Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


„Jsem prý udavač. Nedají mi práci“

Jan Mates

Před rokem promluvil řezník Jaroslav Strnad veřejně o tom, jak nechutné a zdraví nebezpečné praktiky se používaly v řeznictví Hypernovy v pražských Nových Butovicích. Skrytou kamerou natočil zkažené a zapáchající maso, které se okrájené či semleté dál prodávalo. Žádné odměny se za svoji odvahu nedočkal. Právě naopak. Dnes je z něj mizerně placený zaměstnanec bezpečnostní agentury. V jeho oboru ho nikde nechtějí přijmout.

Rychle uklízet, Strnad jde!

„Ptal jsem se různě, ale nikde mě nechtěli. V hypermarketech jsem to ani nezkoušel. Jen jednou jsem zašel do Globusu ve Zličíně, kde mají kvalitní maso. Jen co jsem vstoupil, hned zvedli na informacích telefon, že jsem tam přišel já, a všichni v řeznictví začali jezdit a všechno uklízet. Mysleli si, že mám skrytou kameru. Když jsem viděl ten shon, tak jsem se na práci ani nezeptal,“ vypráví Strnad. Aby se nějak uživil, nechal se zaměstnat v ochrance za necelou padesátikorunu hrubého na hodinu. Před devíti měsíci se ke všem trablům přidaly komplikace od starého zranění páteře. Od té doby je jedenapadesátiletý muž na nemocenské a žádá o částečný invalidní důchod.

Na řemeslo nezanevřel. Až vyřeší zdravotní problémy, chce dál zkoušet získat práci jako řezník nebo konzultant kvality masa. „Šel bych jedině do nějaké solidní firmy. Nechci, abych někam nastoupil a oni na mě koukali jako na prašivou ovci.“ Rád by se také dál angažoval veřejně. „Chtěl bych pracovat v občanském sdružení, které dbá o kvalitu masa. Možná i něco takového založit,“ dodává řezník.

S trochou nadsázky lze říci, že Strnad je jediný, kdo na odhalení šokujících praktik obchodního řetězce doplatil. Společnost Ahold sice dostala nejvyšší možnou pokutu - milion korun, ale tu lze za potrestání považovat jen stěží. Milion firma utrží asi za čtyřicet minut prodeje. Tři obvinění pracovníci Hypernovy zatím nestanuli před soudem.

Strnad prý svého rozhodnutí postavit se obřímu obchodnímu řetězci nelituje. „Udělal bych to znovu, i když mě někteří kolegové mají za udavače. Já jsem ale z toho nic neměl. Ono to jde dělat kvalitně, ne jen ždímat z lidí peníze. I ten řetězec na tom může vydělat.

Kauza, kterou Strnad spustil, zůstává největším skandálem týkajícím se kvality potravin. „Od té doby jsme řešili jen ojedinělé věci. Nic podobného jako případ z loňského podzimu se už neopakovalo,“ říká mluvčí potravinářské inspekce Daniela Kolejková. To podle ní neznamená, že se stejné nechutnosti jinde nedějí. Bez spolupráce s kurážnými zaměstnanci se však těžko prokáží.

Bude tedy nakonec někdo potrestán alespoň za odhalení v Hypernově? Vedoucí pracovník oddělení hypermarketu a dva jeho pomocníci čelí od května obvinění z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami. Jsou podezřelí z toho, že maso po uplynutí doby trvanlivosti přebalovali nebo dávali pokyn k přebalení. Hrozí jim až dva roky vězení. Vyšetřování se stále táhne. Státní zástupce dal pokyn policii k doplnění znaleckých posudků. „Znalec má popsat stupeň závadnosti potravin a to, do jaké míry byly způsobilé ohrozit zdraví lidí,“ řekl mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Verdikt soudu v podobné kauze z loňska ovšem nedává příliš nadějí, že bude někdo odsouzen. Tři lidé, obžalovaní za nebezpečné manipulování s potravinami v budějovické prodejně Julius Meinl, mu unikli. Soud rozhodl, že prodej zkaženého jídla je jen přestupek, a předal jej magistrátu. Inspekce přitom zjistila, že prodavačky omývaly ve slané či octové vodě plesnivé a prošlé uzeniny a sýry. Pak je potíraly olejem, aby vypadaly čerstvě, a vracely do prodeje.

(MFDNES)



Zpátky