Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Matematik odmítl milion dolarů za geniální výpočet

Ruský matematik Grigorij Perelman zřejmě vyřešil problém, na kterém si vylámaly zuby celé generace matematiků. Za tuto práci mohl získat milion dolarů a Fieldsovu medaili, která bývá označována za „Nobelovu cenu pro matematiky“. Ocenění však odmítl.

Předseda Mezinárodního svazu matematiků John Ball s ním jednal dva dny v Petrohradě, kde Perelman žije v ústraní, aby jej přiměl ke změně stanoviska. Podivínského vědce, který údajně žije jen se svou matkou, však nepřesvědčil. „Tato cena mě vůbec nezajímá. Každý chápe, že když se prokáže správnost mé práce, tak není nutné žádné jiné uznání,“ prohlásil prý Perelman.

Cenu měl dostat za matematický důkaz pro takzvanou Poincarého domněnku. Henri Poincaré, velký francouzský matematik z přelomu 19. a 20. století, tvrdil, že z jakéhokoli trojrozměrného útvaru lze udělat kouli - s jedinou výjimkou. Tou jsou předměty v podobě kulatých preclíků nebo amerických doughnutů. To jsou trojrozměrné útvary, které mají někde otvor. Kouli z nich lze udělat jen tehdy, když jsou v jednom místě rozseknuty, čímž se promění v prosté trubicovité útvary. Na první pohled to vypadá jednoduše - ale podat matematický důkaz pro Poincarého domněnku se vědci marně snažili téměř sto let.Před šesti lety byl tento problém zařazen mezi sedm největších matematických záhad. Za vyřešení každé z nich slibuje americký Clayův matematický institut milion dolarů.

Může se zdát, že jde o čistě teoretickou záležitost, která nemůže zajímat nikoho, snad až na pár matematiků. Podle amerických vědců to však může být jeden z pilířů matematiky 21. století a nástroj pro lepší pochopení vlastností prostoru.

(mcm)

(MFDNES)



Zpátky