Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Pomáhá Romům, tak mu hrozí smrtí

Michaela Bučková

Není tu elektřina ani pitná voda, o kanalizaci místní jenom sní. Romská osada Letanovský Mlýn leží dva kilometry od slovenských Letanovců nedaleko Spišské Nové Vsi a připomíná chudinskou čtvrť ze 16. století. Tady ale žijí lidé - okolo osmi set Romů. Jejich přesný počet však nikdo nezná.

Starosta Letanovců se jim rozhodl pomoci. Zažádal o peníze na slovenském ministerstvu výstavby a regionálního rozvoje a také z fondů Evropské unie Phare. Uspěl. Nedaleko Letanovců se začaly stavět jednoduché řadovky „odlišného standardu“, jak zní jejich oficiální název.

Projekt ale získal spoustu odpůrců, někteří dokonce začali starostovi vyhrožovat. Na stavbě byla nalezena nábojnice a část lebky, u ní ležel vzkaz: „Pokud výstavbu nezastavíš, skončíš takto. Poslední varování.“ Autor anonymu navíc píše, že v okolí leží dva odjištěné granáty. Pyrotechnici však nic nenašli.

„Je to už třetí anonym, který jsem dostal,“ řekl agentuře ČTK Peter Kacvinský, první starosta Letanovců, který se rozhodl situaci Romů řešit. Do roku 2003, kdy Kacvinský stanul v čele radnice, obecní úřad postupoval zcela opačně: obyvatele Letanovského Mlýnu se pokusil zbavit trvalého pobytu, protože prý osada ležela v katastru sousedních Spišských Tomášovců. Soud však rozhodl, že na to nemá právo. „Deset let jsme se snažili prosadit projekt výstavby sociálních bytů,“ říká Peter Pollák z nevládní organizace Nová romská generace. „Vyšel nám vstříc až pan Kacvinský.“ A tak v letošním roce by na obecním pozemku mělo vyrůst šestnáct bytů. V plánu na příští rok je výstavba dalších osmdesáti. Do projektu se museli zapojit i příští nájemníci. Každá romská rodina si odpracuje dvacet procent z ceny.

Zatím ale není jasné, zda se bude ve stavbě pokračovat. Rozhodnou o tom až komunální volby letos na podzim a vůle příštího starosty. Romům ale svitla naděje, že budou moci opustit chýše sbité z plechů a dřeva, osadu, která leží dva kilometry za Letanovcemi a k níž vede jen rozbitá silnice. Místní si pro vodu chodí do nedaleké studně a romské děti se při návštěvě u lékaře ptají, co to na stropě svítí, co je to ta elektřina, a nedůvěřivě pokukují po toaletě. Zdejší Romové žijí v začarovaném kruhu: práci má jen pár lidí, a tak uniknout z pochmurných chýší se podaří jen málokomu. „Osada tady stojí více než sto deset let. Za tu dobu se tu nic neudělalo,“ uvádí sociální pracovník Miroslav Čonka.

Dalších devětapadesát sociálních bytů se v současné době staví i v nedalekých Rudňanech, Hrabušicích a ve Smižanech. Podobný projekt se již osvědčil v nedaleké Žehře. Z evropských fondů tam vyrostlo několik řadových domků s nižším standardem (neteče v nich například teplá voda). Nájemníci budou domky splácet třicet let, do té doby s nimi nemohou nijak disponovat. „Nájemníci se o své domy starají velmi pěkně. Je to náš velký úspěch,“ říká Peter Pollák z Nové romské generace. „Je ale potřeba stavět další domy, protože tam v chatrčích bydlí další lidé,“ dodává.

S podobným problémem se zřejmě budou potýkat i Letanovce. Nedaleko obce vyroste 96 domečků, další lidé ale zůstanou v chatrčích. „V osadě žije asi 300 lidí, kteří tam nemají trvalý pobyt,“ uvádí Pollák.

Vykutálené rozhodnutí zastupitelstva

Starosta Letanovců Peter Kacvinský je prvním starostou, který začal řešit situaci zdejších Romů. Zastupitelstvo, kterému předsedá, ovšem rozhodlo vykutáleně. Na stavbu domků poskytlo pozemky, které sice leží v katastru obce, jsou od ní ale vzdálené více než dva kilometry. Zato do sousedního Spišského Čtvrtku to místní budou mít jen pár set metrů. „Nemohu vyloučit, že zastupitelstvo tak rozhodlo záměrně. My jsme ale byli rádi, že se konečně něco děje. Hrozilo totiž, že budeme muset peníze z Phare vrátit,“ dodává Pollák. Rozhodnutí stavět u Spišského Čtvrtku ale vyvolalo vlnu nevole u tamních starousedlíků. Proti výstavbě pro Romy protestovali sepsáním petice.

Na Slovensku je asi 600 takových osad nebo vybydlených sídlišť. Žije v nich asi polovina z přibližně 500 tisíc slovenských Romů. Ti tvoří zhruba devět procent obyvatel země. V žádné jiné zemi Evropské unie není podíl Romů na celkovém počtu obyvatel tak vysoký jako na Slovensku.

(MFDNES)



Zpátky