Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2007


Nacista bude deportován

Někdejší nacistický dozorce John Demjanjuk neuspěl se svým odvoláním proti vypovězení z USA. Ač je mu už šestaosmdesát, někdejší dozorce v několika koncentračních táborech John Demjanjuk zřejmě své černé minulosti nacistického kápa neunikne. Americká imigrační komise ve zamítla Demjanjukovo odvolání proti deportačnímu příkazu na rodnou Ukrajinu.

Demjanjuk byl v roce 2005 označen za „ochotného“ účastníka při vyvražďování židů v koncentračních a pracovních táborech za druhé světové války a dostal příkaz opustit zemi. Deportace byla však odložena do doby, než rozhodne imigrační komise. U ní Demjanjuk nyní prohrál, ale má ještě jednu šanci odvolání k federálnímu soudu. Demjanjuk, který se snaží udržet své americké občanství už přes třicet let, argumentuje, že mu na Ukrajině hrozí pronásledování, či dokonce mučení. Hlavní imigrační soudce Michael Creppy však odmítl, že by Demjanjuka na Ukrajině, případě Polsku či Německu, pokud by ho tyto země přijaly, čekalo mučení.

Americké ministerstvo spravedlnosti verdikt komise uvítalo. „Budeme pokračovat v naší snaze dotyčného co nejdříve ze země vypovědět vzhledem k jeho službě ve dvou nacistických táborech a následném skrývání své minulosti před americkými úřady,“ uvedl mluvčí ministerstva Bryan Sierra.

Téměř šedesát let starý a značně komplikovaný příběh plný zvratů tak ještě zdaleka nekončí. Když Demjanjuk v roce 1951 emigroval do USA, tvrdil, že byl sovětským vojákem, upadl do zajetí a v nacistickém zajateckém táboře jako vězeň prožil celou válku. Jenže postupně začala minulost stárnoucího automechanika, nyní žijícího v Clevelandu ve státě Ohio, stíhat i na druhé straně zeměkoule. V roce 1981 byl zbaven poprvé amerického občanství a vyhoštěn do Izraele, kde byl odsouzen k smrti na základě očitého svědka. Ten ho označil za jednoho z nejobávanějších dozorců v nacistickém vyhlazovacím táboře Treblinka, kde měl přezdívku „Ivan Hrozný“.

Toto označení se nakonec ukázalo jako nesprávné: důkazy ze Sovětského svazu totiž prokázaly, že sadistickým strážcem z Treblinky byl Ivan Marčenko. Izraelský vrchní soud v roce 1993 Demjanjuka osvobodil. Demjanjuk se mohl vrátit zpět do USA, kde dostal zpět své občanství. V roce 2002 ovšem o americký pas znovu přišel kvůli tomu, že úřadům lhal o své minulosti.

Demjanjuk žije osaměle ve svém domě připoután na invalidní vozík, na kterém dorazil na předchozí slyšení imigrační komise. „Nemohou ho poslat jen tak kamkoli. Pokud víme, tak žádná země se neozvala, že by ho přijala,“ poznamenal jeho syn John Demjanjuk Jr. Advokát John Broadley se hodlá obrátit na federální soud. Podle něho Demjanjuk nedostal šanci, aby se mohl k obviněním souvisícím s minulostí vyjádřit.

Demjanjukův případ je druhým nejdelším v historii úřadu zvláštního vyšetřování, který se zabývá lidmi obviněnými z nacistické minulosti. Nejdelší se týkal Chorvata Andrija Artukoviče, který byl kvůli nacistické minulosti v roce 1986 vypovězen do tehdejší Jugoslávie po 35 letech soudních tahanic.

(AP, gro)

(MFDNES)



Zpátky