Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2006


Praha - hlavní město krádeží

Každý třicátý Pražan nebo návštěvník metropole byl v prvním pololetí okraden či vykraden. Vyplývá to z policejních statistik, které jsou pro Prahu velmi nelichotivé: celkem 39 procent ze všech krádeží v České republice se odehraje v Praze. Nejvíce se na tom podepisují kapesní krádeže, těch mají pražští zloději na svědomí dokonce 52 procent z celorepublikové statistiky.

Praha drží primát i v přepočtu krádeží na jednoho člověka. Na deset tisíc obyvatel zaznamenali policisté v prvním pololetí letošního roku v Praze celkem 293 krádeží, na opačném konci žebříčku ve Zlínském kraji jen 38. Statistiku navíc zkresluje i to, že mnoho lidí například kapesní krádeže vůbec nenahlásí, pokud se jim neztratí doklady.

„Byla jsem na obědě v restauraci s kolegou, pověsili jsme si oba kabáty hned vedle sebe, neustále jsme je měli na očích,“ vzpomíná třicetiletá Pavla Němcová. Její kolega měl peněženku na stole, ona v kabátě. Když chtěli platit, žena zjistila, že nemá čím. „To jsem ještě nezmatkovala, říkala jsem si, že jsem peněženku zapomněla v práci,“ říká. Ovšem ve chvíli, kdy její kolega nenahmatal v kapse kabátu pouzdro s doklady, věděla, že je zle. Připouští, že ona ztrátu osmi set korun vůbec nehlásila, protože měla doklady i kreditku jinde.

Její kolega pro změnu nehlásil krádež, ale ztrátu, protože „kdo by na policii čekal čtyři hodiny, než s ním někdo sepíše papír“.

Pro řadu lidí se stává vykradení bytu či domu traumatem, jako například pro Janu Havlíkovou z Prahy 6. „Dům máme samozřejmě pojištěný, takže ani tak nešlo o to, že nám zmizela prakticky všechna elektronika a další drahé věci,“ říká Jana. Horší bylo, že jak ona a její manžel, tak jedno z dětí pracovalo převážně doma, takže jim s počítači nenávratně zmizela i cenná data. Jana Havlíková není sama, podobné zkušenosti jako ona má jen za první pololetí tohoto roku téměř tisícovka lidí.

Počet krádeží přepočtený na 10 000 obyvatel.

Tři regiony, kde se krade nejvíce:

Praha 293

Ústecký kraj 103

Středočeský kraj 102

Tři regiony, kde se krade nejméně:

Olomoucký kraj 82

Moravskoslezský kraj 74

Zlínský kraj 38

Zdroj: Statistiky policie za polovinu roku 2006

(of)

(MFDNES)Zpátky