Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Odmítněte euroústavu, Čechové! To vám radí Klaus-Werner Kadletschek, revanšista

Luděk Frýbort

Milí Češi, až za Vámi zase přijdou páni z Bruselu s tou jejich euroústavou, odmítněte ji! O to Vás žádají… ne, o to Vás snažně prosí členové a představenstvo našeho revanšistického sdružení Egerland i já osobně, níže podepsaný K. W. Kadletschek. Meine Alte mi pořád říká, Klaus-Werner, ty jsi hotový génius, nech si ten svůj rozum patentovat, já si myslím, to asi dělá to jméno. Ale nic, dám přednost skromnosti před zásluhami a vrátím se k věci.

Čechové! Kdyby mělo dojít k referendu o té euroústavě, udělejte velký, opovržlivý kříž ve čtverečku NE! Následujte v tom Vašeho moudrého, státnicky předvídavého a lidsky skromného prezidenta Klause a s ním celou jeho stranu ODS, která, jak se s potěšením dozvídáme, požívá tohoto času mezi Vámi největší obliby. Zdravíme ji a přejeme jí mnoho zdaru! Věru že nemáme na východ od pohoří Böhmerwald účinnějšího zastánce našich spravedlivých zájmů, za což si dovolujeme pozvat všechny pány až po úroveň okresního tajemníka na máz krombašského piva, až se zase sejdeme pod prapory našeho Landsmannschaftu. Už nám totiž dochází trpělivost s tou Evropskou unií, na kterou pořád abychom platili, platili a platili, takže se nám pomalu nedostává prostředků na zpochybňování výsledků druhé světové války. Dokud jsme museli doplácet jenom na nějaké Taliány a Portugalce, no, budiž, nějak jsme to překousli. Ale teď… stále nějaké granty, projekty, příspěvky, subvence, všichni od Litvy až po Atlantik jen natahují dlaně a my Němci můžeme krvácet, jako by v Evropě neměl kus groše v kapse nikdo jiný. Je čas skoncovat s tím vysáváním! Kdybyste nám Vy Češi chtěli udělat tu radost a odmítli euroústavu… no, úplně jako vystoupení z EU by to nebylo, ale přinejmenším nadějný začátek. Jistě chápete, jak velmi by se nám Němcům ulevilo, kdybyste aspoň Vy ty ponižující almužny odmítli, jak se na hrdý, své suverenity dbalý národ sluší. A třeba by se přidali i další. Přetrhněte ten prokletý řetěz eurovykořisťování!

Drazí Čechové! Buďte průkopníky a ukažte cestu všem ostatním, co nám také nalezli do naší Unie, čert aby je vzal! Snad si, troubové, dají vysvětlit, že se tím vzdávají své suverenity a identity – musím se zeptat mojí Waltraud, co to je – a zase jeden po druhém zalezou tam, kde byli předtím. Kdybyste věděli, jak krásně nám bylo v té staré, nerozšířené Unii! Bez všelijakých Řeků a jiných takových bychom se bývali sice také obešli, ale člověk musí umět něco obětovat. Ale teď se tím rozšířením o kdeco až někam po Ukrajinu roztrhl pytel neštěstí, a tomu my, revanšisté a sudeťáčtí zaprodanci, prostě nesmíme nečinně přihlížet, jestli nechceme, aby naši vnuci živili i Jakuty a Eskymáky. Přistupte k naší iniciativě „Zpátky za starou Unii! Evropa jen po Labe a dost!“ Slibujeme Vám za to vděčnost až za hrob – tedy za ten Váš, pochopitelně.

Dostal jsem tuhle do ruky jedny Vaše noviny, opravdu, jakživ bych do Vás Čechů neřekl, že dovedete být tak důvtipní. Aspoň pět komentátorů tam vykládalo o tom, jak je ta euroústava děsně složitá, no, svatá pravda, prase aby jí rozumělo. Já sám jsem si ji zkusil přelouskat, ale usnul jsem dřív, než jsem se dostal k lidským právům, a to jsem si dal na kuráž a Stamperl Mariakorn. Moje Waltraud sice říká, že kdo dokáže sestavit podle návodu nábytek od Ikey, ten už porozumí i euroústavě, ale to víte, ženská. Ostatně žádný nábytek nesestavuji, protože tyhle věci u nás dělá unser Alfred. Třeba by mi poradil i s tou euroústavou, i když nemusí, beztoho vím, že je to samá lumpárna. Tuhle beim Stammtisch ji sice jeden chválil, že je to dobrá věc, vlastně nic jiného než uspořádání všelijakých předpisů, aby nebyl každý pes jiná ves, a že na tom spíš vyděláme, to holt jsou někteří lidé takoví naivkové. Čemu nerozumím, tomu nevěřím, a basta. Meine Waltraud se nechala slyšet, že by to v tom Bruselu museli sepsat jako pro pitomce, abych tomu rozuměl, nevím, jak to myslela. Aspoň mě utěšuje, že nejsem sám, příkladně u Vás v Čechách je takových hromada, a jakých pánů, od politiky i od novin.

Pryč s tou euroústavou, Češi! Když nemůžete z celé Unie rovnou vystoupit, aspoň tohle pro nás udělejte! Kdybychom do toho měli co mluvit my, co se scházíme ve vlasteneckém sdružení Egerland, natáhli bychom napříč pohořím Böhmerwald zase ten pěkný plot, víte, a za ním zakázané pásmo, miny, vlčáci… ale však Vy víte. Dovedete si vážit osvědčených věcí, tuhle prý o těch dobrých, starých časech u Vás vyšel i nějaký kalendář, aby každý věděl, jak to má na takové Ostgrenze správně chodit. Jo, byl to tenkrát u nás život! Našinec mohl položit na pařez u cesty peněženku, a když tudy šel za týden, ještě tam ležela. Dneska… hanba mluvit. A nejhorší je to od té doby, co si páni v Bruselu vymysleli zrušit po těch drátech i hraniční kontroly a vůbec všechno. Leze k nám sem teď všelijaká pakáž, tuhle pochytali partu zlodějů až z Rumunska, a to ještě, prosím, ti Rumuni ani nejsou v EU. Strach pomyslet, až budou. Ale nemusí to být ausgerechnet Rumuni, sousedovi ukradli za bílého dne pod oknem auto, prý nějací chlapi z Taus, jak Vy tomu říkáte… Domaschlitze? Už si to s ním mazali k hranici, ale naši policajti je naštěstí včas čapli. Ještě to tedy u nás v Bayern není tak zlé, ale bude, jestli se nám sem od Vás rozlezou i jiné móresy, policajti pod jednou dekou se zloději, podmazaní politici a soudci a vůbec kdekdo, k tomu na každém rohu zastavárna s celonočním servisem pro chmatáky, v každé vesnici ohrada pro koupi a prodej ukradených autodílů, až se jednomu hrůzou chlupy na zádech ježí. Milí Češi, zbavte nás toho trápení a vystupte z Unie! Ať jsou zase na hranici dráty a u nás svatý pokoj! No, já vím, ono to vystoupení asi nepůjde tak hned, když už jste do ní jednou z nerozumu vlezli, ale aspoň proti té ústavě hlasujte! Ti hodní pánové v ODS vědí, proč o tom chtějí uspořádat referendum, využijte té příležitosti! Udělejte první krůček, a ono pak všechno už půjde samo, uvidíte, až k tomu vystoupení – nebo vyhození? Ale nic, nejsem prorok.

Nedbejte toho, co pak o Vás budou různí mamlasové roztrušovat: že jste nějací divní lidé, Vy Češi, když se všem v Unii líbí a jenom Vy proti ní remcáte. Naopak, Váš odmítavý postoj svědčí o kromobyčejné politické předvídavosti. Svět je plný bláznů, na tom se shodnu i s mojí Waltraud, a Vy jediní chápete, co je dobré pro nás v Oberbayern. To snad stojí i za ty Beneschovy dekrety, co kvůli nim dědeček přišel o sodovkárnu, prosím vás, já taky nevím, k čemu by mi dneska byla sodovkárna, když vodu nepiji. Spíš tomu Beneschovi postavte v Praze veliký pomník, třeba tam nad Vltavou, co dřív stával… teď si honem nemohu vzpomenout kdo. V našem revanšistickém sdružení Egerland na něj chlapi nadávají, ale byl to prozíravý státník a euroskeptik, úplně jako Váš prezident Wenzel Klaus. Moudře poznal, že Vy Češi nepatříte do Evropy, ale někam za Volhu, kde máte ty svoje slovanské bratry! A abychom my Sudeťáci nespadli do té šlamastyky s Vámi, v šlechetném hnutí ducha nás nechal odsunout sem do krásného Bayern, kde je nám tak dobře. Nebo spíš bylo, dokud si páni v Bruselu nevymysleli zbourat ty ploty na hranicích.

