Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Z Hollywoodu do zubožené Afriky

Uljana Donátová

V elegantním kostýmu po boku politických špiček zahajuje akce Světového dne uprchlíků, vystupuje před kongresmany, promlouvá k vlivným finančníkům. Bída, s níž se Angelina Jolieová setkala během natáčení v Kambodži, ji zasáhla natolik, že se aktivně zapojila do pomoci lidem v nejhůře postižených zemích světa.

Mezi hollywoodskými hvězdami a charitativními organizacemi panuje jakási nepsaná smlouva o vzájemné výhodnosti. Všem je jasné, že slavné jméno a známá tvář otvírají peněženky spolehlivěji. Jolieová se však přiřadila k několika málo celebritám, pro které tato pomoc nekončí fotografií s uplakaným dítětem na plakátě dobročinného spolku. Slavná herečka bere svou práci pro uprchlíky už pět let velmi vážně. Za tu dobu navštívila víc než dvacet zemí od Sierry Leone, přes Thajsko, Kosovo, Čečensko až po súdánský Dárfúr. Určitě udělala v životě řadu nepředložeností, natočila pár špatných filmů a ne vždy se chovala hezky k blízkým. Ale až se jí jednou budou sčítat plusy a minusy, kladnou misku vah určitě výrazně zatíží, jak se postavila na stranu potřebných.

Můj otec? Kdo to je?

Narodila se roku 1975 francouzské herečce Marcheline Bertrandové a hollywoodské legendě Jonu Voightovi. Když jí byl jeden rok, Voight její matku opustil a vztah Angeliny k němu zůstává dodnes velmi problematický. Angelina od svých jedenácti let brala lekce herectví v prestižních kurzech Lee Strassberga. Ve čtrnácti odešla z domu a stala se modelkou. Do uměleckého světa se rozhodla vstoupit jako Jolieová. I v tom byl určitý druh vzpoury proti muži, který byl sice držitelem Oscara, ale mizerným rodičem.

Modeling jí celkem šel, ale na plátně spíše paběrkovala. Ze seznamu filmů prvního desetiletí její kariéry jsou podstatné dva tituly. Nebezpečná síť z prostředí počítačových hackerů byla prvním solidnějším snímkem její filmografie a navíc se při natáčení seznámila s britským hercem Johnnym Lee Millerem, který se stal jejím prvním manželem.

Ovšem jiný film ji zase o manžela připravil. Role ve snímku Gia, natočeného podle skutečného osudu modelky Gii Carangiové, která nezvládla svou kariéru, podlehla drogám a zemřela na AIDS, vynesla Jolieové Zlatý glóbus. Rozpadl se jí však svazek s Millerem, který oficiálně trval jen něco přes dva roky.

Na počátku byli oba divocí, zamilovaní a nezávislí. Angie přišla na svatební obřad v kožených kalhotách a v halence, na níž měla údajně vlastní krví napsáno jméno ženicha. Natáčení Gii bylo pro mladou herečku deprimující zkušeností. Film dokončila ve stavu, kdy uvažovala o odchodu z profese.

Avšak Angelině se ve filmování začalo postupně dařit. Sběratel kostí, kde hraje vyšetřovatelku, asistentku nepohyblivého detektiva v podání Denzela Washingtona, byl jejím prvním hollywoodským velkofilmem. Psychologické drama Narušení jí přineslo Oscara a při natáčení komedie Bláznivá runway poznala Billyho Boba Thorntona, za kterého se provdala.

Definitivní konec

V době, kdy začala sbírat herecká ocenění, se zdálo, že se urovnává i vztah s otcem. Když ovšem Voight veřejně zkritizoval soukromí své dcery, nastal asi definitivní konec. "Myslela jsem si, že mezi námi došlo k nějakému průlomu, ale nebyla to pravda," říká herečka. "Zase jsem se s ním cítila mizerně. Člověk nemusí mít rád své příbuzné jen proto, že jsou stejné krve. Otce mi je líto, ale pro mne není dobré, abych s ním nadále udržovala jakýkoliv kontakt," vyjádřila se nekompromisně. A tak marně Jon Voight lká před novináři nad tím, že nemůže svým vnoučatům ani popřát k narozeninám. Angelina se rozhodla, že její tři děti se bez tohoto dědečka budou muset obejít.

Prvotní příčinou rozpadu manželství s Bobem Thorntonem, kterého si vzala v roce 2000, byl možná zase film. Angelina odjela do Kambodže natáčet akční thriller podle slavné počítačové hry s hrdinkou Larou Croft. Při návštěvě místního sirotčince jí ukázali opuštěného chlapce jménem Maddox. "Dali mi do náručí spící dítě. Chlapeček se vzbudil a usmál se na mě a já jsem věděla, že je to on," vzpomíná herečka. Domů se vracela jako matka.

Manželství, nebo mateřství

To, co bylo pro Angelinu naplněním, stalo se pro Billyho noční můrou. Její pozornost se začala upírat na někoho jiného, a to byl začátek konce. Rozvod provázely ošklivé scény a až po čase se oba byli schopni podívat na vše s odstupem. Kambodža však pro herečku znamenala mnohem větší zlom, než jen adopci Maddoxe. Jako mnoho Američanů Jolieová procitla ze snu o bezpečném prostoru, daleko od hollywoodského luxusu se před ní otevřel svět chudoby, nebezpečí a utrpení. Obrátila se na Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s nabídkou pomoci. S terénními pracovníky odjela na první mise do Pobřeží slonoviny, Tanzanie a Sierry Leone. V srpnu 2001 byla jmenována velvyslankyní dobré vůle UNHCR. Deníky z prvních čtyř cest vyšly v roce 2003 knižně - výtěžek z prodeje byl věnován fondu vysokého komisaře.

Angelina od té doby patří k prvním dárcům, když úřad vyhlásí mimořádné sbírky ve prospěch naléhavých situací. Její finanční příspěvky už převýšily celkově částku tři miliony dolarů. Nemá problém strávit řadu dní v nepohodlí, bez tekoucí vody, na cestách lemovaných nášlapnými minami.

"Když jsme vystoupili z letadla, vzal si mě stranou bezpečnostní poradce OSN," píše v deníku z cesty do Súdánu. "Jedete do velmi odlehlých území. Pokud tam je nějaké zdravotnické zařízení, trvá to k němu pět hodin cesty. Máte nějaké zdravotní problémy, berete léky? ptá se mě. Naštěstí nemám. Nechoďte nikam sama - varuje mě. Používejte zdravý rozum, pro svou vlastní bezpečnost." O lidech, kteří jí popisovali hromadné vraždění ve svých vesnicích, pak uvedla: "Cítila jsem, že jsou to mírumilovní lidé... Jejich způsob, jak vyprávějí své příběhy... Není v tom nenávist, jenom fakta. Strašná."

Herectví není nejdůležitější

Díky Jolieové se genocida v Súdánu dostala na první stránky časopisů. V roce 2003 získala ocenění Citizen of the World, udělované asociací korespondentů OSN. Když se počátkem roku 2005 zúčastnila zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, zastínila svým vystoupením i známého bojovníka za lidská práva, zpěváka Bona Voxe.

"Role velvyslankyně dobré vůle postavila mou hereckou práci do poněkud nudného světla. Je pro mě čím dál obtížnější najít tak zajímavé příležitosti, aby mě přinutily vrátit se k herecké práci," svěřovala se. Přesto se filmování úplně nevzdala. Natáčení snímku Hranice zlomu, věnovaného humanitárním pracovníkům, ji zavedlo do Afriky, kde adoptovala další dítě - Zaharu Marleyovou. Adopce se však neobešla bez problémů. Angelina se stala terčem obvinění, že získala pětiměsíční děvčátko z etiopského sirotčince bez pořadí a za úplatek.

Natáčení thrilleru Pan a paní Smithovi ji svedlo dohromady s Bradem Pittem. Ten se sice nestal jejím třetím manželem, ale setkání přesto bylo osudové. Pro Brada vzedmuté city znamenaly důvod ukončit manželskou krizi s herečkou Jennifer Anistonovou rozvodem. Spoluadoptoval Angelininy děti, k nimž letos v květnu přibyla biologická dcera Shiloh Nouvel.

Angelina také svého partnera zapojila do dobročinných akcí. Pro fond Global Action for Children a organizaci Lékaři bez hranic společně věnovali přes milion dolarů. Po zemětřesení v Pákistánu se podíleli na distribuci humanitární pomoci.

Afrika, kde porodila svou dceru, se stala další láskou výstřední herečky, která o sobě tvrdí, že s mateřstvím je možná divočejší, než bývala za svých bláznivých let. Děti jsou pro ni na prvním místě. Přesto ani filmování neopustila. Někde se vydělávat musí! Říká se, že třetina jejích příjmů je určena pro charitu.

(MFDNES)



Zpátky