Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Kubiceho zpráva začíná žít

Jaroslav Spurný

Plukovník Jan Kubice se v posledních dnech nenudí. Policie začala prověřovat osm trestních oznámení podaných na šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od lidí, kteří byli v různých souvislostech uvedeni v jeho zprávě o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Její pravdivost a možný dopad na vyšetřování závažných zločinů prověřuje zase speciální tým složený ze státních zástupců a policistů. Inspekce nadále prošetřuje Kubiceho podřízené. Pouze pátrání Kubiceho týmu po korupci v politice a státní správě, vrazích, dlouhých prstech ruských mafií je trochu utlumeno. Detektivové útvaru jsou decimováni a otráveni z tlaku jejich kolegů z inspekce, kteří šťourají nejen v údajně falšovaných cesťácích, ale i v tom, zda si detektivové nenapsali víc přesčasových hodin nebo nezpronevěřili peníze určené na odměny za služby práskačů.

Cena „Mrázkova archivu“

Věci se ale přesto pohnuly. Mediální dohady o kvalitě Kubiceho zprávy, spekulace, zda jde o snůšku neprofesionálních blábolů, nebo slušnou a profesionální kompilaci operativních spisů, se pokusil uzavřít po schůzce s prezidentem Václavem Klausem ministr vnitra František Bublan. „Část zprávy je skutečně dobrým popisem kauz, které jsou nyní předmětem vyšetřování. Jde například o kauzy biolihu a údajně politického ovlivňování jejího vyšetřování a o vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Zbytek jsou ale neprověřená obvinění, která mohou a nemusí být pravdivá,“ tvrdí dnes Bublan. „A neprověřené informace neměly ve zprávě co dělat,“ dodává. Budiž, ale zkusme si tu hru se slovíčky na neprověřené a skutečné probrat.

Státní zastupitelství na základě Kubiceho zprávy otevřelo vyšetřování tří už uzavřených případů. O jaké jde, tají, ale jeden z nich se přesto dostal do médií. Policie znovu prověří údajnou sebevraždu šéfa pražské vyšetřovačky Zdeňka Janíčka. Ten si loni v únoru ve sklepě panelového domu, kde bydlel, nejprve podřezal žíly, pak se oběsil a poté se ještě devětadvacetkrát bodl kuchyňským nožem. Policisté případ brzy uzavřeli: Janíček měl prý strach z dalších reorganizací v policii, obával se nečistého boje o vysoké policejní posty.

Už před rokem na těchto stránkách stálo, že okolnosti Janíčkovy smrti jsou příliš podivné, ale především, že policie nikdy opravdu nevyšetřila její motiv. Tento zkušený profesionál, který za třicet let služby prošel desítkami reorganizací, včetně té největší po roce 1989, znal pozadí desítek korupčních případů, které vyšetřoval on nebo jeho podřízení (od tunelů v IPB přes Komerční banku až po švýcarské konto ODS). Navíc těsně před smrtí bylo zatčeno kvůli spolupráci se zločinci – především Berdychovým gangem – a korupci šest jeho podřízených, včetně nejbližšího spolupracovníka Zdeňka Pichlíka. Janíček se týden před smrtí obrátil s obavami o budoucnost na právníka Miroslava Janstu (muže známého z kauzy biolíh, obchodů mezi magistrátem a Výstavištěm nebo z případu pokusu o vraždu někdejšího věřitele sociálních demokratů Ivana Lhotského) a požádal jej o zastupování. K němu už nedošlo.

Vraťme se ale k tomu, co píše o Janíčkovi Kubiceho zpráva. Ta zmiňuje dokument, který byl nalezen v archivu Františka Mrázka, kde se to jen hemžilo kompromitujícími materiály na politiky, státní úředníky i zločince. Po lednové smrti Mrázka zdědil archiv Tomáš Pitr, u nějž ho také našla Kubiceho jednotka při dubnové domovní prohlídce. V dokumentu se píše: „Schůzky po zatčení Pichlíka, které se zúčastnily v domě advokátky Rejholcové osoby z podsvětí, mělo dojít k tomu, že byl vypsán seznam vysokých důstojníků policie, kteří měli být na seznamu popravy. Postup byl stanoven takový, že na seznam byly vypsány lístečky, které byly dány do klobouku a bylo vytaženo jméno policejního důstojníka Janíčka.“

Na základě této zprávy zahájila nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nové vyšetřování Janíčkovy smrti. Mimochodem, tato lámanou češtinou napsaná věta se v Kubiceho zprávě ocitla v těsném sousedství informace o připravované vraždě Stanislava Grosse a dnes už legendárního „poznatku“, že premiér Paroubek měl zneužívat dceru svého přítele.

Přitom „Mrázkův archiv“ byl nejvíce zpochybňovanou částí zprávy. Přesto inspiroval Nejvyšší státní zastupitelství k akci. Tak co je ve zprávě skutečně důležité a co ne? „Jak už jsem řekl, ty o biolihu, vraždě Mrázka a možném ovlivnění vyšetřování,“ opakuje ministr vnitra. A Renáta Vesecká? „Nebudeme zatím poskytovat žádné informace,“ říká její tiskový mluvčí František Tlapák.

