Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Do USA bez víza

Jan Kovalík

Možnost bezvízového styku s USA se na stránky novin vrací v různých intervalech již několik let. Většinou se toto líbivé téma objevuje před volbami, když někdo z politiků začne o bezvízový styk „bojovat“. Doposud ale všechny snahy končily na nesmlouvavém argumentu Američanů, že na českém kontě leží příliš mnoho zamítnutých podezřelých žádostí. „Pokud toto číslo překročí tři procenta, na bezvízový styk zapomeňte,“ ozývalo se vždy z USA do Čech. Nyní se situace mění a vypadá to, že Američané jsou ochotni přistoupit na kompromis.

Republikánský senátor George Voinovich navrhl minulý týden rozšířit seznam zemí, se kterými mají USA bezvízový styk, o státy, které s Američany spolupracují v globální válce proti teroru. Kongres samozřejmě nemusí jeho návrh přijmout, tentokrát se však k návrhu připojil i Bílý dům. To, že se tentokrát jedná o seriózní debatu, potvrzuje i české ministerstvo zahraničí. Jeho zástupci se zúčastnili schůzky Koalice pro vízovou rovnoprávnost na americké ambasádě v Praze, jejíž vznik inicioval v New Yorku Alexandr Vondra a tvoří ji země Visegrádské čtyřky a pobaltské republiky. Za americkou stranu se schůzky zúčastnili zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost a ministerstva zahraničí USA.

„Kritéria by už neměla být tolik přísná v oblasti migrační – tím je myšlena například tříprocentní hranice odmítnutých žádostí –, ale měl by se klást důraz spíš na bezpečnostní kritéria. Věříme, že tato kritéria jsme schopni snáze splnit,“ shrnuje výsledek jednání mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Zatím není jasné, jestli vyjednávání nakonec skončí bezvízovým stykem nebo jen elektronickým „odlehčeným vízovým systémem“. Ten by měl fungovat podobně jako systém Austrálie, kdy žadatel vyplní elektronický formulář a během chvíle se dozví, jestli se kvalifikoval. Pro australské úřady je zase výhodou, že znají v předstihu informace o pasažérech letících navštívit jejich kontinent.

Během pražské schůzky Američané vyjmenovali čtyři základní kritéria nového systému. Požadují výměnu informací o ztracených a odcizených cestovních dokladech. Změnit systém repatriace občanů, kteří byli prohlášeni za pobývající v USA v rozporu s americkými předpisy. USA tedy odmítají na své náklady repatriovat osoby, které na jejich území pobývaly nelegálně. Dále pak výměnu informací o cestujících do USA s důrazem na individuální osoby, nikoli občany toho či onoho státu. A zavedení elektronického systému sdílení dat Visaless Electronic Travel Authority System, který by Američanům umožnil rychlý přístup k osobním datům příchozích podezřelých pasažérů. Dalšími podmínkami pro zavedení nového vízového vztahu je pobyt ozbrojených agentů na palubách letadel směřujících do USA, tzv. Air Marshals, a povinné cestovní doklady s ochrannými elektronickými prvky. Podle slov ministra zahraničí Vondry nebudou Češi víza při cestě do USA potřebovat do dvou let.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky