Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


„Odsolování“ tlaku nepomůže?

Patrně neexistuje souvislost mezi solením a vysokým krevním tlakem. Tvrzení, že silné solení potravy zvyšuje krevní tlak, vzniklo údajně z polopravd a ze špatně interpretovaného výzkumu zvířat. Nové studie ale prokázaly, že lidem přesolování zvyšuje krevní tlak velmi málo. Větší vliv má pouze na 15 procent obyvatel, a to ještě v omezené míře. Tvrdí to zpráva německé Společnosti pro potravinářskou medicínu a dietetiku v Cáchách.

Dokonce i u oněch 15 procent osob, které jsou z hlediska krevního tlaku na sůl citlivé, sníží úplná neslaná dieta tlak krve jen minimálně - asi o pět milimetrů rtuťového sloupce tlakoměru. Naproti tomu shození několika kilogramů sníží tlak mnohem výrazněji, uvádějí odborníci. Podle německých vědců nebyl přímý vztah mezi požíváním soli a zvyšováním krevního tlaku u lidí nikdy dokázán.

Tělu však může uškodit dlouhodobě malý příjem soli, varovala badatelka ve výživě Bettina Geierová. Hospodaření se solí a tekutinami je v lidském těle navzájem těsně provázáno. Zvláště u starších lidí dochází při kombinaci sníženého přísunu soli a potlačování žízně k odvodňování organismu s hrozbou kolapsu oběhových funkcí.

Mýtus o vysoké škodlivosti silnějšího solení vznikl v 70. letech minulého století ve Spojených státech. Pokusné krysy, které tam při výzkumu používali, dostávaly ze silně slané stravy vysoký krevní tlak. A v jeho důsledku také předčasně umíraly. Automatické přenesení tohoto poznatku na lidi se však ukázalo jako chybné. I proto, že podle německých vědců byly dávky soli v potravě krys neúměrně vysoké. Výsledky pokusu tedy nejsou pro běžnou životní situaci použitelné, tvrdí Geierová a její kolegové. Průměrný člověk, který by chtěl v poměru k váze přijímat stejné množství soli jako pokusné krysy, musel by prý denně zkonzumovat 500 gramů.

Kromě toho lidský organismus reaguje podstatně komplexněji, má zřejmě proti podobnému procesu zabudovány ochranné mechanismy. Německá zpráva tvrdí, že pozdější četné pokusy na lidech neprokázaly žádnou příčinnou souvislost mezi mírou konzumace soli a zvýšeným krevním tlakem. Podle Geierové a jejích kolegů také dochází k nadhodnocování výše spotřeby soli mezi obyvateli, alespoň v Německu.

Teze o růstu krevního tlaku kvůli solení vypadala logická už proto, že se všeobecně ví, že sůl na sebe váže vodu. V minulosti se tudíž předpokládalo, že při požití většího množství soli krev silněji tlačí na stěny oběhového systému. Ale od 90. let minulého století vědci začali poznávat, že skutečnost je poněkud jiná, uvádí zpráva německých odborníků.

(ml, čtk)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky