Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2007


Radarové stanici - ANO

Andor Šándor

Vláda USA nás oficiálně požádala o svolení s umístěním části protiraketové obrany, radarové stanice, na našem území. Lze jen doufat, že diskuse, kterou tato žádost vyvolala, bude mnohem racionálnější než ta, které jsme byli svědky před loňskými parlamentními volbami. Názor obecné veřejnosti odráží fakt, že o podstatě problému téměř nic neví. K tomu ještě logicky přispívá, že ještě nepřekonala pachuť z dvacetileté nezvané návštěvy a pobytu vojsk Sovětské armády po roce 1968. Nezodpovědné „kalení vody“ některých politiků před zmíněnými volbami tento postoj jenom umocnil. Je svatým právem kohokoli v demokracii vyjadřovat svůj názor, jen bych poprosil, aby politici neřešili problémy, kterým, pří vší úctě, nerozumí. Problémy typu: „nespadnou částí protiraketovým systémem sestřelené rakety na naše území apod.“ by měli přenechat odborníkům. Případný raketový útok potenciálního nepřítele by byl, právě díky protiraketovému systému, eliminován včas a v jiném prostoru.

Nemám nic proti nástrojům přímé demokracie, ale referendum v otázkách bezpečnosti v naší povolebně rozštěpené společnosti, nemusí mít v podtextu právě bezpečnost země. Ani v případě našeho vstupu do NATO referendum neproběhlo, nevzdávali jsme se totiž žádné části vlastní svrchovanosti a rozhodování o naší zemi. Nebude tomu ani v případě radarové stanice. Proč si myslím, že by radarová stanice měla být na našem území.

1. V situaci, kdy je Irán (ne jenom on), zpochybňující holocaust a otevřeně vyzývající k vymazání Izraele z povrchu zemského, schopen zasáhnout svými raketami území západních demokracií včetně našeho, a to ještě navíc v kontextu jeho jaderných ambicí, které se nedaří řešit diplomatickou cestou, je třeba zvyšovat schopnost účinné obrany. Křehkost existující Smlouvy o nešíření jaderných zbraní může být v nejbližších letech porušena a dopady obnovené jaderné horečky pro svět by mohly být velmi závažné. Desítky zemí dnes jsou schopny ve velmi krátkém čase disponovat jadernými zbraněmi.

2. Po počátečním nerozhodném postoji dokončilo NATO nedávno studii o proveditelnosti své protiraketové obrany. Jsem přesvědčen, že dříve nebo později se tato diskutovaná americká obrana stane součástí alianční.

3. Názory, aby se raději část vynakládaných prostředků do protiraketové obrany investovala do zpravodajských služeb, které budou tak schopny včas odhalit přípravy a následně zabránit odpálení raket proti našemu světu, znějí sice hezky, leč žádnou záruku neskýtají. Co když se to nepodaří? Z řady důvodů, které nelze zde rozebírat, nebyly tajné služby často schopny dostát svému poslání. Tím však nechci říci, aby jejich činnost nebyla zintenzivněna.

4. Souhlasný postoj s rozmístěním radarové stanice bude i jasnou deklarací naší země, že jsme připraveni aktivně přispívat ke zvyšování bezpečnosti i takovýmto krokem, což zvýší i naši prestiž. Naše ANO není úplně bez rizika, osobně však nevěřím, že nás to více posune do hledáčku teroristických skupin.

5. Přestože ještě logicky není vyjednán statut pobytu základny na našem území, nelze nyní argumentovat, že nad územím základny nebude platit český právní řád. Je však pravděpodobné, že USA neustoupí od svého obecného postoje, že příslušník amerických ozbrojených sil je zásadně souzen, spáchá-li trestný čin, americkým soudem. V situaci, kdy do ozbrojených sil USA není přijat uchazeč, který spáchal dva dopravní přestupky, protože je považován za neukázněného, bych se neobával toho, že přítomnost Američanů na našem území podkope platný právní řád naší země a ohrozí to naše občany. Kdo tuto problematiku sleduje, ví, že americké vojenské soudy bývají mnohem přísnější než ty naše.



Zpátky