Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2006


Arogantní předpoklad naší unikátnosti

Ota Ulč

Tak urážlivé tvrzení snad obstojí v kontextu se statistickou pravděpodobností, že planeta Země by měla být ta úplně jediná mezi miliardami planet, kde by mohl existovat život, jemuž se občas neoprávněně říká, že je inteligentní. Pusťme se do rozpravy o Unidentified Flying Objects, létajících talířích, létajících mimozemšťanech. Napřed odpověď na otázku, proč se o těch UFO začalo psát teprve v naší době, ve dvacátém století: O první takové zprávě se lze dočíst už v pátém století před Kristem - u Aristotela. Hodně později se Koperník též zmínil. Ve středověku se zvěsti opakovaly nejen v Evropě, ale i ve vzdáleném Japonsku.

Na americkém kontinentu koncem devatenáctého století v Kansas City vidělo UFO deset tisíc lidí. A nemohlo to být letadlo z toho vynikajícího důvodu, že se tak stalo šest roků před jeho vynálezem. Od roku 1917, zrodu bolševické revoluce, se UFO objevují v údolí Salida ve státě Colorado. Nejvíc úkazů je ale z doby po druhé světové válce. Koluje domněnka o souvislosti se začátkem atomového věku – že mimozemšťany přilákaly nukleární pokusy, jichž bylo požehnaně, než došlo k jejich zákazu.

V roce 1947, jen s jednou výjimkou, se objevily ufonské zprávy ve všech státech USA. Nejpřesvědčivější  zkušenost popsal pilot ze státu Washingtonu. A pak došlo na událost blízko Roswellu, městečka v Novém Mexiku. Ta už se nedala ututlat, tam UFO nejen letělo, ale i ztroskotalo. V létě 2. července 1947 řádila nad oblastí vichřice a pár dní poté došlo v dost pouštním terénu k objevu trosek z neznámého materiálu a rovněž s neznámými nápisy, podobné hieroglyfům – a u toho několik ohořelých mrtvol dětské velikosti. Případu se ujalo letectvo, které zabránilo místnímu šerifovi a jeho lidem zahájit vyšetřování. Nicméně poskytlo novinářům jakousi informaci a v místních novinách Roswell Daily Record vyšla  zpráva s titulkem „RAAF Captures Flying Saucer on Ranch in Roswell Region,“ - že létající talíř lapen.

Pár dní poté vojenští páni původní zprávu dementovali a tvrdili, že se zřítil meteorologický balon. Všechny trosky do posledního zbytku převezli na tamější leteckou základnu, kde za přítomnosti narychlo svolaných posil zavládly top secret podmínky. Nikdo z nepovolaných se nesměl přiblížit, a personál včetně civilistů se musel zavázat k permanentnímu mlčení pod hrozbou drastických trestů.

Časem však tajemství nezůstalo v úplné tajnosti a na veřejnost pronikla svědectví svědků buď přímých nebo nepřímých, na video a audio záznamech. Lékař Jess Marcel byl tehdy jedenáctiletý chlapec, když jeho otec, major na bázi, přinesl domů úlomky materiálu s oněmi hieroglyfy. Sappho Hendersonová, posléze vdova po vojenském pilotovi, prozradila, jak manžel popsal zahynuvší mimozemšťany: těla krátká, hlavy velké, oblečení z neznámého materiálu.

Podrobnější svědectví poskytl Glenn Dennis, který, tehdy sedmadvacetiletý, pracoval v pohřebním ústavě, když tam obdrželi z letecké základny telefonát – objednávku na zapečetitelné (medically sealed) rakve dětské velikosti. Vypravil se na základnu, která už byla pod kontrolou vojenské policie a dřív než byl spěšně odeskortován, stačil v ambulantním voze zahlédnout části vraku s podivným písmem. Poté kontaktoval svoji známou, ošetřovatelku, zaměstnanou v předmětném areálu a podařilo se mu ji přesvědčit, aby se mu s tajemstvím svěřila. Promluvila za podmínky, že nikdy nezveřejní její totožnost. Sešli se a ona nakreslila, jak vypadala tři těla poničených mimozemšťanů: velká hlava s dvěma velkýma očima, žádné zuby, uši či nos. Na rukou čtyři prsty. “Nelhala mi, nebyl to typ, který by uměl lhát,“ ujišťoval Dennis na videozáznamu. Pár dní po rozhovoru přišla zpráva, že svědkyně zahynula v leteckém neštěstí.

O Roswellu došlo k natočení filmů, všelijakých televizních dokumentů, a tam, kde se dřív nikdo ani nezastavil, je už skoro poutní místo a též komerční jarmark, s prodejem ufonů na tričkách, ručnících a snad už i na toaletním papíru. Konají se tam sjezdy, sympozia s převážnou účastí pevně věřících.

Vznikají potíže pochopit, proč všechny vlády tak sveřepě popírají fakta, která potvrzují stovky svědků, kde jsou k dispozici nefalšovatelné důkazy. Belgická vláda popírala několikerou přítomnost UFO nad městem Liége, vzdor tomu, že belgické letectvo se pustilo do pronásledování vetřelců a samozřejmě že je nedohnalo. Proč prý se hodně vyskytují tam nad Belgií a střední Evropou vůbec? Četl jsem hypotézu, že plno světla hodně obydlených oblastí v noci přitahuje zájemce. V případě Izraele – to je pak jiná verze - údajně přitahuje skutečnost, že to je posvátné biblické místo. V roce 1969 po tři dny se tam nad jedním kibucem pohybovala nadpozemská tělesa, měnila svůj tvar, dokonce i svou velikost, a to všechno vidělo a potvrdilo šedesát svědků kibucníků. Izraelské letectvo se rovněž pustilo do bezvýsledného pronásledování. Zaznamenáno v televizi, diváků přemnoho a úřady buď vše popřou nebo se nepříjemnosti snaží zbavit mezinárodně populárním no comment.

Jedna teorie tvrdí, že vlády to popírají proto, aby zabránily případné panice. To by ale bylo dávalo smysl koncem třicátých let, kdy rozhlasová hra Orsona Wellese o přistání Marťanů zpanikařila půl Ameriky. Ne ale nyní, kdy snad už milióny lidí tvrdí, že UFO viděli, a podle průzkumů mínění většina veřejnosti je o jejich existenci přesvědčena.

Začněme zopakováním statistické nepravděpodobnosti či spíš nehoráznosti, že by jen naše planeta mezi miliardami dalších planet měla být natolik unikátní, že jedna jediná s životem, o němž tvrdíváme, že je inteligentní. Existenci mimozemšťanů, úkazy oněch UFO (Unidentified Flying Objects) vzdor jejich početnosti a mnohonásobným svědectvím, všechny vládní úřady, aspoň prozatím, popírají.

Přibývá knih, encyklopedií, zrodily se bataliony badatelů. V jednom vysvětlení se vše svádělo na studenou válku: že to jsou zvláštní nové stroje, které Sovětům vymysleli zajatí nacisté a že si Západ nemůže dovolit přiznání, jak je pozadu. Americká vláda vytváří vyšetřovací komise kvůli kdejaké pitomině, ale když přijde na UFO, tak se s něčím začne, aniž se kdy kloudně dokončí. NASA se rovněž do něčeho takového pouštěla. Letectvo už v padesátých letech oznámilo, že všechna nevysvětlitelná fenomena jsou vysvětlitelná. Tečka. Letectvo najalo významného odborníka, aby existenci UFO vyvrátil – profesor Hynek, jméno dost české, že ano. Skeptický expert Hynek zjišťoval, a čím víc zjišťoval, tím víc váhal, a tím míň ho vládní kruhy citovaly. Pak umřel, takže nevíme, zda úplně změnil názor.

Hudson Valley, New York, 1983-1986: spousta lidí opakovaně viděla UFO ve tvaru trojúhelníku.

Area 51, Nevada, 1992: Vojenská experimentální základna, tak tajná, že Pentagon, vzdor přemíře přesvědčivých důkazů, popírá její existenci. Již několikrát – i v pozdějších letech - se UFO nad základnou vznášelo.

Gulf Breeze, Florida, 1987, 1993: fotografické a videozáznamy. Bob Oechsler, UFO Investigation Analyst, potvrdil, že technologie pohybovat se takovou rychlostí neexistuje.

Kennedy Center, Florida, 1993: při vyslání raketoplánu Columbia, přítomnost UFO na videokamery zachytili nejen amatéři, ale i oficiální NASA. Tamtéž, v září 1991, kamera raketoplánu Discovery rovněž pořídila záznam UFO. John C.Kasher, profesor fyziky, podílející se na vládním programu mimoplanetární obrany (tzv. Star Wars) vyjádřil přesvědčení o naprosté věrohodnosti tohoto důkazu.

Phoenix, Arizona: 13 března, 1977, v 21:30 místního času, tisíce lidí vidělo a velké množství videokamer zaznamenalo na obloze čtveřici světel pohybujících se značnou, dosavadní technologií nedosažitelnou rychlostí. Když požádáni o vysvětlení, mluvčí armády napřed trpěli nedoslýchavostí, poté poskytovali nepřesvědčivé, vzájemně se vylučující verze.

Jižní oblast státu Illinois: 5.ledna 2000 po soumraku, šest svědků popsalo přítomnost obrovského ozářeného objektu ve tvaru dvoupatrové krychle, naprosto bez hlesu, s červeným blikajícím světlem v oknech. Po zavolání na tísňové číslo 911, ve 4 hodiny ráno, policista (State Trooper) se po silnici č.50 v okrsku Lebanon jel přesvědčit. Svůj nález oznámil centrále, kam 22 minut poté přišla táž policejní zpráva z místa Shiloh, následovaná o dalších šest minut z místa Millstadt. Poslední oznámení zastihlo centrálu ve 4 hodiny, 37 minut. Všichni svědci nezávisle na sobě udělali a předložili identický nákres spatřeného UFO.

Neil Armstrong a Buzz Aldrin, kteří v červenci 1969 jako první pozemšťané vstoupili na Měsíc, různá UFO též fotografovali. Traffic controllers – personál řídící leteckou dopravu - již mnohokrát zažil vizuální kontakt s UFO, ale nic se neobjevilo na jejich radarové obrazovce. Rovněž mnohokrát po setkání s UFO se některé přístroje pilotů rozjančily a jiné úplně zhasly.

Mexiko, 1953, videozáznam na letecké přehlídce, jak UFO  se připojilo k eskadře helikoptér; 1994, další zážitek v Monterey, Mexiko; Ekvador, 1995, svědectví 500 osob, spolu s detailním videozáznamem pohybujícího se objektu ve tvaru šesticípé hvězdy; v roce 1995 úkazy nad Pekingem, Stuttgartem, též v Anglii, kde déle než jednu hodinu trvající přítomnost UFO zachytila videokamera; Quito, Ekvador, 1996; Lima, Peru, 1999.  V Kanadě, místě West Carlton, v roce 1991 se na malé farmě podařilo na videu zachytit přistání UFO - disk v průměru osmi metrů. Bob Exler, odborník, dříve ve službách NASA, vyhodnotil tento záznam jako jeden z nejlíp dokumentovaných UFO případů v historii.

Nejedná se o pouhé spatření UFO, ale také jejich posádek: Lidí, kteří tvrdí, že se setkali s mimozemšťany, jsou už tisíce. Nelze vyloučit množství bláznů, všelijakých pošuků, ale jak třeba poznamenal známý UFO badatel Larry Lowe, mezi svědky jsou lidé z různých zemí, různého věku, vzdělání, inteligence, náboženství a přitom totožně popisují své zážitky. Už v roce 1954 tři osoby ve Venezuele dost přesvědčivě popsaly setkání s posádkou UFO. Vzpomínám na televizní dokument z Kanady, interview s farmářem jménem Meyer. Mluvil se silným německým přízvukem, tvrdil, že s mimozemšťany hovořil, aniž se ale svěřil, jakou že to bylo řečí a reportér se ho na tuto zajímavost zapomněl zeptat.

V roce 1992 se na hodně prestižním učilišti Massachusetts Institute of Technology konala konference o Abduction Alien Phenomena - nejen o setkání s mimozemšťany, ale jejich pokusy o únos.

Každému z nás se ve spánku ledacos zdá a tolik prapodivná svědectví se snažili ověřovat psychologové. Svědky dostali do hypnózy a ti v ní své zkušenosti opakovali.

Dva případy, oba notně bizarní. První, ze státu Maine, je znám jako Alegash Abduction - únos v divočině téhož jména. Čtyři muži v dospělém věku (Charlie Foltz, Chuck Rak, Jim Weiner, Jack Weiner) odjeli na pár dní tábořit a rybařit. Usadili se u liduprázdného jezera a rozdělali táborový oheň, aby tak měli orientaci, až se budou po jezeře vracet z nočního rybaření. Seděli kolem ohně s pocitem, že se na ně za zády někdo dívá. Poté, když usedli do kanoe a pádlovali, objevil se nad nimi ozářený objekt, zcela bez hlesu. Když se objekt zastavil a začal klesat, rybáři rychle pádlovali zpět ke břehu. Nastalo jakési vakuum s amnézií, oheň, který měl hořet ještě několik hodin, byl najednou u konce, a čtyři muži, aniž se pustili do rozpravy o svých zážitcích, s pocitem podivné euforie šli spát. Po deseti dnech se vrátili do svých domovů, vyprávěli, co se jim přihodilo a nikdo jim nevěřil. A po delší době všichni čtyři začali mít noční můry, sny tak obtížné, že se rozhodli jít k psychoterapeutovi a podrobit se hypnóze. Psychiatr John E. Mack pak o jejich zážitcích napsal knihu Abduction (Únos). V hypnóze totožně vypověděli, že se ocitli na vzdušné lodi, tam byli vysvlečeni do naha a členové posádky, jejichž vzhled popsali přesně tak, jak kdysi popsala ošetřovatelka v Roswellu, jim odebrali vzorky kůže, krve, jiných tekutin, a současně je konejšili, aby neměli strach. Poté co došlo rozhodnutí podrobit se psychoterapii, čtveřice si dala závazek mezi sebou nemluvit, až teprve celá procedura bude u konce. Když se tak stalo, každý z nich si důkladně ulevil, po zjištění, že se nezbláznil, že ona jejich UFO zkušenost byla identická. A autentická: tak potvrdil polygraph – lie detector.

K druhému bizarnímu případu došlo ve státě Colorado. Jakási Janet Cullenová začala tvrdit, že jela automobilem v noci z Denveru a mimozemšťané ji unesli. Takových tvrzení bývají tucty, ale tentokrát byl k dispozici hmatatelný důkaz. Podle její verze ji únosci podrobili operaci a vskutku, roentgenový snímek zaznamenal v zápěstí kovový předmět v délce necelého centimetru. Dr. John Mastriciano, chirurg, který ji operoval, Dr. Roger Leir z Los Angeles, specializující se na takové podivnosti a Dr. Irene Revenko souhlasně potvrdili, že odstraněný předmět neznámé substance viděli v životě poprvé.

Stát Colorado registruje značný podíl UFO úkazů. Mezi nejpodivnější lze počítat již řadu let se opakující mystérii s mrzačením dobytčat. Ken Storch, policista z Denveru, ve službě již 26 roků, vypovídal, že takových  případů jsou již sta, ne-li tisíce, a k tomu předložil fotografické důkazy vysoké kvality o umných řezech laserem a odstraňování vzorků tkáně.

Cogito, ergo sum. A také dubito, ergo sum, dalo by se říci, vlastně s dost příjemným pocitem, že vše ještě na tomto světě není vysvětleno a pravděpodobně nikdy nebude.



Zpátky