Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Dýcháme velmi špatný vzduch

Jan Gazdík

Svým způsobem je to děsivá zpráva: Češi se pomalu vracejí do časů totality. Alespoň pokud jde o čistotu ovzduší. Jen v produkci oxidu uhličitého patříme k evropským rekordmanům s 12 tunami na obyvatele za rok. Ve vzduchu je také čím dál více velmi jemného prachu, který je pro lidské zdraví mimořádně nebezpečný.

A první následky se už projevují. Lidé čím dál častěji trpí nemocemi dýchacích cest. Po nadějných devadesátých letech, kdy se vzduch výrazně zlepšil, je to znepokojující obrat. Podle ministra životního prostředí Petra Kalaše se lidé vracejí k vytápění uhlím či uhelnými kaly, při jejichž spalování vznikají jedovaté plyny a popílek. Plyn a elektřina podražily a lidé se snaží ušetřit - někteří dokonce tak, že spalují v kamnech plastové lahve naplněné pilinami a vyjetým olejem. Ve velkých městech jsou hlavním viníkem auta, kterých prudce přibývá. Podle ministra Kalaše je dnes vzduch znečišťován jinými látkami než za komunismu. „Třeba oxidu siřičitého je desetkrát méně. Přibylo naopak jemných prachových částic, na něž se vážou rakovinotvorné látky,“ varuje ministr. „V některých částech Česka převyšují přípustnou normu až čtyřnásobně. Znečištění jemnými částicemi sužuje celou Evropu, ale my jsme na tom hůře než většina zemí Unie,“ podotýká Kalaš.

Ve Zprávě o životním prostředí za rok 2005 proto Kalaš navrhuje státní podporu obnovitelných zdrojů energie, omezení jejím plýtváním a také ekologickou daňovou reformu: každý, kdo ovzduší zamoří nekvalitními palivy, si na ně výrazně připlatí. Zvažuje se například, že k přírodě šetrnější biopaliva mohou být úplně zbavena daně z přidané hodnoty. Týkalo by se to například dřeva či briket z dřevěných pilin. Kalaš již prosadil, aby lidé či školy mohli opět žádat o dotace při budování solárních systémů na ohřev vody a vytápění, kotlů na biomasu či tepelných čerpadel. Zpřísnit chce i podmínky provozu starých aut.

Na tom, že změny zákonů a předpisů, které by vyčistily vzduch, jsou nutné, se shodují všechny politické strany. ODS chce, aby antimonopolní úřad více kontroloval cenu plynu, aby zbytečně nezdražoval. ČSSD prosazuje ekologickou daňovou reformu. V tom se se sociálními demokraty shodují i komunisté. Zelení příští týden navrhnou nulovou spotřební daň na všechny typy biopaliv. KDU-ČSL navrhuje dotace pro lidi, kteří budou topit dřevem nebo si na střechu domu umístí sluneční kolektory.

(MFDNES)



Zpátky