Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Špionážní satelit - mocná zbraň v rukou tajných služeb

Karel Pacner

Před dvěma desetiletími se svěřovali důstojníci americké výzvědné služby spřáteleným novinářům: „Na snímcích, které dostáváme z našich družic, můžeme číst titulky sovětských novin, když s nimi někdo sedí třeba v moskevském parku. Nebo poznávací čísla aut.“

To všechno je pravda. Nicméně od té doby technika pokročila ještě víc. USA dnes oficiálně přiznávají, že na jejich záběrech z vesmíru jsou viditelné podrobnosti o velikosti až tři centimetry. Ovšem z historie vojenství víme, že vojáci mluví otevřeně o zbraňových systémech v jednom okamžiku, kdy už je nahradili novou generací. Dnes už se tahle rozlišovací schopnost může pohybovat, samozřejmě za příznivých klimatických podmínek, okolo jednoho centimetru - mluví se o tom, že se dá určit počet hvězdiček na náramenících důstojníků.

Proč tedy nemohou Američané chytit třeba bin Ládina a jeho teroristy v Afghánistánu? To je přece jenom složitější. Družice s vysokou rozlišovací schopností dovedou zachytit postavu člověka, určit, jestli drží v ruce samopal, nebo pistoli, ale jeho tvář zpravidla nevidí, protože se nedívá zrovna k nebi. A i kdyby se náhodou podíval, je otázka, jestli by se podařilo tuto tvář kvalitně zobrazit a určit, o koho jde. Je možné, že družice postavu bin Ládina už mnohokrát zachytily, ale analytici ho nepoznali.

Biometrie na scéně

Další potíž spočívá v tom, že jeden snímek ukazuje plochu 60 krát 60 kilometrů - a na té se mohou pohybovat stovky a tisíce lidí. Cesta by mohla vést přes biometrické metody, tedy podle charakteristiky postavy, podle chůze, podle pohybů rukou, naklánění hlavy a podobně - každý člověk je něčím nezaměnitelně charakteristický. Americké tajné služby se o takový způsob identifikace už pokoušejí, ale vzhledem k tomu, že je svět ve válce s teroristy, tak o pokroku nemluví.

Rovněž lidský hlas je charakteristický. Proto mohou tajné služby z nahrávek bin Ládina a jeho teroristů naprosto přesně poznávat, o koho jde. Výzvědné družice dokážou rovněž zachycovat signály z mobilních telefonů a vysílaček a s přesností na metry určovat, kde se nalézají jejich majitelé. Tajné služby znají hantýrku zločinců a teroristů, takže jejich počítače, které zběžně kontrolují tyto hovory, z nich dokážou vylovit klíčová slova naznačující přípravu nějakého útoku.

Jak tedy najít bin Ládina a jeho lidi? Možná, že se to podaří integrováním všech těchto metod, a navíc zdokonalením biometrické identifikace. Ovšem kdyby se to stalo, nikdo neohlásí vítězství téhle techniky, protože ta zůstane na dlouhou dobu tajemstvím.

(MFDNES)



Zpátky