Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2007


Nejčastěji v obchodech kradou Češi

Nelichotivé prvenství drží Česko mezi zeměmi Evropské unie. Průzkum ukázal, že Češi nejčastěji kradou v obchodech. Průměrná ztráta obchodů navíc od loňska vzrostla.

Zatímco ve 24 zemích EU letos průměrné ztráty vzniklé kriminalitou klesly z loňských 1,25 procenta obratu obchodů na 1,24 procenta, tak v Česku naopak vzrostly z 1,4 procenta v roce 2005 na 1,42 procenta. Zloději obchodníkům v EU každoročně způsobují mnohamiliardové ztráty. Vyplývá to z průzkumu, který na svých internetových stránkách zveřejnila britská firma Centre for Retail Research.

Druhá příčka na letošním žebříčku maloobchodní kriminality v EU patří Slovensku (1,4 procenta).

Například v tuzemských prodejnách obchodního řetězce Ahold zloději ročně ukradnou zboží za několik milionů korun. "Krádeže často řešíme hlavně ve větších městech, kde je vyšší hustota obyvatel a zloději mají více příležitostí," řekla mluvčí Aholdu Kateřina Pecinová, podle které se nejvíce ztrácí například elektronika, alkohol, kosmetika či oděvy. Zhruba třetinu krádeží Ahold přičítá svým zaměstnancům, zbytek podle Pecinové připadá na nenechavé zákazníky. Zloději mají podle Pecinové své oblíbené sezony. "Nejvíce krádeží zaznamenáváme vždy před vánočními a velikonočními svátky, kdy máme problémy i s nájezdy organizovaných gangů zlodějů, které často zneužívají nezletilé děti," uvedla Pecinová.

Zloději podle Pecinové rádi využívají také toho, že krádež zboží do hodnoty pět tisíc korun není v ČR trestným činem, ale pouze přestupkem. "Snažíme se proto stále vylepšovat ochrannou službu i elektronikou ochranu zboží. Pravidelně školíme také naše zaměstnance, aby si těchto věcí lépe všímali," podotkla Pecinová.

Například od června 2004 do loňského června podle britské studie zmizelo z českých obchodů zboží v hodnotě zhruba 13 miliard korun, což bylo o zhruba jedno procento více než o rok dříve. Zákazníci ukradli zboží za šest miliard korun, zaměstnanci obrali své zaměstnavatele o další 4,2 miliardy korun a dodavatelé odcizili věci za 750 milionů korun. Zbylou ztrátu studie přičetla chybám uvnitř obchodních společností.

Ve 24 zemích EU, kde průzkum European Retail Theft Barometer probíhal, letos obchodníkům kvůli kriminalitě i vlastním chybám vznikly ztráty v celkové hodnotě kolem 29 miliard eur (812 miliard korun). Na jednoho obyvatele EU tak v průměru připadly krádeže za 71 eur (1988 korun). Více se přitom krade v nových členských státech EU.

(Český a slovenský svet, www,czsk.net/svet)



Zpátky