Naskočila mně kopřivka

„Omlouvám se, nemohu se s vámi setkat, nedělám nic jiného, než že odepisuji na různé přípisy, žádosti o vysvětlení a další úřední věci,“ říká do telefonu plukovník Kubice. Nechce ani komentovat pokračující vyšetřování svých podřízených. O cesťácích, připsaných přesčasových hodinách a krádeži peněz z fondu na agenty už byla řeč. A Kubice stojí za tím, že jeho podřízení nic tak zlého neprovedli.

Ale je tu ještě jeden případ. Jeho podřízený je podezříván, že vzal úplatek v dost nepřehledném případě. Zatkl totiž mezinárodně hledaného podvodníka z Polska, prý na přání jiného zločince, kterého vyšetřují celníci. Údajně proto, aby mu nemusel zločinec vyšetřovaný celníky splatit nějaký dluh a detektiv za to dostal peníze. Co se skutečně stalo a zda šlo o korupci, je opravdu nejasné. „Když jsem se dozvěděl, že za tím stojí celníci, naskočila mně kopřivka,“ říká Kubice. Proč? Když před šesti lety byli zatčeni jeho elitní podřízení a rozprášen odbor, který stál za likvidací místních aktivit solncevské mafie, stál za jejich falešným (u soudu vyvráceným) obviněním také celník. „To déjŕ vu mi připadá šílené,“ říká Kubice, „aniž bych ovšem znal podrobnosti současného vyšetřování,“ dodává a tím jeho sdílnost končí. Mimochodem i v jeho současné zprávě figurují jména ze solncevské mafie a odposlechy prokázaný kontakt na Františka Vybírala, kamaráda sociálnědemokratických ministrů, muže, který je stíhán za korupci v případě biolíh.

„Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ říká šéf inspekce Miroslav Borník. „Neposkytujeme žádné informace, to pátrání bude ještě nějaký ten měsíc trvat,“ odpovídá i František Tlapák na otázku, co vyšetřil tým, který prověřuje pravdivost Kubiceho zprávy a škody, které mohlo její zveřejnění způsobit při vyšetřování vraždy Mrázka či korupce v biolihu nebo v aféře Čepra.

Tyto policejní vyšetřovací manévry mají samozřejmě vliv na samotné pátrání detektivů z ÚOOZ v klíčových záležitostech korupce a vražd. „Pátrejte po věcech, které se týkají hlavounů, když na vás ti hlavouni hrozí, když z vás dělají zločince nebo aspoň zloděje,“ říká detektiv z vyšetřovacího týmu. Přesto je přesvědčen, že pátrání dnes už nikdo nezastaví. „Když na to upozornil prezident, píší o tom noviny, a teď i ministr připustil, že máme pravdu,“ dodává s tím, že na schůzku s novinářem přišel naposled, protože má strach, že může být kvůli krátkému rozhovoru se zástupcem médií obviněn z prozrazování utajovaných skutečností.

Vraťme se ještě na chvíli k případu Janíček, ten ilustruje pohyb v pátrání ÚOOZ. Detektivové z útvaru mají – neprověřené – informace, že by za jeho sebevraždou (možná vraždou) mohla stát docela divoce působící dohoda. Zjednodušeně řečeno: Janíčkovi podřízení, včetně Pichlíka, prostě obvinili na základě vykonstruovaných obvinění bohaté podnikatele. Těm pak dali přes prostředníky najevo, že je ze šlamastiky mohou vytáhnout advokáti „s kontakty“. Přesně řečeno spřátelení advokáti policistů z Janíčkovy pražské správy (jednou z nich je Pichlíkova družka Helena Rejholcová, jmenovaná v Kubiceho zprávě). Právníci prý brali v těchto manipulovaných případech palmáre v řádu statisíců či milionů korun. O palmáre se pak podělili s detektivy.

Pro znalce a experty je Kubiceho zpráva inspirativním čtením. Pro detektivy z útvaru rutinní práce. Zpráva zmiňuje například čtyři roky starou vraždu Rudolfa Javornického – podle dokumentu si ji měl objednat Mrázek. Jen na vysvětlenou, Javornický, velmi známá figurka podsvětí, byl jedním z korunních svědků policie ve vykonstruovaném procesu proti Romanu Hrubantovi, někdejšímu členu BIS, který před osmi lety v přísně tajné akci prověřoval úniky informací z tajné služby směrem k představitelům sociální demokracie (soudem nakonec osvobozen). Jedním z lidí, které Hrubant obviňoval z vynášení informací z BIS, byl Tomáš Kadlec, kterého zase Kubiceho zpráva zmiňuje v souvislosti s podvody v Čepru.

Dobrá zpráva

Kubiceho zpráva je kompilace, která pomáhá orientovat se ve spletitých a léta policií přehlížených případech korupce, podvodů a vražd – od Mrázka přes Unipetrol, odkoupení stamiliardového ruského dluhu až po biolíh či korupci ve státních Lesích ČR. Jak připouští Kubice, ministr vnitra Bublan i Renáta Vesecká, vyšetřování všech případů, které mají na stole detektivové z ÚOOZ, bude trvat ještě měsíce, možná roky. Ale dobrá zpráva je, že malou šanci mají „hlavouni“, kteří by chtěli pátrání zastavit. Tisk, prezident Václav Klaus, ale – a to je překvapivé – i Kubiceho nadřízení z policejního prezídia totiž dávají jasné signály, že si přejí dotáhnout pátrání do konce.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky