Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2006


Příběhy, které stojí za to vyprávět

Luděk Navara

Jeho vesnici Český Malín na Ukrajině za druhé světové války v roce 1943 vypálily nacistické speciální jednotky. Několik set českých obyvatel bylo nahnáno do stodol a ty Němci zapálili. Přežilo pár vesničanů. Jedním z nich byl tehdy dvacetiletý Antonín Činka, který později vstoupil do Československé armády a po válce se přestěhoval do Československa. A rozhodl se vyprávět svůj příběh redaktorům Českého rozhlasu, Rádia Česko.

Ti zaznamenávají osudy a vzpomínky pamětníků, aby nezůstaly zapomenuty. „Vidíme, že Malín hoří. Všechno hořelo, tak jsme byli jako divočáci, báli jsme se, že se Němci vrátí postřílet nás. Tak jsme spali aj v poli, v seně, no venku...“ vyprávěl Činka. Jeho hlas slyšeli rádioví posluchači a nyní je jisté, že se podaří uschovat, aby jeho vyprávění mohli využít historikové a badatelé třeba i za několik let.

Český rozhlas ve spolupráci s Ústavem soudobých dějin, Židovským muzeem, Vojenským historickým ústavem a dalšími organizacemi odstartoval projekt „Příběhy 20. století“, v jehož rámci budou podobné příběhy uchovány a postupně ukládány do internetového archivu. „Je tu spousta institucí, které mapují svědectví pamětníků, ale jejich činnost je roztříštěná,“ řekl redaktor Českého rozhlasu Adam Drda. Upozornil, že v nejbližší době by se chtěli zaměřit především na období druhé světové války a padesátých let. „Ti pamětníci vymírají,“ dodal Drda.

Organizátoři plánují, že budou mapovat všechny skupiny pamětníků, které jsou spojeny s událostmi moderních dějin českého národa. Nebudou chybět židé, váleční veteráni či sedláci vyhnaní ze svých domovů v padesátých letech.

(MFDNES)



Zpátky