Nevěřte nikomu ve světě širém, Čechové, přesně jako to psal ten Váš národní básník! Tuhle, jak jsem si říkal ve Vašich novinách… no, mají to ti žurnalisti kolikrát představy, já Vám povím. Jak fajn je to prý teď, když se každý může z Čech rozjet kam chce, bez víza a bez výjezdní doložky… co na tom kdo vidí? Já taky nikam nejezdím, celý život jsem nebyl dál než tamhle v Niederhofen, co se mi tam zaběhlo tele, ještě celý týden jsem pak z toho byl špatný. Ale teď, to se ví, trajdá každý po světě, naši mladí byli lyžovat až v Tirol, považte, a prý tam člověk na sjezdovce neslyší nic než samé Tschechisch! To taky dřív nebývalo, lyžujte si doma na kopečku, holoto, když už jinak nedáte. Tohle cestování by se mělo zatrhnout, protože lidi tak jen přicházejí na hloupé nápady. Když každý sedí doma jako já, ví přesně, komu věřit a komu ne, kdo to s ním myslí dobře a kdo je jeho odvěký nepřítel. Tak to má být, každý má mít své odvěké bratry a své nepřátele, tomu já říkám pořádek. Cizina ale jednomu poplete hlavu. Přijde pak takový domů a vykládá, že tuhleten a tamhleten pronárod jsou docela slušní lidé, s kterými se dá vyjít… já bych jim dal slušné pronárody. Kdyby zase už chtělo být všechno postaru, hranice, šraňky, celníci, dráty a věže… Nebo si je aspoň zřiďte Vy Češi, protože naši mladí si v tom Tirol už moc zvykli, mají tam prý hromadu známých, říkají. No, já nevím. Spíš bych řekl, že kdo moc šilhá po cizáckém světě, ztrácí identitu. Vida, už vím, co to znamená: s identitou je amen, když my v Oberbayern máme po klidu a musíme v jednom kuse připlácet na všelijakou cizí pakáž. Poslechněte svého moudrého prezidenta, Čechové, a hlídejte si ji! A když už hledat záštitu a spojence, tak tam, kde stojí Vaše osvědčené slovanské dubisko. Tak to má být, jinak svět kráčí do zhouby. Přijdu tuhle do Kneipe a koukám jako jelen – kde jsou všichni? Kde by byli, vrčí šenkýř, naučili se jezdit na pivo do Böhmen, prý je tam lacinější a taky dobrý. Jako by nebylo všeobecně známo, že jediné dobré pivo na světě je u nás v Bayern. Tady vidíme, kam to vede, když se lidi chytají pořád nějakých novot. Ještě nakonec šenkýř hospodu zavře a já budu taky muset jezdit na pivo do Böhmen, pfui Teufel!

Ale koukám, že jsem se rozpovídal, inu, jeden si musí vylít ze srdce tu lítost. Pomalu abych se chystal na náš revanšistický sraz, kampak mi zase Waltraud dala ty koženky a klobouk se štětkou? I když to taky už není jako dřív, posledně tam docela řečnil nějaký chlap z Prag o smíření a porozumění, když prý jsme teď všichni v té Europäische Union, co to má znamenat? A oni ho, prosím, ani nevyhodili, ještě mu pár moulů tleskalo. Já vím, že ani Váš pan prezident nevidí tu Kameradschaft rád, inu, moudrý pán, jak říkám. Mějte se dobře, Čechové, a pamatujte si: pryč z té Unie! Nechte nám naši Evropu až po Böhmerwald a dále ni krok! Volte Vaši osvícenou stranu ODS, jejíž cíle tak obdivuhodně odpovídají našim nejhlubším touhám! Náš sudetský patron, der heilige Wenzel, kéž Vám žehná a posiluje Vás ve Vašem odporu!

Za všechny revanšisty a sudeťácké zaprodance

Klaus-Werner KadletschekZpátky