Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Stačilo 80 sekund a Osirak byl v troskách

Je to pětadvacet let, co letka osmi izraelských stíhaček v nízkém letu - pár desítek metrů nad zemí - tajně přelétla saúdskoarabskou poušť a podstatnou část Iráku. Cíl akce zněl: zničit irácký jaderný reaktor Osirak poblíž Bagdádu.

Krátce před iráckou metropolí se letka v podvečer 7. června 1981, stále neodhalena, zvedla do kilometrové výšky. Při následném střemhlavém letu jaderné zařízení zbombardovala tak, že se Saddámu Husajnovi už nikdy nepodařilo vzkřísit plán výroby atomové bomby.

Při náletu, který trval osmdesát sekund, zahynulo 11 lidí - deset iráckých vojáků a jeden Francouz, neboť francouzské firmy se na budování reaktoru podílely. Všech osm letadel se úspěšně a stejnou cestou vrátilo do Izraele, irácká protiletadlová obrana je vůbec neohrozila.

Zpráva o smělém činu svět šokovala. Izrael za to odsuzoval jeden stát za druhým, včetně Spojených států a OSN. Rudé právo psalo o „státním gangsterismu Izraele“. O deset let později, když během války v Zálivu Irák ostřeloval Izrael raketami Scud, však děkovala spousta osobností za tehdejší preventivní akci.

Izraelské letectvo počítalo se ztrátami. Velitel akce Zeev Raz byl připraven, že se nejméně jeden pilot bude muset katapultovat nad Bagdádem a že alespoň jeden další bude asi sestřelen nad pouští a tam počká na záchrannou akci vrtulníků. „Udivilo nás, že jsme přistáli všichni, bez jediného škrábnutí,“ řekl Raz reportérům BBC. Tři další z pilotů souhlasili s rozhovorem, avšak jenom s tím, že budou označováni jako A, B a C. Znám je také plukovník Ilan Ramon. Jako první izraelský astronaut se zúčastnil mise raketoplánu Columbia, který při návratu na Zemi v roce 2003 shořel.

Útok na Osirak byl pro piloty výzvou. Museli proletět dva tisíce kilometrů nad nepřátelským územím v nových strojích F-16, přetížených bombami a palivovými nádržemi. Americká armáda používala bombardéry F-16 jen několik let. V Izraeli byly necelý rok. Piloti na nich nalétali jen kolem jednoho sta misí, tedy málo. „Byly to nové stroje, my jsme se na nich stále něco učili,“ vzpomíná muž A.

Střecha reaktoru se prý před piloty objevila jako zářící slunce. Za chvíli z ní zbyly jen trosky. Pilot A se domnívá, že skutečnými hrdiny této mise byli plánovači a analytici, kteří útok narýsovali. Nikdy ho nepřestalo fascinovat, že se podařilo zničit irácký jaderný program za tak nízkou cenu - „pár milionů dolarů, tedy za cenu jednoho tréninkového dne izraelského letectva“. „Vzpomínám, že i kdybych se z té mise nevrátil, tak jsem v ní viděl způsob, jak zabránit novému holokaustu. Musel jsem do toho jít už kvůli dědečkovi, který při holocaustu zahynul,“ vzpomíná pilot C.

(ČTK, tdm)

(MFDNES)



Zpátky