Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


Česko je vinno

Pavla Kubálková

Rozsudek padl kvůli poplatkům lékařské komoře. Je to první takový rozsudek nad novou členskou zemí EU. Zahraniční lékaři, kteří přijedou do České republiky pracovat pouze na krátkou dobu, jsou podle rozhodnutí evropského soudu se sídlem v Lucembursku znevýhodňováni. Každý lékař, který zde chce vykonávat svou praxi, musí být členem České lékařské komory a zaplatit jí každý rok poplatek. Vztahuje se to i na takzvané „hostující“ lékaře, kteří přijedou například jen vytrhnout někomu zub. Tito lékaři jsou už však členy lékařských komor ve svých zemích a platí za to tam. Náš zákon je od nových poplatků u nás neosvobozuje. Za to včera (18. 01. 2007 – pozn. red. CS-magazínu) Česko odsoudil evropský soud - verdikt tohoto typu byl vynesen vůbec poprvé proti některé z nových členských zemí Unie.

Český stát byl na problém evropským soudem poprvé upozorněn už v prosinci roku 2004, hned po našem vstupu do EU. Politici připravovali zákon o lékařských komorách, který by to upravoval. Ten však zatím světlo světa nespatřil. Jak je to možné?

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek tvrdí, že vina je na straně bývalého ministra Davida Ratha. Ten prý nechal schvalování zákona o péči o zdraví, který zahrnoval právě tuto novelu, na poslední chvíli.

„Bývalý ministr k zákonu připojil dalších devět zcela nesouvisejících novel, takzvaných přílepků. Prezident Václav Klaus pak zákon vetoval,“ řekl Julínek. Jeho slova potvrdil i mluvčí prezidenta Petr Hájek. Podle něj neměl Václav Klaus problém se zákonem o lékařských komorách, ale právě s těmito devíti „přílepky“. „Pan Rath, který se pokusil vpašovat klasickým způsobem do původního zákona dalších devět zákonů, způsobil nutnost tohoto veta. Je to klasické, jako když zloděj křičí, chyťte zloděje,“ říká Hájek.

Exministr David Rath se brání: V úřadu jsem byl jen devět měsíců, abychom stíhali termíny, musel jsem plánované zákony přidat k jiným zákonům. „Prezidenta jsem upozorňoval na to, že pokud zákon neschválí, budeme mít problém,“ řekl David Rath a dodal: „Nemůžu za to, že vám někdo hodí do stodoly zapalovač a pak řekne, že za požár můžete vy, protože v ní máte seno.“

Česká republika má nyní podle ministra zdravotnictví čas na to, aby zjednala nápravu. K výsledku evropského soudu se může vyjádřit a stačit prý bude, když u evropského soudu uvidí, že na potřebné legislativě už politici pracují.

Mluvčí české mise v Evropské unii Jan Vytopil však upozorňuje na to, že pokud český stát nezjedná nápravu co nejdříve, hrozí nám velká pokuta. „Evropská komise nás může opět zažalovat a pak bychom museli platit. Minimální pokuta je jeden a půl milionů eur. Maximální výška pokuty určená není,“ upřesnil Vytopil.

Podle Julínka je jen otázka času, kdy se potřebná novela dostane opět do parlamentu. „Nevidím důvod, proč by neprošla až k prezidentovi,“ dodal. S novelou zákona, která by upravovala i termín „hostující“ lékař a jeho postavení v České lékařské komoře, souhlasí také prezident komory Milan Kubek. „Jde spíš o problém právní - lékař prostě platí poplatek dvakrát. U nás a u sebe doma. Je ale pravda, že náš roční poplatek je ve srovnání se zahraničím velice nízký,“ řekl Kubek.

Kromě kritiky, kterou si tím český stát vysloužil, musí také zaplatit náklady na soudní řízení. Jak jsou vysoké, to v rozsudku uvedeno není. Evropská komise navíc bude ještě rozhodovat, podle jakého časového harmonogramu bude na České republice vymáhat nápravu situace.

Česko má za sebou od vstupu do Evropské unie 281 řízení za porušení evropského práva. Ve 236 případech stát zjednal nápravu nebo podal soudu vysvětlení. Už nyní je však jasné, že Česko čeká dalších sedm žalob.

V České lékařské komoře je v současné době zaregistrováno: 1286 slovenských lékařů 46 lékařů ze zemí Evropské unie 86 lékařů ze zemí mimo Evropskou unii (například Rusko, Bělorusko, USA) Roční poplatek lékařů v ČLK: 2328 korun (84 eur) Roční poplatky v zahraničí: Velká Británie - 12 304 korun (290 liber), Švýcarsko - 10 014 korun (580 švýcarských franků), Lucembursko - 19 509 korun (700 eur), Dánsko - 44 592 korun (1600 eur)

Zdroj: Česká lékařská komora (ČLK)

(MFDNES)



Zpátky