Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2006


Nová hrozba pro EU - teroristé z Balkánu

Kateřina Šafaříková

Mezi osmi miliony balkánských muslimů jsou tisíce budoucích atentátníků, uvádí se ve studii amerických a chorvatských tajných služeb. Státy západního Balkánu se staly regionem, odkud unii hrozí nové teroristické útoky. Skupiny napojené na síť Al Kajda si totiž vybraly Chorvatsko i Bosnu a Hercegovinu jako vhodné teritorium a z tamních muslimů rekrutují sebevražedné atentátníky. Takové závěry obsahuje nová studie amerických a chorvatských tajných služeb, ze které citovala agentura AP.

Podle 252 stran dlouhého dokumentu se hlavní cílovou skupinou teroristů stali Bosňáci, etničtí Slované v Bosně a Hercegovině, kteří se hlásí k islámské víře. „Skupiny napojené na Al Kajdu si myslí, že je nejvyšší čas, aby jejich aktivity převzaly právě tyto lokální síly. Lidé, kteří se narodili a žijí v Bosně a Hercegovině mají výhodu ve znalosti terénu a příprava na útoky proti cílům v západní Evropě je pro ně jednodušší. Kvůli svému vzhledu jsou navíc hůř rozpoznatelní,“ citovala AP z dokumentu zpravodajců.

Ti dále uvádějí, že výcvik bojovníků začal už v první polovině 90. let, kdy do zemí bývalé Jugoslávie přišly tisíce mudžáhedínů z Afghánistánu, aby pomohly svým souvěrcům během balkánských válek. Přijímání potenciálních teroristů ale nabralo na intenzitě až po 11. září 2001, kdy stovky radikálů z Asie stáhly svoje aktivity na Balkán.

Studie odhaduje, že mezi osmi miliony balkánských muslimů jsou tisíce budoucích teroristů; většina z nich žije v Bosně a Hercegovině. Důvodem je vysoká nezaměstnanost mezi tamními mladými muži, dostupnost jakýchkoli zbraní a přítomnost víry. Podle Dragana Lukače, druhého muže bosenského ekvivalentu americké FBI, se po vojenské akci západních států v Afghánistánu a Iráku stalo „téměř módní záležitostí“ hlásat veřejně extremistické názory ve jménu islámu a ty „našly u řady mladých frustrovaných lidí odezvu“. „Bosna se stala líhní teroristů. To můžeme jasně říci,“ prohlásil Dragan Lukač.

Agenturou AP citovaný ministr bezpečnosti se proti tomu ohradil; podle něj nelze mluvit o masivním nabírání teroristů, protože potvrzených případů bylo zatím málo. Jedním ze známých bylo nedávné zadržení trojice mužů v Bosně, kteří měli prý plánovat útok na nespecifikovanou evropskou ambasádu v zemi. V bytě hlavního podezřelého se tehdy našly mapy, zbraně a výbušniny včetně opasku používaného sebevražednými atentátníky.

Zástupci unie v Bruselu se alarmující dokument zdráhali komentovat. Antiteroristický koordinátor klubu Gijs de Vries uvedl, že se nebude vyjadřovat k něčemu, co nečetl. Nejmenovaný úředník z oddělení pro bezpečnostní politiku Rady ministrů nicméně prohlásil, že zmíněné závěry „nejsou žádným překvapením“. „O riziku teroristických aktivit na západním Balkáně víme, ačkoli je otázka, zda je označení Bosny jako líhně teroristů namístě. Nicméně bezpečnostní stránka je jedním z hlavních témat při debatě s bosenskými politiky a ovlivní ambice Bosny víc se přimknout k unii,“ řekl. Bosna nyní jedná o uzavření asociační dohody s Bruselem, což je jeden z předstupňů pro členství v unii.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky