Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2006


Dobrovolně v Rumunsku

Jaroslav Mašek

Jak se pracuje v pitešťské automobilce na levné logany. Rumuni nás milují, dušuje se Jean-Michel Sicre, jenž řídí mezinárodní obchod automobilky Dacia, náležející do skupiny francouzského Renaultu. Na konci sedmdesátých let se pokoušel prodat Ceauseskovi licenci na Renault 9.

Dacia je v postkomunistických zemích dobře známá a také proslulá svou špatnou kvalitou. Jakou pověst má na Západě?

Z tohoto pohledu si lépe stojí v západní Evropě, kde lidé značku Dacia prostě neznají. Nemají ji s ničím spojenou, takže můžeme budovat image od základu a nemáme handicap jako v zemích, kam automobilka dříve vyvážela. Ještě před dvaceti třiceti lety ale bylo vnímání značky poměrně pozitivní. Pak se to rychle změnilo a v devadesátých letech nechtěli dacie kupovat už ani Rumuni.

Dacii neznali ani ve Francii? K Renaultu měla vždy blízko...

Ne. V několika odborných časopisech dokonce vyšlo hodnocení loganu jako příklad neznačkového automobilu.

Jak dlouho pracujete pro Renault?

Přes třicet let.

Podílel jste se na prodeji licence Renaultu 12 rumunské vládě v roce 1970? Vůz potom zaplavil východoevropské trhy pod označením Dacia 1300.

Ne. S Dacií jsem přišel do styku až na konci sedmdesátých let, kdy jsme v Rumunsku vyjednávali o stavbě druhé továrny, která měla vyrábět licenční Renaulty 9. Projekt už byl poměrně daleko, když ho Ceausescu škrtnutím pera zastavil. Bylo to v době, kdy se rozhodl splatit veškeré zahraniční dluhy a celou zemi soustředil na export. To ji nakonec téměř zničilo.

Jak to v Rumunsku tehdy vypadalo?

Nikam nás moc nepouštěli: hotel, továrna, prohlídky města s průvodcem. Linka na Dacie 1300 v Pitešti, kterou Renault postavil, byla tehdy osm let stará a už se začínala rozpadat. Místní neměli peníze na údržbu strojů, byla vypojena většina bezpečnostních systémů a ukazatelů kvality. Dokážete si představit, jak to vypadalo o dvacet let později, když jsme továrnu koupili.

Hovoříte rumunsky?

Ano, i když nemluvím perfektně. Jazyky jsou mým koníčkem, umím také slovinsky a chorvatsky, podle zemí, kde jsem pracoval. Do Rumunska mě podruhé práce zavedla v roce 1995, kdy jsem byl šéfem Renaultu pro region rozpadlé Jugoslávie, Rumunska a Bulharska. Vybudoval jsem si úzké vazby na místní dealery; a když se začalo uvažovat o koupi Dacie, přihlásil jsem se jako dobrovolník.

Je rumunština nezbytná, aby člověk pronikl do místní společnosti?

Opravdu ne. Rumuni jsou velmi frankofonní. Francie vždy byla jejich velkou sestrou, francouzština je jazykem rumunských elit a na většině škol se vyučuje jako první cizí jazyk. Nemáme žádný problém s nabíráním pracovníků do managementu. V Dacii se hovoří pouze francouzsky a mluví tak dokonce i Rumuni mezi sebou. Samozřejmě ti na vyšších pozicích.

Žádná animozita ze strany místních vůči Francouzům nebyla? Volkswagenu trvalo několik let, než nedůvěru k Němcům ve Škodě Auto překonal...

Naopak. Pro Francouze je velmi příjemné žít v Rumunsku. Nemáme problémy, které provázejí naše působení v zemích, jež byly dříve francouzskými koloniemi. Třeba v Maroku nebo Alžírsku. Při rozhodování o projektu Dacia to hrálo důležitou roli.

Kolik jste do Dacie investovali?

Přes pět set milionů eur do výroby a 350 milionů do vývoje modelu Logan. Kompletně jsme rekonstruovali továrnu a přivezli stroje z některých automobilek Renaultu, především do lisovny. Problémem číslo jedna byla kontrola kvality, kvůli které jsme nakoupili nejnovější měřicí technologie. Zároveň proběhlo výběrové řízení na dodavatele. Ze starých přežilo jen několik, ale povzbudili jsme zahraniční firmy k investicím v Rumunsku.

Odkud dodavatelé pocházejí?

Hlavně ze západní Evropy. Vedle továrny byla postavena velká dodavatelská zóna, protože přímo v automobilce se montují části motorů a podvozku, které jsou do jiných automobilek většinou dodávány jako hotové moduly. Máme jeden robot, téměř vše se dělá ručně, takže zaměstnáváme přibližně třináct tisíc lidí. Přesto držíme vysokou kvalitu, jež odpovídá společným standardům Renaultu a Nissanu (druhá největší japonská automobilka patří do skupiny Renault od roku 1999, pozn. red.).

Do Rumunska jste přivezli použité stroje z Renaultu?

Částečně ano. Nevykrádáme automobilky Renaultu, ale když se modernizují, některá starší zařízení občas skončí v továrně Dacie.

S jak dlouhou návratností investice počítáte?

Kdy začne Dacia vyplácet dividendy, opravdu nevím, ale v loňském roce jsme se už dostali do černých čísel. Obrat byl přibližně 1,2 miliardy eur.

Pracují v top managementu Dacie Rumuni?

Zatím ne, ale snažíme se jejich růst co nejvíce podporovat. Zároveň plánujeme v Rumunsku otevřít vlastní vývojové centrum.

Neriskoval Renault spojením s Dacií příliš? Případný neúspěch se mohl projevit také na jeho značce.

Abychom se takovému nebezpečí vyhnuli, zachovali jsme značku Dacia. Nakonec se ukázalo, že "kanibalismus" zákazníků mezi oběma automobilkami je velmi malý. Dokonce v Rumunsku, kde Dacia okupuje pětačtyřicet procent trhu, stoupl podíl Renaultu za posledních šest let ze tří na deset procent.

Dočkáme se jednou výroby výběhových modelů Renaultu pod značkou Dacia?

Vsadil bych se, že ne. To neznamená, že by se časem nemohly v Rumunsku vyrábět také renaulty. Naopak model Logan je pod značkou Renault prodáván v Rusku a Jižní Americe.

Na letošním autosalonu jste překvapili téměř čtyři a půl metru dlouhou studií loganu kombi. Co z ní zůstane pro sériovou výrobu zachováno?

Minimálně osmdesát procent a určitě to budou vnější rozměry. Prodej loganu kombi začne v Rumunsku letos v říjnu, k evropským dealerům by se měl dostat na počátku příštího roku. Vůz se bude prodávat také v sedmimístné verzi, třetí řada sedadel půjde snadno vyjmout - automobil se pak nebude lišit od běžného provedení. Pokud budete potřebovat převézt více lidí jednou za rok, můžete ji mít klidně schovanou v garáži.

* Vaší hlavní zbraní je cena. Kolik bude kombi stát?

Cena ještě není stanovena ani pro Rumunsko, ale budeme se držet naší filozofie: nízké náklady a nízká cena.

Kdy vám Renault dovolí používat v daciích modernější motory?

Nedávno jsme začali montovat moderní turbodiesely dCi a na podzim chceme v loganu představit benzinovou šestnáctistovku o výkonu sto pět koní, která pochází z méganu.

Nemáte strach, že se některá automobilka pokusí zopakovat váš úspěch? Tedy nabízet relativně zastaralý vůz za velmi příznivou cenu?

Hodně štěstí. Naši konkurenti sledují projekt velmi pečlivě, někteří se ho snaží napodobit. Volkswagen oznámil produkci automobilu v Číně za tři tisíce eur, Fiat v Turecku vyrábí sedan s názvem Albea, což je přepracovaný model Palio, vycházející ze starší generace Fiatu Punto (prozatím se vůz prodává pouze v Turecku, Polsku a Maďarsku, pozn. red.). Rozhodně nejsme jediní, kdo míří do segmentu nejlevnějších vozů.

Jakým autem jezdíte?

Loganem.

Teď vážně. Jako šéf automobilky patřící Renaultu řídíte logan?

Rumunské silnice si nic jiného nezaslouží. Bydlím na dobré adrese a za sousedy mám šéfy zahraničních firem a ve společné garáži stojí vedle mého loganu vpravo Maserati Quattroporte, vlevo Range Rover. Když moji sousedé přijíždějí domů, šinou se s nimi pomaličku z jedné strany vozovky na druhou, aby se vyhnuli všem výmolům. Já jedu přímo, rychle a občas jim nablýskané vozy ohodím špinavou vodou z kaluže.

(Týden)



Zpátky