Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2006


Úřad pro zesměšnění Polska

Jiří Pehe

Polská vláda se rozhodla zřídit při ministerstvu zahraničí Úřad pro ochranu a propagaci Polska. Jeho úkolem bude napravovat negativní obraz země v zahraničních médiích. Jinými slovy: taková vládní úderka pro potírání "mylných pohledů". Činit by tak měla pomocí článků v zahraničním tisku nebo pořádáním seminářů v zemi, kde se chybný pohled na Polsko vyskytuje.

Pomýlení a napravení

Z dob komunistické normalizace si ještě pamatujeme pojem "pomýlenost". Touto úchylkou trpěli lidé, kteří nepochopili, že politika komunistické strany je jediná správná, a nechtěli vidět údajné vymoženosti socialistického zřízení. Když byl "pomýlen" tuzemský občan, poradila si s ním Státní bezpečnost. Cizince a zahraniční média měl na starosti ideologický aparát KSČ. Jak víme, obraz Československa se tím příliš nezlepšil. Nápad "opravovat" všechny pomýlené je jedním z varovných signálů, že v Polsku vskutku nastupuje "řízená" demokracie, kterou bratři Kaczyńští slibovali zavést.

Je to zajímavá ukázka toho, že i lidé, kteří statečně bojovali proti komunistickému režimu, mohou být leckdy nakaženi bacilem bolševického myšlení - tedy intolerance v nejrůznějších podobách. Na bigotním katolictví založené mesiášské přesvědčení o zvláštní roli Polska ve světě tak může připomínat mentalitu bývalého režimu.

Zásadní odpor k liberální ideji svobody může za určitých okolností vytvořit podobnost mezi levicovým extremismem komunistického typu a neliberální pravicí - ať už ji představuje nahnědlý klerikalismus nebo "sebeobrana" proti všem, kdo "nejsou jako my".

Jenže reagovali jako balíci

Intolerantním a neliberálním myšlením netrpěli všichni členové komunistických stran. Bývalý aparátčík Aleksander Kwaśniewski, který v ideologii komunismu nikdy nevěřil, se tak paradoxně může ve skutečně svobodných poměrech ukázat jako větší demokrat než bývalí disidenti Kaczyńští.

Úřad, který chce polská vláda zřídit, je reakcí na satiru v německém deníku Tageszeitung, kde byli Kaczynští vykresleni jako polští balíci. Kdyby tuto satiru přešli bez povšimnutí nebo ji zlehčili tím, že se docela dobře pobavili, byl by německý deník usvědčen z laciného přehánění. Balíci totiž neoplývají noblesou a humorem. Jenže Kaczynští reagovali jako balíci - trapným protiútokem.

Chyba není v Evropě

Ať už nové vládní komando pro zajištění správného obrazu Polska ve světě udělá cokoli, jednu věc nezmění: strana bratří Kaczyńských - jejíž konzervativní populismus už sám o sobě vzbuzuje pochybnosti - se v touze změnit Polsko k obrazu svému spojila se stranami, které dělají ze současných českých komunistů liberály.

Obraz vytvořený odporem polské vlády k některým menšinám a její eurofobií jen těžko napraví semináře pro "pomýlené". Aby byl obraz Polska lepší, změnit se bude muset tamní vláda, nikoliv demokratická západní Evropa.

(www.pehe.cz)



Zpátky