Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Rozšíří se seznamy StB?

Zuzana Janečková

Začnou se třídit archivy - a na seznamy agentů se možná vrátí někteří z těch, které soud vymazal.

Kdysi se jim podařilo zbavit se nálepky konfidenta komunistické Státní bezpečnosti. Některá jména, která soud nařídil vyškrtnout ze seznamu spolupracovníků StB, se však v příštích měsících mohou vrátit zpátky. Ministerstvo vnitra se totiž pravděpodobně pokusí obnovit soudní procesy u některých lidí, kteří byli ze seznamů vymazáni kvůli nedostatku důkazů.

Počítá s tím, že díky chystanému převodu archivů Státní bezpečnosti do počítačové podoby se podaří zrekonstruovat svazky, které komunisté skartovali. „Když zjistíme, že rozhodnutí soudu bylo ustaveno na nekompletních dokumentech, budeme žádat, aby soud rozhodl po právu,“ říká náměstek ministerstva vnitra Zdeněk Zajíček. Úředníci věří, že během „úklidu“ v obrovském množství dokumentů se mohou objevit nové důkazní materiály proti lidem, kteří spolupracovali s tajnou policií, ale které soud nařídil ze seznamů vymazat. „Ministerstvo léta prohrávalo stovky soudů kvůli tomu, že neposkytlo důkazy. Ve většině případů existovaly, bylo jen třeba archivy trochu prohledat,“ říká znalec dokumentů StB Radek Schovánek.

Poprvé přineslo ministerstvo nové důkazy o spolupráci s StB v případě herce Jana Kanyzy. Před několika týdny soud rozhodl, že má být do evidence StB vrácen. Právník Stanislav Devátý říká, že obnova procesu s lidmi, které už soud jednou „vymazal“ ze seznamů, je možná. „Pokud by se objevily nové důkazy, je možné podat žalobu na obnovu řízení,“ tvrdí.

Případy, kdy se lidé bránili proti zařazení na seznamy StB, byly mnohokrát ostře sledované. K těm, kteří u soudu se svou obranou uspěli a byli vymazáni z evidence agentů, patří i známí herci, politici a podnikatelé. Například herečka Jiřina Bohdalová, komunistický poslanec Vojtěch Filip nebo bývalý šéf Škody Vratislav Kulhánek.

Dokumenty, které si Katarína Vaculíková pročítala pár týdnů potom, co se otevřely archivy StB, jí vyrazily dech. Pochopila, proč měla problémy v práci a proč Státní bezpečnost věděla tolik o jejím soukromí. Ve spisech totiž stálo, že ji udával její blízký přítel. „Stálo to tam černé na bílém: Pramen navštívil... řekl... byl úkolován...“ vypráví Vaculíková. Podle dokumentů šlo o scenáristu Alexe Koenigsmarka, kterého si StB vedla pod krycím jménem Sabina. Když celý případ vyšel najevo, Koenigsmark se rozhodl s ministerstvem vnitra soudit o to, že v seznamech být nemá. Tvrdil, že je nevinen, a u soudu vyhrál. Od minulého roku už ho mezi agenty nenajdete, jeho jméno bylo očištěno.

Lidí, kteří byli vedeni v seznamech, soudili se a u soudu nad ministerstvem vnitra vyhráli, je celá řada. „Vnitro léta předkládalo chabé důkazy. Když neexistoval svazek, předalo soudu jeden řádek z registru. A příslušník StB, který byl předvolán jako svědek, často kryl záda a potvrdil, že podpis zfalšoval,“ říká Radek Schovánek, který spolupracuje s ministerstvem vnitra na reorganizaci archivu.

To se však nyní změní. „Budeme se snažit skartované svazky rekonstruovat,“ říká šéf archivů Pavel Žáček. Pro ty, kteří jsou v seznamech evidovaní a chtějí se soudit, to znamená, že jako důkaz proti nim poslouží například i svazky „postižených“. Navíc, když ministerstvo zjistí, že má nové důkazy, může se pokusit zvrátit už prohraný soudní proces.

Vyhrát soud s ministerstvem vnitra nebylo dosud příliš těžké: pokusily se o to stovky lidí. Devět z deseti uspělo a ze seznamů zmizelo. Koenigsmark se bránil jako ostatní tím, že jeho podpis StB zfalšovala. „Pokusil jsem se během toho soudu popsat, jak StB pracovala. Jak opisovali jeden od druhého, jak se tam vyskytují neověřené, nesmyslné a někdy velmi stupidní, takzvané informace,“ říká Koenigsmark. Historici na to mají svůj pohled. „StB své zaměstnance dobře kontrolovala. Kdo byl evidován několik let, byl většinou evidovaný oprávněně,“ říká Schovánek.

Koenigsmark svou kamarádku udával podle dokumentů StB tři roky. „Vypráví o tom, že jsme s manželem ve finanční nouzi a že mám problémy v práci. Líčí, kam pojedeme na dovolenou, a vyjmenovává, kdo všechno byl u nás na promítání,“ vzpomíná Vaculíková. „Zarazilo mě, jak iniciativně vypovídal,“ vysvětluje. S Koenigsmarkem se soudit nebude. „Ať si to sám vyřídí se svým svědomím,“ říká.

(MFDNES)



Zpátky