Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2006


Slovenský Cattani odchází

Jaroslav Spurný

Ten výdech stovek slovenských gangsterů a mafiánů byl slyšet až v Česku. Nově jmenovaný ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer) odvolal ihned po svém nástupu celé vedení policie. Včetně Jaroslava Spišiaka, legendy boje proti organizovanému zločinu. Přitom právě tento náměstek policejního prezidenta ztělesňoval spravedlnost a naději, že zločinci skončí za mřížemi. Nyní tato naděje dostala vážnou trhlinu.

Deset mrtvých v baru Fontána

Roky Mečiarovy vlády, privatizace státního majetku do rukou jeho přátel, podivných ekonomických existencí a někdy i mafiánů daly Slovensku špatný cejch. Řadu měst ovládali gangsteři, kteří žili z výpalného a dusili místní živnostníky. Takáčovci, Pápayovci, Sýkorovci, Borbélyovci – akce gangů, pojmenovaných po svých šéfech, plnily stránky tisku. Všichni na Slovensku vlastně věděli, co zločinci dělají, ale policie je nechávala na pokoji.

Zásadní zlom přišel s nástupem vlády Mikuláše Dzurindy. Dunajská Streda a celé Slovensko zažily tehdy šok. Do místního baru Fontána vtrhli tři samopalníci a po jejich odchodu zůstalo na podlaze deset mrtvých – Tibor Pápay a devět členů jeho mafie. Pašeráci drog, výběrčí výpalného a zloději aut. Motiv vraždy byl tisku jasný, vyřizování gangsterských účtů. Pápay pár týdnů předtím donutil šéfa konkurenčního gangu z Nových Zámků k veřejnému políbení své nohy. „Zkorumpovaná policie nic nevyšetří,“ psal tisk.

Okresním šéfem policie v Dunajské Stredě byl Jaroslav Spišiak, neznámý člověk, kterému vyčítali, že nechá Pápayovce řádit. Po vraždách slíbil veřejnosti, že pachatele dostane do tepláků, a svůj slib do roka splnil. Najatí pachatelé z Dunajské Stredy skončili za mřížemi na doživotí (novozámecký boss zmizel v zahraničí a nebyl dopaden). Poté byl Spišiak jmenován náměstkem policejního prezidenta odpovědným za boj s organizovaným zločinem a od té doby skončila v chládku asi tisícovka členů slovenských a ukrajinských gangů a mafií, včetně lidí, kteří byli napojeni na vysoké nebo regionální politiky. A bylo jedno, zda šlo o politiky koaliční, nebo opoziční.

Co děláte zrovna tady?

Pro obyvatele české kotliny, kde je největším ztělesněním gangsterství Berdychův gang, je čtení slovenských novin za posledních pět let naprostým zjevením. Přestřelky mezi soupeřícími gangy, mnohaleté kriminály, tisíce vydíraných živnostníků. Mafiáni ovládající firmy, sportovní kluby, zastupitelství měst. A hlavně gangsterské popravy mafiánských bossů. Jen namátkou připomeňme některé případy.

V létě 2004 byl zastřelen Jozef Svoboda, považovaný za jednoho z bossů bratislavského podsvětí. Kamarád několika známých privatizátorů z doby Mečiara (třeba Vladimíra Póora), muž který chodil navštěvovat politiky do parlamentu, údajný sponzor Ficovy strany Smer. Pár měsíců před ním byl popraven Ján Takáč, šéf jednoho z nejznámějších slovenských gangů, po něm byl zastřelen další člen gangu Jozef Surovčík, potom zase Jozef Halaši, jeden z bossů Sýkorovců. A po nich Peter Čongrády, trnavský a bratislavský mafiánský boss, sponzor fotbalového klubu Slovan Bratislava. Pro Česko většinou neznámá jména, ale slovenský tisk se jim dlouhá léta věnoval. Byl zabit i šéf gangu Miroslav Sýkora – všichni žili z vydírání, privatizační korupce, praní špinavých peněz a byli prý hájeni politiky Mečiarovy éry.

Co to má společného se Spišiakem? Hodně, po jeho nástupu do funkce neměli ani chvíli klid. Na Slovensku začala vůči mafiánům jakási permanentní razie. Spišiak přikázal, aby všichni lidé, kteří prokazatelně patří k některému z gangů, byli neustále pod kontrolou. Nikdo si nebyl jistý, zda není odposloucháván. Mafiáni, včetně členů jejich ochranky a dalších pěšáků, byli neustále perlustrováni, museli předkládat doklady, vysvětlovat, proč jsou zrovna na tomto místě. Speciální protikorupční soudci, zřízení návrhem ministra spravedlnosti Daniela Lipšice, se nebáli dávat povolení ke kontrolám kont mafiánů a jejich firem a obstavovat je. Jedním z nejčtenějších internetových serverů na Slovensku se stal seznam mafiánů (www.cernak.sk). Jak vznikl a zda za ním nějak stála policie, se neví. Seznamy obsahují desítky jmen, adresy mafiánů, informace, zda vlastní zbrojní pas, jak jsou vyzbrojeni, jakými jezdí auty.

Jak získat práskače

„Popravy šéfů gangů jsou vždy důsledkem krize v podsvětí,“ tvrdil před pár měsíci tisku Spišiak. „Podsvětí čelí neustálému policejnímu tlaku, dělá chyby, jedná zkratově. Ucpáváme mafiánské finanční toky, podsvětí má už dokonce problémy s proplácením odměn pěšákům. Nedostatek peněz produkuje neshody, které podsvětí řeší tak, jak řeší,“ dodal. Nedodal už to, co vypátral tisk, že policie získala mezi zločinci spoustu práskačů, lidí, kteří přešli na druhou stranu a jako utajení svědci dostali do kriminálu stovky svých kamarádů z dřívějška. Spišiakovy netradiční a trochu „filmové“ metody měly i své odpůrce, opoziční politici jej často kritizovali, že jedná na hraně zákona. Poslední akce, kterou Spišiak řídil, bylo červnové rozbití gangu pašeráků a výrobců drog. Policie zatkla jedenáct lidí a zabavila drogy v hodnotě skoro půl miliardy korun.

„Vážím si práce pana Spišiaka, stejně jako jeho kolegů, ale chyběla jim chuť společného tahu na branku, chuť po společných výsledcích,“ zdůvodnil jeho odvolání nový ministr Kaliňák a oznámil, že policie projde reorganizací, která zastaví „protekcionismus vůči některým složkám“. Slovenští novináři to překládají jako potřebu ministra vědět „pro jistotu svou a svých přátel“ vše o práci policie, o jejích připravovaných akcích, o tom, kam až jejich pátrání povede. Zjednodušeně řečeno, nový ministr staví policii podobnou té české, kterou vybudoval Stanislav Gross. Policii slabou, alibistickou, bez chuti komplikovat si život operacemi, které by mohly dosáhnout na mocné.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky