Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červenec 2006


Řekli mu, že je potomkem Čingischána

Ladislav Kryzánek

Jmenuje se Tom Robinson, je Američan a je potomkem legendárního mongolského dobyvatele Čingischána. Opravdu nejde o žádný vtip. Koneckonců výsledkem analýzy DNA byl nejvíc šokován sám floridský účetní. Tom Robinson chtěl vždycky vědět, jak hluboko do minulosti sahá jeho rodokmen. Ani ve snu by ho ale nenapadlo, že kořeny svého rodu najde až v dalekých mongolských stepích.

Rodilý Floriďan věděl, že jeho prapradědeček připlul do Ameriky z Anglie. Dál se však v jeho vědomostech rozprostírala jen mlha. A tak se rozhodl, že se obrátí k rychle se rozvíjejícímu poli „genetické archeologie“, jež je schopná na základě testů DNA člověku o jeho původu leccos říci. A dočkal se. Britský genetik Brian Sykes, jeden z pionýrů nové metody, si ho po nějakém čase zavolal do kanceláře a zkoprnělému Robinsonovi sdělil: „Vypadá to, že jste přímým potomkem Čingischána, krvavého mongolského dobyvatele, který ve 13. století ovládl velký kus Evropy a Asie“.

„Zprvu jsem neměl tušení, o koho jde, bál jsem se, aby to nebyl někdo takový jako Adolf Hitler,“ řekl osmačtyřicetiletý Robinson agentuře AP. „Pak mě to opravdu příjemně překvapilo.“ Robinson si o velkém válečníkovi, jehož krev mu údajně koluje v žilách, zjistil všechny dostupné údaje. „V prvé řadě byl dobyvatelem, byl však také skvělým vůdcem a organizátorem,“ bránil svého „předka“.

Ze závěrů genetiků ovšem vyplývá poměrně překvapivá věc: „Příbuzní“ Čingischána pobíhají po celé planetě po tisících. Genetici z Oxfordské university tvrdí, že každý dvanáctý muž, který dnes žije na území někdejší mongolské říše, má ve své DNA stopu, jež pochází od společného mužského předka. Stejnou stopu má dokonce každý dvoustý muž na planetě. Z analýzy doby a místa, kde tento plodný samec žil, vyplynulo, že to musel být právě Čingischán. Nyní už i Tom Robinson může potvrdit, že tento mocný vládce žijící s pěti stovkami manželek a konkubín plnil volání přírody po zajištění budoucnosti svých genů více než svědomitě.

(MFDNES)



Zpátky