Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2006


Tloustnu, protože mám moc hodné bakterie

Štíhlá či naopak plnoštíhlá postava není jenom výsledkem péče a času, kterou věnujeme přípravě jídelníčku či pohybu. Značnou roli hraje také nedoceněná a bohatá mikroflóra v našem těle.

Nesměle zaznívají i hlasy, které podkopávají lidský komplex výjimečnosti. Tito kacíři hovoří o Homo sapiens spíše jako o nadorganismu složeném z jednoho dílu člověka a jednoho dílu bakterií. Příkladem je studie otištěná v časopise PNAS. Buck Samuel a jeho kolegové se zaměřili na mikroorganismus Methanobrevibacter smithii, který v lidském střevě funguje jako „popelář“. Zpracovává vodík a odpadní látky jiných bakterií, přeměňuje je v metan, který uniká... zbytek jistě tušíte.

Uklízení odpadků je možná „špinavá“, ale nutná práce. Laboratorní pokusy na myších potvrdily, že čím více bakterií M. smithii mají hlodavci ve střevech, tím lépe přibírají na váze. Čisté „pracovní prostředí“ zlepšuje výkonnost bakterií, které si poradí rovněž s potravu pro lidský zažívací trakt nepříliš stravitelnou. Rozloží je na jednodušší složky a ty potom střeva promění na energii.

Zatím není prokázáno, že by obézní lidé měli ve střevech početnější kolonie M. smithii. Ale zdá se, že nálepky na potravinách „lžou“, každý získá z rohlíku tolik kalorií, kolik mu dovolí jeho bakterie.

(ml)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky