Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Nová křídla pro výsadkáře

Petr Mára

Výsadkáři budou v budoucnosti vybaveni vedle padáku i křídly, které jim umožní cestovat po výskoku z letadla až dalších 200 kilometrů. Tento systém, v rámci jehož vývoje došlo k vytvoření nových křídel z uhlíkových vláken, bude mít pro armádu, a především výsadkáře, zásadní výhodu. Parašutista bude moci letadlo opustit ve výšce 9150 metrů a do nebezpečné zóny „doplachtit“ na vlastních křídlech bez toho, aby vystavoval nebezpečí posádku letadla. Výsadkáři tak dostanou modernizovanou technologickou hračku, která výrazně rozšíří jejich operační možnosti.

Za tímto experimentem stojí firmy ESG Elektroniksystem-und LogistikGmbH a Draeger, jež jsou součástí konsorcia SPELCO a křídla pro výsadkáře by měla být dokončena koncem roku 2006. Finální prototypy (křídla kombinovaná s padákem) budou hotova pro nasazení v roce 2007. Německá armáda předchozí verzi těchto křídel nesoucí označení SHAPS (Special High Altitude Parachute System) již používá od roku 2003, ale aktuálně používaná verze umožňuje dolet „pouhých“ 48 kilometrů, zatímco křídla, jež mají být představena příští rok, umožní vojákům letět po výskoku z letadla dalších 200 kilometrů. Tato křídla mají rozpětí 1,8 metru, jsou vyrobena z 66 samostatným modulů a jednotlivé komponenty byly vyráběny tak, aby byly mezi sebou maximálně kompatibilní (což je jeden z rozdílů proti konkurenčním řešením). Výsadkář při použití křídel bude potřebovat nejenom neustálou dodávku kyslíku, ale i navigační systém. S novým okřídlením, které jakoby přichází z vědeckofantastických filmů značně vzroste akční rádius bojových i průzkumných výsadkářských jednotek, které se ke vzdálenému cíli navíc přiblíží v naprosté tichosti.

S křídly GRYPHON, jak jsou výrobcem označovány, budou moci parašutisté letět rychlostí až 200 kilometrů za hodinu a v závislosti na výšce seskoku může dojít k radikálnímu zkrácení času seskoku z 45 minut na 15 minut. Další výhodou je skoro úplná bezhlučnost křídel, malá pravděpodobnost zachycení radarem a možnost použití za téměř každého počasí.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky