Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Jak Československo pomohlo židovskému státu

Jan Gazdík

Pokud někdy Češi a Slováci změnili světové dějiny, pak v roce 1948 vojenskou pomocí Izraeli. Na židovský stát tehdy zaútočili jeho sousedé. "Pomoc Izraeli byla jednou z nejsvětlejších chvil v našich dějinách. Ve dvacátém století nebylo mnoho okamžiků, kdy Československo tak výrazně zasáhlo do světové historie," říká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Jak ten nápad - pomoci ohroženému Izraeli - vlastně vznikl?

Židé byli za války strašlivě postiženi holocaustem. A Československo bylo jednou ze zemí, které v OSN podporovaly vznik státu Izrael. Především tehdejší ministr zahraničí Jan Masaryk tuto myšlenku v OSN prosazoval. Ale Židé si byli vědomi, že jejich nový stát bude mít hned od začátku mnoho zapřisáhlých protivníků - přímo v sousedství. Proto s předstihem založili Haganu, ozbrojenou organizaci ještě neexistujícího státu. Sháněli zbraně a vycvičené dobrovolníky. Československo bylo jednou z mála zemí, po jistou dobu dokonce jedinou, která žádosti o pomoc vyslyšela.

Něco na způsob "my proti světu"?

Tak nějak. V listopadu 1947 uvalilo OSN embargo na vývoz zbraní na Blízký východ. Československo přesto od vojenské pomoci Izraeli neustoupilo. I když mu hrozily sankce. Nešlo přitom jen o dodávky zbraní, ale i o výcvik letců, parašutistů, dělostřelců, pěšáků, tankistů, ženistů či zdravotníků. Vycvičili jsme například sto jedenapadesát letců, sedmdesát parašutistů či osmačtyřicet tankistů. Hlavně zde byla zformována brigáda v síle 1335 vojáků. A to už něco znamená.

O jaké dobrovolníky šlo?

Často o zkušené bojovníky z druhé světové války. Výcvik tedy spočíval spíše v jejich vyzbrojení, stmelení a vyškolení nezkušených nováčků.

Čím si vysvětlujete fakt, že Československo pomáhalo Izraeli bez ohledu na zbrojní embargo, bez ohledu na odpor takových mocných zemí, jako byly například Francie či Velká Británie?

V době, kdy se tu začali cvičit židovští dobrovolníci a do Izraele od nás proudily dodávky zbraní, bylo už po komunistickém převratu v únoru 1948. V Izraeli byl s jeho tehdejší levicovou vládou spatřován možný spojenec formujícího se sovětského bloku. Židé navíc platili v tvrdé měně "na dřevo". Význam pro ně mělo i to, že Československo bylo jedinou zemí, která nabízela celé spektrum výzbroje. Ať již šlo o tu trofejní po wehrmachtu, britské stíhačky Spitfire nebo výzbroj z poválečné produkce Československa. Kromě námořníků jsme Izraeli vycvičili kompletní jádro jejich armády.

Stejně však překvapuje míra jejich vděku. I dnes - po osmapadesáti letech. Čím si to vysvětlujete?

Historici nemilují úvahy na téma: co by bylo, kdyby. Přesto mi to nedá a občas si takové otázky kladu. Osobně jsem přesvědčen, že bez tehdejší - hlavně rychlé - pomoci Československa by Izrael zanikl vzápětí poté, co se zrodil.

Proč si to myslíte?

Okamžitě po vyhlášení židovského státu, 14. května 1948, vtrhla do Izraele vojska Arabské ligy. Což byly téměř všichni jeho sousedé. Jeden příklad za všechny: neví se příliš, že prvním stíhačkám Avie S-199 se podařilo okamžitě po smontování zastavit postup Arabů na Tel Aviv. To je ten pověstný most u Tel Avivu s nápisem - Až sem.

(MF DNES)



Zpátky