Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Děti s televizí v pokoji se hůř učí

Čtvrťáci s vlastní televizí, herní konzolí a počítačem v pokojíčku mají horší známky z mateřského jazyka, z matematiky i z dílen než jejich vrstevníci, kteří svůj volný čas netráví před obrazovkami a monitory. Vyplývá to z rozsáhlé studie kriminologického výzkumného institutu v německém Hannoveru. Obzvlášť negativní důsledky mají počítačové hry. „Čím brutálnější je obsah her a čím častěji jsou hrány, tím horší jsou školní výsledky,“ řekl vedoucí studie Christian Pfeiffer. Agresivní obrazy her podle něj z mozku snadno vytlačí jen mělce uloženou učební látku. Zvlášť nebezpečné je pak sledování hororových a akčních scén těsně před spaním.

Pfeiffer a jeho kolegové zkoumali zvyklosti a prospěch zhruba 6 000 žáků čtvrtých a 17 000 žáků devátých tříd základních škol v 11 německých městech a okresech. Zjistilo se, že 36 procent všech dotázaných desetiletých dětí má možnost sledovat kromě televizoru rodičů v obýváku také svůj vlastní televizor v dětském pokoji. Nejvíce je takových školáků na východě Německa a v Dortmundu, mnohem méně času naopak tráví před obrazovkou děti v bohatších částech Německa, například v Bavorsku.

Podpora násilných sklonů

Kupříkladu v Dortmundu prý chlapci stráví za rok sledováním své televize nebo u playstationu více času (1 430 hodin) než ve škole (1 140 hodin). Desetiletí, kteří mají vlastní televizor, sledují třikrát častěji filmy, které jsou kvůli násilnému obsahu přístupné až od 16 nebo 18 let.

U patnáctiletých byla zaznamenána souvislost mezi vlastnictvím televizoru a pozdějšími sklony k násilí. Hrací konzole dokonce toto riziko zdvojnásobují. „Největší riziko násilného chování je u dětí, které mají v pokoji všechna zařízení - tedy televizor, hrací konzoli i počítač,“ varuje expert. Dodává ale, že ke sklonům k násilnickému chování přispívá kombinace řady dalších faktorů. Patří mezi ně „nesprávní“ kamarádi, nevhodný typ školy a násilí v rodině. „Zjistili jsme, že nakonec rozhodující je stupeň vzdělání rodičů,“ uzavřel Pfeiffer.

(čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky