Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Malá slušná polemička

Ondřej Neff

V říjnu jsem zveřejnil článek "Dá se... ale nedá!". Zde je:

Dá se... ale nedá!

Pro změnu o víně. V rádiu vysílali příjemný pořad o víně. A dělali tam ukázku, jak se na Moravě koštuje víno. Jak ti vinařští mistři gustýrují a čmuchají a na jazyku laskají a pak říkají:

Dá se...

Pak zase čmuchají a laskají:

Nedá se...

Do třetice čmuchají a laskají:

Dá se... Pražákům...

Pěkné popovídání. K tomu dodám za sebe, ne za Pražany, protože mi k tomu nedali mandát a na mandáty se dneska hodně dá. Pražanům možná dáte, ale mně ne. Od té doby, kdy se běžně dostanou francouzská, italská, jihoafrická a chilská, jakož i australská vína v dostupných cenách, chvála bohu nejsem (nemluvím za Pražáky) závislý na tom, jestli nějaký strejda ve sklípku usoudí, že je pro mne vhodné nebo není vhodné.

Ano, pil jsem kvalitní moravská vína, například v hotelu Hoffmeister, v ceně, inu, velmi vysoké. Až mi zase někdo z moravských vinařů bude nadávat, navrhuji pokus: co takhle jít do obchodu, vybereme deset flašek v ceně kolem 100 Kč, pět z Moravy a pět dovozových. Odšpuntujeme, zavažte mi oči a jestli poznám...

Myslím, že poznám. Podle vůně bahna, budu škytat benzín a ráno mě bude bolet hlava, podle toho bezpečně poznám to, co páni moravští vinaři odkládají Pražákům a chlubí se tím v rádiu.

Beze mne. Připíjím vám na sklonku dne chilským, přátelé!

Článek pak vyšel v Pražské pětce. Od té doby mám na talíři "malou slušnou polemičku". Zde je průřez jedné z nich, jméno nemá smysl ventilovat:

Pane Neffe,

přečetl jsem si Váš článek v měsíčníku Pražská pětka a musím Vám říci, že jsem změnil na Vás můj názor. Do té doby co jsem četl Vaše články a poslouchal Vás např. v pořadu "Jak to vidí " uváděném na stanici ČRo 2 , jsem Vás pokládal za rozumného a slušného člověka, s jehož názory se mohu do značné míry ztotožnit. Ale po přečtení výše uvedeného článku jsem nabyl přesvědčení, že jste opravdu typický Pražák, i když za ně nemluvíte. A co to je typický Pražák, zeptáte se asi? Typický Pražák je podle mne namyšlený arogantní člověk, který si myslí že už tím že žije nebo se narodil v Praze je něco extra a ostatní "venkované" jsou podle něho méněcenní. To jsem vypozoroval za více jak 30 let svého trvalého pobytu v Praze. A také zjistil, že ostatní obyvatelé České republiky, zvláště pak Moraváci nemají Pražáky v oblibě, což se jim vůbec nedivím.

Myslím si, že jste tímto článkem urazil moravské vinaře, pokud by měli možnost si jej přečíst. Měl jsem možnost jich několik poznat, ale takový článek bych o nich napsat nemohl. Tak zaprvé oni k vínu "nečmuchají" , to dělají jenom psi (a hlavně ti pražští). Další Vaše poznámka o tom že moravská vína chutnají po bahně a benzinu, to už je poznámka vhodná autora nejnižší úrovně! A v poslední řadě poznámka o tom, jak nějaký strejda usoudí co je vhodné pro Pražáky a co ne je o tom, jak se ten který Pražák před oním "strejdou" chová. Po tom všem Vám doporučuji, abyste napříště kupoval vína pouze v Praze a v moravských sklípcích se už neukazoval.

J. H.

P. S. Píši Vám to jako "čížek", který určitou dobu žil na Moravě a zná mentalitu tamních lidí. Moje manželka Moravanka je tak na Vás rozezlená, že Vám napíše značně ostřejší dopis, což si určitě zasloužíte.

Na to jsem odpověděl:

Milý pane H.,

moje matka byla Moravanka, můj pradědeček pocházel z Lipníka nad Bečvou. Moravské víno je obrovský podvod a je třeba se na to podívat bez emocí. Nabízím opakovaně moravským i nemoravským konzumentům - pojďme, rád to budu financovat, půjdeme do Hypernovy nebo Delvity než ji zruší, nebo kamkoli a koupíme 10 flašek v ceně kolem 100 Kč, půl napůl, Moravu a libovolnou cizinu. Pak za definovaných podmínek uděláme slepou ochutnávku. Vsadím se s Vámi, o co chcete, že i Vy poznáte rozdíl. Bohužel, moravští vinaři žijí ze zašlé slávy vyplývající z monopolu - zase vyplývajícího z bolševické izolace. Nemají technologie, nedodržují hygienu, jsou chamtiví, nesolidní. Jejich běžné stolní víno je odporné a to, co je dobré, je předražené ve srovnání s běžným průměrem dovozových značek. Nehádejme se, zkusme to. I kdyby mi Vaše paní napsala tlustospis rozezlených invektiv, na tomto prostém konstatování nic nezmění. V Andersenově pohádce to bylo dítě, dítě, které zvolalo, že je král nahý. Já nejsem dítě, jsem míru dodržující piják vína a pravím, moravské víno nesnese konkurenci.

S pozdravem

Ondřej Neff

Myslíte, že pisatel zvedl rukavici a řekl, sejdeme se v Delvitě? Nikoli. Poslal toto:

Dobrý den pane Neffe,

je zbytečné s Vámi polemizovat o kvalitách moravských vín, máte právo na názor. Ale myslím si, že jako spisovatel nebo publicista byste měl volit při své kritice formu trochu více na úrovni, jak by se asi slušelo. Ta Vaše se blíží spíše opaku.

Nyní přenechávám své manželce prostor k vyjádření svých pocitů a názoru na Vás.

S pozdravem

J.H.

A nyní perla na závěr, aby bylo vidět, jak na úrovni se má polemizovat o moravských vínech:

Strejdo Neffu!

Chtěla bych předepsat, že nejsem ve své duši hulvát, ale na sprostý článek - sprostá odpověd.

Docela jsem vás ráda poslouchala na radiu ČRo 2, ale už jste se mně omrzel. Raději bych poslouchala inteligentní stanici Brno s krásnou češtinou, na př. p. Ostrého a Veselého. Bohužel nedá se chytnout.

K vašemu " Dá se, ale nedá " vám také něco napíši.

1.Víno se Degustuje a ne gustýruje, to může napsat jedině blbec. Už to znali mojí rodiče, kteří víno vyráběli a uměli to. A to je bohužel velmi dávno,

2. Čmuchaji pražští čokli,kteří všechno oscávají a osrávají. To vám nevadí? Tam by jste si mohl oprávněně zarýpat.

3. Vy. totiž z duše mluvíte za pražáky, jelikož ti jsou tak arogantní a domýšliví jako vy! Jste typický "blbý pražák", nebo "vyžírka z Prahy" jak se u nás říká a to sedí právem. Asi vám to víno nedali u nás zadarmo,že?

4. "Strejda," to jste vy! U nás se říká strýc. Ovšem ne váš. K dyž už jste za to placený, pište spisovnou češtinou, ovládáte ji vůbec - vy a vám podobní!

5. Nikdy jsem nekupovala česká vína, protože mě nechutnala. Vám chutnají? Ale tak uboze a urážlivě bych se nevyjadřovala ani v soukromí. A vy za takovou sprostotu berete ještě peníze. J ste hulvát.

Vyznám se ve víně, možná lépe než vy, mám mimo jiné ráda také francouzská vína. Sledujte jak naše moravská vína vyhrávají soutěže. Jsou velice kvalitní a výborná.

To jste musel být ožralý jako prase, když jste cítil bahno a brkal po benzínu! Nebo jste se v tom bahně válel? Vy jste prostě Závistivý strejdo Neffu.

Ráda bych taková vína „bahno + benzín" vyrobila a předložila ho takovým pražákům, jako vy. A ráno by vám pukla hlava, aspoň byste neotravoval takovým psaním.

Víno - to je hodně práce a také lásky, to vy nevíte,

Takže si čmuchnite - u nás se k vínu voní - k čemu chcete, třeba k těm pražským (ty se nedají pít). Já si připiji výborným francouzským nebo moravským (ty preferuji, znám i jiné), na všechny slušné lidi, na vás ovšem ne, nepatříte k nim ani svojí profesí.

P.S. Rozešlu váš článek moravským vinařům, ať si svůj názor na "inteligentní!" pražáky opět potvrdí.

M.H.

K tomu bych doporučil jen jedno: ke kvalitě se moravští vinaři nedopracují nadáváním nespokojenému zákazníkovi. Recept zní: moderní technologie, kázeň, čistota, velké investice. Já si rád počkám těch deset, patnáct let, než se propracují k běžnému průměru, který si v Rakousku nebo v Německu koupím u pumpy za dvě eura. A těch pár let přežiji s chutným a levným chilským vínem. Takže ještě jednou, na zdraví, přátelé H.ovi!

V diskusi pod článkem se redakci CS-magazínu velice líbil jeden názor:

Moravská moč boha krkání? Autor: Michal Vívek, IP: 193.108.106.xxx. Datum: 24.11.2006 14:01

Ne, děkuji, opravdu ty moravské patoky s popisy jako "jemná příchuť čerstvé siláže" a "příjemně v konečníku doznívající kyselinka" nemusím. Chile, Peru, Argentina, Moldávie, Španělsko a další normální vinařské země to jistí. Ten spolek stréců s péry na hlavách, šroubujících žárovky za ječivého vyzpěvování kastráto, je spíš k smíchu.

(Neviditelný pes)Zpátky