveň apeluje, aby si lidé při návštěvě hrobu bedlivěji všímali okolí.

Podle Hrdličky zlodějům nahrává i to, že urny s ozdobnými nápisy sběrny běžně vykupují. Marcela Sapáková z výkupny barevných kovů ve Hvězdové ulici v centru Brna se proti tomu ohrazuje. „Existuje pověra, že brát takovou věc do ruky, natož ji vykoupit nosí smůlu. Když jsem před dvěma lety nastoupila, hned mě na to upozornili. Jenom v Brně je však asi třicet výkupen a za ostatní ruku do ohně nedám,“ připouští Marcela Sapáková.

Podle mluvčí brněnské policie Jany Šípkové policisté sběrny kontrolují. „Pokud má někdo podezření, že věc pochází z trestné činnosti, neměl by to vzít. Realita však často bývá jiná,“ poznamenala mluvčí Šípková. Pachateli „hřbitovních“ krádeží bývají podle ní mnohdy bezdomovci, kteří si chtějí rychle opatřit pár drobných na pití. Zloděje uren je možné postihnout za hanobení lidských ostatků až dvouletým trestem. „Takového pachatele ovšem není lehké přistihnout při činu nebo dohledat,“ dodala mluvčí.

Na vyhozené schránky s popelem narazí při kontrole tu a tam i městští strážníci. „Zrovna nedávno jsme našli jednu takovou v židenickém lesoparku. Podle identifikačního čísla se nám podařilo najít majitelku a schránku jsme jí předali. Víc se ale udělat nedalo,“ tvrdí mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky